90 günde adım adım bebek odası hazırlamak

90 günde adım adım bebek odası hazırlamak

Son güncelleme:

Bebeğinizin dünyaya gelmesine az bir zaman kaldı ve ortada bir şey yok mu? Sorun değil çünkü odasını hazırlamak için doğru planlanmış 90 gün size yeter.

3 AY KALA

Doğuma sadece 3 ay kalmışsa eşiniz ve en yakınlarınızla oturup küçük bir beyin fırtınası yaparak önceliklerinizi belirleyin ve ay içinde siparişlerinizi kesinleştirin.

  • Henüz ana mobilyalara karar vermediyseniz, en hızlı teslimat yapacakları, hazır satın alabileceklerinizi ve mağazadan direkt satış yapan markaları listeleyin.
  • Hala kumaşları seçmediyseniz markaların stoklarını ve outlet mağazalardan hemen alabileceğiniz parça kumaşları inceleyin.
Ikea bebek odası
Ikea.

2,5 AY KALA

Odanın ana konsepti aşağı yukarı netleştikten ve mobilya siparişleri verildikten sonra kendinize küçük bir mood board hazırlayın. Ancak bazı şeylere yine de hızlıca karar verilmesi gerektiğini sakın unutmayın. Bu yüzden işi garantiye alarak en geleneksel stilde ilerlemek daha sağlıklı olur.

Çocuğunuzla büyüyebilen bir oda tasarlamak işinizi kolaylaştıracağı gibi bütçenize de yarar sağlar. Bu arada odanın süslemelerine de bu ay içinde karar verin.

Eğer elinizden geliyorsa kendi el emeğinizi de işin içine katmaya özen gösterin. Böylesi çok daha sıcak ve samimi bir atmosfer yaratır. Bu yüzden örgü, dikiş ve resim gibi kendi yapacaklarınıza öncelik verin.

Bebek odası örnekleri
Fotoğraf: İbrahim Özbunar

2 AY KALA

Sipariş ettiğiniz mobilyaları firmadan kontrol ederek eğer sıfırdan hazırlanıyorsa üretimin ne aşamada olduğunu öğrenin ve gecikme olasılığınıza karşı üreticiyi sıkıştırın. Eğer hazır mobilyalar satın aldıysanız markanın deposundan kontrol ederek teslimat tarihini netleştirin veya hatırlatın.

Bu tarz gecikmeli bir dekorasyonda işi riske atmamak için karyola, dolap, alt değiştirme ünitesi gibi mobilyaları hazır olan modellerden seçmek ve emzirme koltuğu, yer minderleri ya da daybed gibi tamamlayıcı mobilyaları, blackout perdeleri ve leke tutmayan tekstil ürünlerini özel üretim almak daha akıllıca olur.

Bebek odası düzeni
Fotoğraf: İbrahim Özbunar

1,5 AY KALA

Siparişler düzgün biçimde ilerlerken, siz de evdeki değişimlere start verin. Mesela oturma odasını ya da çalışma odanızı bebek odası yapmayı düşünüyorsanız odayı tamamen boşaltıp varsa dolap ya da şifoniyer gibi dönüştüreceğiniz parçaları netleştirin.

Duvar boyalarına, dekoratif kartonpiyer, duvar kağıdı, pano veya bordürlere bu ay içinde karar verip uygulatmanız gerekiyor. Unutmayın hepsi için kullanılan kimyasallar her ne kadar bebeklere karşı zararsız, doğa dostu olsa da belli bir süre odayı mutlaka havalandırmak ve sıkı bir temizlik yapmak gerekiyor.

Bebek odası perdesi
Blackout perde, cipcici.com

48 SAAT KALA

Doğuma sadece iki gün yani 48 saat kaldı ve zaman her geçen dakika azalıyor. Hala bitmeyen işler var. Panik olmaya gerek yok, çünkü geçen ayın sonunda odanın boya, kağıt ve diğer dekoratif işlemleri bitti, siparişlerin üretimleri kontrol edildi. Artık mobilyaların teslim ve montaj işlemleri başlayabilir.

Bu son iki günde eksik kalan bir şeyler var mı diye son bir kontrol yapıp dekoratif raflar, aydınlatmalar, minderler ve diğer aksesuarlar düzenlenebilir. Bunun için elbette siz pek müsait olmayacaksanız, ancak eşinizden ya da yakınlarınızdan bu işleri sizin adınıza takip etmesini isteyebilir ve hazırladığınız yapılacaklar listesini ona verebilirsiniz. Her şey tamamsa artık aileyi toplayıp küçük bir “hoş geldin” bebek kutlaması yapmak için hazırsınız demektir.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Bebek odası modelleri ve bebek odası için dikkat edilmesi gerekenler

Düzenli ve eğlenceli 12 çocuk odası modeli ile ilham alın