Son güncelleme:

Şık çizgileri, fonksiyonellikte sınır tanımayan tasarımlarıyla bazalar yatak odalarının en büyük kurtarıcılarından biri sayılıyor. Evdeki depolama ile ilgili sorunların çözümünde büyük rol üstlenen bu düzen ajanını satın almanın inceliklerini yakın mercek altına aldık.

1- BAZANI TANI

8 adımda baza satın alma rehberi
DRAMATIK SEÇIMLER Koyu tonlarda bazalarla dramatik bir etki elde edebilirsiniz. Bihena bazalı karyola: (160×200 cm) 11.590 TL., Çetmen.

Onarıcı bir uyku için doğru yatak kadar doğru yatak bazası seçmek de büyük önem taşıyor. Bazaların tasarımı bazen bir yatağın sertlik derecesini yumuşatabilecek kadar etkili olabiliyor. Konuya öncelikle bazanın ne olduğunu açıklığa kavuşturarak başlayalım. En basit tanımıyla eşyaların depolanmasına imkan tanıyan saklama hazneli karyolalar olarak tanımlayabiliriz. Bu sebeple küçük metrekareli evlerde bu işlevsel depolama hazneli karyolaların hayat kurtardığını söylemek zor değil. Bazalar ömrünü tamamladığında dahi birer depolama birimi olarak kullanılabilir. Evde uygun bir alanda ya da deponuzda bazanızı dik bir konumda bir dolap gibi değerlendirebilirsiniz.

2- KAÇ TIP BAZA VAR?

Bazalar kullanılan malzemelere göre farklı türlerde üretilir. Genel olarak piyasada bulunan bazalar sandıklı ve latalı olarak iki grupta ele alınabilir. Sandıklı ve latalı sandıklı bazalar hem yatağın yükseltilmesini sağlar hem de kullanılmayan ya da uygun bir alan bulunamadığı için yer kaplayan eşyaların saklanmasından sorumlu olur. Yatağınıza esnek ve dinamik bir zemin sunan latalı bazanın yay şeklindeki yapısı, yatağın hava almasını kolaylaştırır. Hava dolaşımı arttığı için yatağın ömrü de uzar. Ayrıca yatakta nem, rutubet ve bakteri oluşumunu önler. Sandıklı bazalar ise yatağın tamamen düz bir zemin üzerine eşit dengede oturmasını sağladığı için yatağın ömrünü uzatır.

3- BAZA KULLANMANIN AVANTAJLARI

8 adımda baza satın alma rehberi
  • İkisi bir arada çözüm Bazalar depolama ve estetik beklentileri aynı anda sunmayı başaran bir mobilya ünitesidir. Sade bir karyolanın yanı sıra bazalar kumaşın tekstil sıcaklığı ile saklama alanının işlevselliğini birleştiren bir role sahip. Bazalar yalnızca kumaş değil; deriden süete kadar farklı kaplama opsiyonlarına sahip. Dahası kumaş ile kaplı olmaları onlara sınırsız bir renk ve stil özgürlüğü de getiriyor.
  • Yalnızca bir yatak yuvası değil Sıradan bir karyolanın görevi yalnızca yatağı taşımak iken bazalar sadece yatak taşımakla kalmıyor aynı zamanda depolama için de geniş saklama alanları yaratıyor. Küçük metrekareli evler için kritik bir rol üstlenen bazalar bu anlamda hayat kurtarıyor diyebiliriz. Küçük yatak odalarında estetik görünüm elde etmenin yolu düzenli olmaktan geçiyor. Bazalar şık yatak odaları yaratmanın anahtar oyuncularından biri.
  • Hijyen faktörü Temizlik pek çoğumuz için önemli başlıklardan. Kullanılmayan eşyaları, mevsimlik kıyafetleri ya da yatak tekstillerini güvenli ve temiz bir şekilde saklamanın en efektif yollarından biri bazalar.

4- YATAK BAZASI SEÇİMİ

Yatak seçimi nasıl ki hepimizin hayatında büyük bir öneme sahipse baza seçmenin de bazı kilometre taşları var.

