Luxurious Bedroom Interior At Nigh With Messy Bed, Leather Armchairs, Closet And Garden View From The Window.

2024’te dikkat edilmesi gereken 6 oturma odası tasarım trendi

Salonlar, evin en önemli alanları arasında gelir. İsminden de anlaşılacağı gibi, günlük yaşam için konforlu bir ortam sunar ve genellikle aile üyelerinin bir araya gelip iletişim kurduğu ve dinlendiği bir mekandır. Günlük kullanımın yoğunluğu nedeniyle, salonlar genellikle değişen tasarım trendlerinin ilk izlerini taşır.

İç mimarlar, bu yıl için dokusal katmanlar, sıcak ve davetkar renk paletleri ile eklektik mobilya kombinasyonlarını sabırsızlıkla bekleyebileceğimizi belirtiyorlar. Cortney Bishop Design’ın baş tasarımcısı ve kurucusu Cortney Bishop, “Hedefimiz, sadece şık değil, aynı zamanda yaşanabilir, rahat ve doğal olarak davetkar salonlar yaratmak” diyor.

Ev sahiplerinin sıcaklık ve özgünlük arayışı, 2024’teki salon tasarım tercihlerini şekillendirecek. Amber Interiors’ın baş tasarımcısı ve kurucusu Amber Lewis ise “Her şeyi,” diyor.

Salonunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız, en yeni popüler stillerden ilham alabilirsiniz. İşte uzmanların 2024’te daha fazla göreceğimizi söylediği salon tasarım trendleri.

1. Vintage Parçalar, Zanaatkarlar ve Yadigârlar

Geçmişten ilham alan veya ona dayanan mobilya ve dekorasyon, 2024’te oturma odalarının vazgeçilmez özelliği olacak. “Vintage mobilya, sanat ve dekor çılgınlığı yeni değil, ancak gözden düşmeyecek gibi görünüyor. İnsanlar evleri için mükemmel işçilik ve zamansız çekiciliğin yanı sıra tarih ve anlam taşıyan hikayeli parçaları aramak için gerçekten zaman ve enerji harcıyorlar” diyor JAM’in kurucu ortağı ve müdürü Joe McGuier.

Aile yadigarları, vintage ve zanaatkar parçalar, oturma odamıza özlediğimiz konforu ve anlamı sağlayan doğal bir bağlılık duygusuna sahiptir. Burnham Design’ın kurucusu ve baş tasarımcısı Betsy Burnham’ın belirttiği gibi, iyi tasarım, denge ve geçmiş ile gelecek arasındaki bağlantıyı güçlendirmekle ilgilidir. “Tarihsel bir referansla eski bir parçayı, hatta biraz patinayı bile dahil etmek, gerçekten her şeyi temellendiriyor ve bir alana kişisel bir dokunuş kazandırıyor” diyor.

2. Eklektizm: Özgünlüğü Kucaklamak

2024 yılında oturma odalarının eklektik bir dönüşüme uğraması bekleniyor, bu da otantik ve kişisel bir alan oluşturma arzusundan kaynaklanıyor. “Yeni yılda tasarım ortamının steril minimalizmden uzaklaşacağını ve bizi küratörlük yapmaya davet edeceğini düşünüyoruz. Bishop, benzersiz hikayelerimizi anlatan canlı, eklektik mekanlar” diyor. “Her şey bireyselliği kucaklamak ve mekanlarımızda ev sahibinin ruhunu yansıtan zengin bir anlatı örmekle ilgili.”

Eklektik tarz, farklı tarz ve motifleri bir araya getirirken eskileri yenilerle harmanlamaktan ibarettir. Kuşkusuz, mobilya ve dekoratif parçaların bu kombinasyonu, dikkatli bir şekilde düzenlenmediğinde hızla darmadağın bir karmaşaya dönüşebilir. Bunu önlemek için göze çarpan bir odak noktası oluşturun ve her şeyden çok fazla kaçının. Negatif alan önemlidir; gözün dinlenmesine izin verir, alanın bunaltıcı olmasını önler ve izleyicilerin her bir mobilya ve dekor parçasını gerçekten takdir etmesini sağlar. Farklı öğelerin bir araya gelmesini sağlamanın sırrı, renk, desen ve doku gibi tekrarlanabilir birleştirici bir öğe bulmaktır.

3. Doku, Doku, Doku

Katmanlı doku, iç mekan tasarımcıları tarafından bir mekana derinlik ve ilgi katmak ve yaşam alanında o davetkar, konforlu, ev hissini elde etmek için kullanılan bir tekniktir. Eviniz için çeşitli malzeme kaplamaları (sert, yumuşak, yansıtıcı ve mat) seçerek ve desen ve doku karışımı içeren yumuşak mobilyalar ekleyerek farklı dokuları bir araya getirebilirsiniz.

