17-yüzyıldan-kalma-ev

17. yüzyıldan kalma çiftlik evinin şimdiki hali harika!

Son güncelleme:

Çiçek tasarımcısı Caroline Harris’in buram buram çiçek kokan, pastel tonların dinginliğini yansıtan, bahçesinde keyifli saatlerin geçirildiği evine konuk oluyoruz.

İngiltere, Surrey’deyiz. Tipik bir İngiliz kır evinin, modernleştirilmiş versiyonuna konuk olduk. Florist Caroline Harris, eşi Dan ile çocukları Poppy ve Luke’un yaşadıkları, mutlu ve huzurlu bir aile evi burası. İçeriye girer girmez buram buram çiçek kokuları karşılıyor bizi.

Dört bir yanda, pencere önlerinde, masa ve sehpalarda irili ufaklı saksılar ve vazolar içinde çiçek tasarımları dikkat çekiyor. Gül, lale ve dağ lalesi birlikte harika görünüyor!

17. YÜZYILDAN KALMA BİR ÇİFTLİK EVİYDİ

Evin geçmişi, 17. yüzyıla dayanıyor. O dönemde büyük bir çiftlik evi olan yapı, yıllar içinde yapılan eklemeler ve renovasyonlarla bu halini almış. Evde bir salon, çalışma odası, açık mutfak ve yemek odası, altı yatak odası ve iki banyo bulunuyor.

Ev tekstillerinde pastel tonlar hakim. Vazolar, fenerler ve mumluklar, ev sahibesinin en çok tercih ettiği dekoratif objeler.

Harris Ailesi, sekiz yıl önce buraya taşınmış. Ev sahipleri bazı yenilikler yapıp, yapıya kendi imzalarını atmak istemişler. İşe önce mutfaktan başlamışlar. Bu bölümü iyice genişletip yeniden tasarlamışlar. Evin geri kalanı ile uyumlu olması için, pencere ve kapı üstlerine tuğla detaylar düşünülmüş. Yaşanmışlık hissi katmak için, tavanda eskitilmiş kirişler tercih edilmiş. Ahşap dolaplar, özel olarak yaptırılmış.

Caroline Harris’in eve taşınır taşınmaz yaptırdığı bir diğer şey ise kapıların rengini değiştirmek olmuş. Ana giriş kapısı da dahil olmak üzere, tüm kapıları ve pencereleri uçuk mavi bir tonda boyamış. Ev sahibesi, yaptıklarını ana hatlarıyla şöyle anlatıyor:

ev-turu

“Modern country bir hava yaratmaktı amacım. Evin geçmişteki yapısını bozmamak için çok büyük değişimlere gitmedik. Yeni yaptırdığımız bölümlerin eskisiyle uyumlu olması için dekoratif unsurlar ekledik. Tuğla detaylar, terakota zemin karoları, eskitilmiş kirişler… gibi. Mutfak, teras ve ekstra yatak odası yaptığımız en büyük değişiklikler oldu”.

Evi gezmeye devam ediyoruz. Evin geneline pastel tonlar hakim. Bu sayede dingin bir hava yaratılmış. Mobilyalarda mavi ve mor tonları ağırlıkta. Genellikle düz kumaşla kaplanmış olan kanepe ve koltuklar, desenli throw ve yastıklarla kombinlenmiş. Mobilyaların genelinde rahatlık ön planda.

Evde modern tasarımlara olduğu kadar, vintage objelere de yer verilmiş. Berjer ve banyo dolabı gibi…

HİKAYESİ OLAN OBJELER

Harris çifti, uzun yıllardır birlikte oldukları için, hikayesi olan objeler biriktirmişler. Özel tasarım İtalyan vintage poster, ferforje yatak, Kenya’dan gelen throw, el boyaması yemek takımı bunlardan sadece bazıları…

Ferforje yatak, ev sahiplerinin yıllardır vazgeçemediği favori parçalardan. Yatak odasında film afişleri de dikkat çekiyor.

HAYDİ DIŞARI ÇIKALIM

Ev sahibesi florist olunca, bahçe de güzelliğiyle göz kamaştırıyor elbette. Hemen hemen her türlü mevsimlik çiçeğe rastlamak mümkün. Çift, ayrıca kendilerine büyük bir hobi bahçesi de tasarlamış.

“Kendi ellerimizle yetiştirdiğimiz meyve sebzeleri yemek ayrı bir zevk” diyorlar. Çiçek tasarlarken ilhamını doğadan alan Caroline Harris “En çok mevsimlik çiçekleri kullanmayı seviyorum. O an aklıma ne gelirse çiçeğimi ona göre tasarlıyorum. Bu minik bir vintage ilaç şişesi de olabiliyor, büyük bir vazo da, hatta bir meyve kasesi de…” diyor.

Bahçenin en çok keyif aldıkları köşesinin ise büyük yemek masasının bulunduğu, sarmaşık bitkileriyle sarıp sarmalanmış teras olduğunu belirtiyor ev sahibesi. Tuğla ayaklı, özel tasarım masa, keyifli davetlere ev sahipliği yapıyor. Güzel kokular ve harika renkler eşliğinde, burada vakit geçirmenin tadına doyum olmuyor.

caroline harris

İngiltere’de doğal yaşamın tam ortasında kil ve samandan yapılmış evdeyiz