  • Sağlamlık Hemen her mobilyada olduğu gibi bazalar konusunda da sağlamlık derecesi önemli. Ancak burada mekanizmalar konusunda ekstra dikkat gerekiyor. Sık kullanılan eşyaların saklandığı bazalarda açma kapama menteşeleri güçlü olmalı.
  • Malzeme Bazanın hangi malzemeden yapıldığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer husus. Eğer sunta lam bir baza tercih ediyorsanız zamanla çökme, eğilme yapabilir. Gövde de MDF gibi sağlam malzemeler tercih etmeye özen gösterin.
  • Güvenlik Menteşeler baza tam açıldığında mutlaka güvenlik stoperine sahip olmalı. Emniyet stoperi baza açık konumdayken pozisyonu kilitleyerek bazanın geri kapanmasını engeller. Özellikle çocuklu aileler ve çocuk bazalarında hayati önem arz ediyor.

YATAK-BAZA İLİŞKİSİ

8 adımda baza satın alma rehberi

Baza satın alırken mutlaka yatak ile uyumlu bir model seçilmeli. Yuvalı olan bazalarda, yatak ölçüsünün dış kenarlarla değil bu yuva ile uyumlu olması gerekir. Eğer baza doğrudan düz bir yüzeye sahipse; yatak herhangi bir oyuk içine yerleşmeyecekse yatak şiltesi baza ile aynı ölçülere sahip olmalı. Baza yataktan küçükse yatak omurgayı destekleyemeyecek; yay sistemleri dengesiz bir bası enerjisine sahip olacaktır. Bu durum yatağın ömrünün kısalmasına sebep olur.

BAZA-MEKAN İLİŞKİSİ

Bir kanepe satın alırken oturma odasının ölçüleri ile orantılı olacak alternatiflere yöneldiğimiz gibi bir baza satın alırken de yatak odasının şekil ve metrekaresine uygun olacak nitelikte bir baza seçimi yapılmalıdır. Bazanın odanın içindeki trafiği engellememesi gerekir. Yatağın her üç ucunda akışkan bir alan olmalıdır. Eğer baza bir başka mobilya ile yan yana konumlandırılacaksa aralarında minimum 1 metrelik bir dolaşım alanı bırakılmalıdır. Yatağı kullanacak kişilerin kilo-boy endeskleri de önemli. 160 cm-180 cm çift kişilik bazalar ideal ölçüler olarak kabul edilir.

SANDIK TİPİ

8 adımda baza satın alma rehberi

Bazalar çift ya da tek sandıklı olarak karşımıza çıkıyor. Çift sandıklar kullanılan mekanizmaların ömrünü uzatmak açısından daha pratik. En nihayetinde yükü daha fazla menteşeye bölüştürmüş olursunuz. Çift sandıklı bazalarda eşyaları çok kullanılan ve az kullanılan şeklinde iki hazneye bölüştürebilirsiniz. Öte yandan tek sandıklı bazalar daha fazla saklama alanı sağlar. Çift sandığın sebep olduğu alan kayıplarının önüne geçmiş olacağınız için daha fazla eşyayı aynı alanda saklama imkanı bulursunuz.

STİL VE RENK SEÇİMİ

Baza seçimi yaparken yatak odanızdaki hakim stili göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin mobilyalarınız gri ağırlıkta ise onu tamamlayan bir renk kartelasında baza seçimi yapabilirsiniz. Deri bazalar kolay temizlenebilir olma özelliğine sahip. Ancak sıcaklık sizin için mühimse keten, şönil, pamuk gibi kumaş alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

8 adımda baza satın alma rehberi
Camira başlıklı baza: (200×200 cm) 13.083 TL., Yataş.
MASKÜLEN ÇEKİCİLİK: Antrasit tonlar, köşeli hatlar ile güçlü bir duruş sergileyen bazalar, modern ve zamansız bir stil yaratmanızı sağlar.

Yatak odasına baza mı, yoksa karyola mı almalıyım? Artılar – eksiler