Lewis, dokuyu sıfırdan tanıtmayı öneriyor. “Mobilya seçerken her zaman dokunsal bir deneyim yaşamak isterim ve kilimler sadece desen ve tonda değil, aynı zamanda dokuda da nüanslar eklemek için harika bir fırsat sunar” diyor. McGuier’e göre ise en son ‘o’ şey dokulu duvarlar. “Sıvadan döşemeye ve doku açısından zengin duvar kağıdına kadar insanlar, duvarların her zaman düz, tek boyutlu yüzeyler olması gerekmediğini, bunun yerine duyuları gerçekten harekete geçirebilecek görsel olarak büyüleyici başka bir tasarım öğesi olması gerektiğini fark ediyor gibi görünüyor” diyor.

4. Yivli Detaylar

Houzz trend raporuna göre, tasarım fuarlarında mutfak adalarından banyo aynalarına ve oturma odası mobilyalarına kadar her şeyi vurgulayan yivli ayrıntılar sergilendi. Yivlenme, bir yüzey boyunca genellikle dikey olarak uzanan, dekoratif ve bazen işlevsel bir ayrıntı oluşturan bir dizi sığ oluktan oluşur. Bu estetik, Romalılara kadar uzanır ve mekana görsel doku ve ilgi katar.

Oturma odanıza yivli detaylar eklemek için oluklu bir konsol veya sehpa tercih edebilirsiniz, ayrıca dolap kapılarındaki yivli cam veya özel marangozluk parçalarındaki panellere biraz yiv ekleyebilirsiniz. Daha ileri gitmek isterseniz, oturma odanızı yivli cam duvar bölücüleri ve bol ışıklı mahremiyet için kapılarla donatabilirsiniz.

5. Sıcak Renk Paletleri

2024 yılının en dikkat çeken trendlerinden biri, önümüzdeki sene için sıcak bir renk paletinin öne çıkması olacak. Sıcak olarak kabul edilen renkler, sarı, turuncu veya kırmızı alt tonlara sahip olanlardır. Saf mavi soğuk bir renktir ancak sarı alt tonlu bir mavi, sıcak bir mavi tonuna dönüşür. Benzer şekilde, mavi alt tonlu kırmızı, kırmızının soğuk bir tonuna dönüşür. Aynı durum nötr renkler için de geçerlidir ve görünüşe göre, soğuk gri tonları ve keskin beyazlar, gelecek yıl yerlerini bejler, kremsi kırık beyazlar, zengin kahverengiler ve bronzlar gibi daha sıcak nötrlere bırakacak.

Houzz’un son trend raporuna göre, “Bu karışımı ilk olarak mutfakta görmüştük, ancak daha huzurlu, daha davetkar bir ortam sunmak için bu görünüm evin her köşesine yayılmaya başlıyor.” “Houzz’daki tasarımcılar, odalara mevsimsel çok yönlülük kazandıran daha katmanlı bir görünüm elde etmek için farklı tonları, dokuları ve desenleri bir araya getirmeyi öneriyor.”

Gelecek yıl oturma odalarında görülecek bir başka sıcak renk de Pantone’un yılın rengi olan “Şeftali Tüyü”dür. Bu narin pembemsi turuncu ton, yakınlığı, bağlantıyı ve şefkati beslemeye yönelik doğal ihtiyacımızı yansıtmak için Pantone tarafından seçildi. Renk yumuşak ve rahattır ve davetkar bir ortam yaratır. Marka, bir basın bülteninde şunları duyurdu: “İster boyalı bir duvarda, ister ev dekorasyonunda görünsün, ister bir desen içinde vurgu görevi görsün, yumuşak bir sıcaklık hissini teşvik eden PANTONE 13-1023 Peach Fuzz, en kişiselleştirilmiş dünyalarımıza rahatlatıcı bir varlık katıyor.”

6. Cesur Renk ve Desen

McGuier, “2024 yılının, son yıllarda hakim olan beyaz ve nötr renkli minimalist iç mekanların düşüşünü gördüğümüz yıl olması muhtemel” diyor. Cesur renkler, artık sadece duvarlarda değil, aynı zamanda mobilyalarda, aksesuarlarda, dekorasyonda ve modern sanatta da iç mekanlarda ön plana çıkıyor. “İnsanlar renkleri ifade etme ve kişiliklerini yansıtma biçimi olarak yeniden keşfediyor ve kendi mekanlarını, özellikle de oturma odalarını cesur tonlarla doldurma konusunda daha cesur hale geliyorlar.”

Oturma odaları için vurgulayıcı bir unsura ihtiyaç duyanlar için Burnham, ekstra bir etki yaratmak için duvar kağıdını öneriyor. “Geniş bir baskı ve doku yelpazesine sahip olan duvar kağıdı, kişinin kendi benliğini etkileyici ve zamansız bir şekilde ifade etmek için akıllıca bir seçenektir” diyor.