Ev turu: 350 m2’lik 5+1, yaşamı kolaylaştıran bir eve misafir olduk

İstanbul’da şehrin karmaşasından, gürültüsünden ve telaşından uzakta bir eve konuk oluyoruz. Hadımköy’deki Alkent 2000 sitesinde, üç kişilik bir ailenin yaşadığı bu müstakil eve 5 sene önce taşınılmış. Tüm iç ve dış mekanlar elden geçirilmiş.

5+1 DUBLEKS BİR EV

350 metrekare olan dubleks evde geniş bir salon, mutfak, misafir tuvaleti ve özel banyolu 5 oda bulunuyor. Hatta bugün oturma odası olan bölüm eskiden kapalı garajmış.

“Evi ele aldığımızda bazı iç mimari değişiklikler yaptık. Ev çok bakımsız, hatta yıpranmış bir evdi. Orijinalde var olan banyolar, mutfak, merdivenler, kapılar, parkeler… Hepsini değiştirdik. Ebeveyn yatak odasını ve banyosunu büyüttük. Kapalı garajı oturma odasına dönüştürdük. Üst katta ayrıca bir bebek odası yarattık” diye evinin detaylarını paylaşmaya başlıyor ev sahibesi.

Çocuk odası Mika Dekor’dan alınırken, mavi duvar kağıdı Tartine et Chocolat’tan seçilmiş.

DEKORASYON ÇALIŞMALARI 3 AY SÜRDÜ

Dekorasyonla yakından ilgilenen çift, tüm evi birlikte dekore etmişler. Dekorasyon çalışmaları 3 ay sürmüş. Ev, modern ve sıcak bir ev olarak kurgulanmış. İlham kaynakları doğa ve evdeki sıcak aile hayatları olmuş.

Yemek masası, sandalyeler ve Philippe Starck tasarımı Caadre ayna altındaki beyaz kapaklı büfe özel imalat. Siyah kapaklı bar dolabı Sihir Mobilya’dan. Yemek masasını aydınlatan Murano avize High Light’tan, gri halı ise Hand-made’den seçilmiş.

“Eşim de, ben de vizon tonlarını çok sevdiğimiz için genelde vizon tonları tercih ettik. Oturma odasında ise ağırlıklı olarak beyaz kullandık. Amaç değişik renkteki aksesuarlardan sıkıldıkça odanın tüm havasını değiştirebilmekti. Evin aydınlatma sistemi daha çok spot ışıklarla çözüldü. Perdelerde black-out’lara yer verdik. Bunları sadece güneşi kesme amaçlı kullandık. Görüş alanımızda komşularla iç içe olmadığımız için normal perdelere gerek olmadı. Evin ıslak zeminlerinde seramik kullanılırken, diğer alanlarda parke tercih ettik” diye anlatıyor ev sahibesi.

Televizyon odasındaki kütüphane marangoza özel imalat yaptırılmış. Beyaz kanepe eski evden gelen bir mobilya olup orta sehpa Mudo Concept’ten alınmış.

SANATSEVER AİLE

Ebeveyn yatak odasındaki yatak özel imalat, yatak örtüsü Zara Home’dan, halı Hand-made’den, otrişli abajurlar MVoice’dan alınmış. Yatak başında yer alan tablo Mehmet Gün’e ait.

Bu ev için özel imalat mobilyaların yanı sıra Sihir Mobilya, Beymen Home, Ligne Roset, Mudo Concept, Hiref, Kartell, Zara Home, Plaza Yapı, Mika Dekor, ICA ve Boyner Evde gibi firmalardan gerekli dekorasyon alışverişleri yapılmış. Ev sahiplerinin sanatseverliği yer verdikleri Mehmet Gün, Atilla Aksoy, Ergin İnan ve Komet gibi sanatçıların eserlerinden belli oluyor.

Mutfak özel imalat, yerine göre ölçülerde yaptırılmış. Tezgah Corian olup, dolaplarda beyaz lake tercih edilmiş. Mermer kahvaltı masasının etrafına şeffaf Kartell sandalyeler konmuş. Bu sayede mekana ferahlık hissi verilmiş.

EŞSİZ BİR BAHÇESİ VAR

Ev müstakil bir villa olduğu için eşsiz bir bahçeye de sahip. Evin peyzaj planlaması tamamen değiştirilmiş ve bahçeye havuz yapılmış. Bahçede manolya ağaçlarının yanı sıra çeşitli bitkiler ve çiçekler görülüyor. “Bahçede en sevdiğimiz ağaçlar manolya ağaçlarımız. Bir de arka bahçede oğlumun doğumundan sonra diktiğimiz mandalina ağacımız var. Genelde yaz-kış yeşil kalan bitkiler tercih ettik. Peyzaj çalışmasını Nil Peyzaj ile gerçekleştirdik” diye ekliyor ev sahibesi.

Kendilerine sakin ve dingin bir yaşam alanı yaratmış olan ev sahipleri bu evde mutlu mesut yaşarken, ömürlerine ömür katıyorlar hiç şüphesiz…

Havuz başı şezlonglar ve yemek masası takımı ICA1’dan olup, bahçedeki çardak altındaki beyaz mobilyalar Mudo Concept’ten, turkuaz yastıklar ise Boyner Evde’den alınmış.

120 bin dolarlık ferah ve aydınlık kır evi stili