İngiltere’de doğal yaşamın tam ortasında kil ve samandan yapılmış evdeyiz

İngiltere’nin Devon bölgesinde yer alan bu kerpiç ev sahiplerine doğa ile adeta kucak kucağa bir yaşam vaad ediyor. Suzi ve Chris Carman çiftinin tam 20 yıl önce satın aldıkları bu ev şimdilerde bambaşka bir tarzın yansımalarını taşıyor.

Ev turu
Ahşap daybedi andıran kanepe bir arkadaşlarından. Taşındıkları için ve yeni evlerinde yer olmadığı için Carman çiftine hediye etmişler. Kahverengi olarak gelen bu kanepeyi Suzi beyaza boyamış. Avize ise Chris’in Suzi’ye hediyesi.

TAMAMEN ASLI KORUNARAK DEKORE EDİLDİ

Devon’daki bu toprak ev tamamen aslı korunarak dekore edilmiş. Bu tarz yapılar İngiltere’nin güneybatısında hala çok popüler. En büyük sebeplerinden biri de buradaki toprak yapısının bu tarz evler için çok uygun olması.

kil ve samandan yapılmış ev
Kış bahçesi neredeyse ışıkla yıkanıyor. Dört bir yanı ahşap pencerelerle giydirilmiş bu yapı içindeyken adeta dışarıda oturuyormuş hissini veriyor. İçindeki kanepe, Ikea’dan. Sehpa ise  Avrupa çamından özel üretim.

Ev sahibesi Suzi Carman part time web tasarımcısı olarak çalışıyorken yöreye ait vintage objeleri sattığı bir de online alışveriş sitesi kurmuş. (Merak ederseniz daisyrootsvintage.co.uk sitesine tıklayabilirsiniz.) Eşi Chris’in ise bir at çiftliği bulunuyor. Hayvanları çok sevdikleri için Hector ve Hamish adında iki adet de kedileri var. Kızları Nikki ve Heidi Hollanda’da yaşıyor.

Ev gezmesi
Yapı sadece kil ve saman karıştırılarak yapılmış. 16.yy’da yapılmış olan bu kerpiç ev renove edilerek aslı korunmuş.

İKİ YIL BOYUNCA YEMEK ODASINDA UYUDULAR

Evi satın aldıklarında yalnızca birkaç değişiklikle altından kalkabileceklerini düşünmüşler. Ancak bir kez taşındıktan sonra sağlam tek bir oda kalmadığını keşfetmişler. Bu sebeple iki yıl boyunca yemek odasında uyumuşlar. O  zamanlar her ikisi de şimdikinden çok farklı sektörlerde çalışıyorlarmış. Chris, British Airways’de kabin memuru, Suzi  ise Virgin Atlantic’in Gatwick Havalimanı’nda yer hizmetlerinde görevliymiş. Dolayısıyla bu iş temposuyla tadilatının 10 yıl sürebileceğini düşünmüşler.

Üstelik oradan buraya gelmek için tekrardan Heathrow Havalimanı’na gidip sonrasında arabayla bu kasabaya seyahat etmeleri gerekiyormuş. Tabii ki jetlag eşliğinde…

TADİLATLARI KENDİLERİ YAPTI

Çift o günleri şimdi gülerek yad ediyor. Buna rağmen evdeki pek çok tadilatın da kendileri üstesinden gelmiş.  Örneğin elektrik ve su tesisatının tamamı Chris’in imzasını taşıyor. Buna rağmen renovasyon işlemleri bütçelerini çok da zorlamamış.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak mekanın geri kalanından bir platform ile ayrılmış. Bir kaç basamak bu su yeşili mutfağa açılıyor. Elbette mutfak dolapları bu renk değilmiş, sonradan bu renge boyanmış. Mutfak depolama ünitesi bakımından epeyce zengin. Zeminde kullanılan toprak seramikler ise bu görünümü çok şık biçimde tamamlıyor.

İngiltere ev turu

“Yıllar önce Chris’in ailesini ziyaret etmek üzere komşu kasabaya geldik. Tam 20 yıl önceydi, şans eseri bu evin satılık olduğunu keşfettik. Ancak o kadar pahalıydı ki bu hayalimizden vazgeçip geri döndük. Yaklaşık bir yıl sonra yerel gazete evin hala satılık olduğunu, üstelik de çok daha düşük bir fiyata satılık olduğunu görünce hemen almaya karar verdik.”

İngiliz evi

Mutfak ayrı bir oda iken ev sahipleri tüm duvarları kırıp burayı hem daha havadar bir mekana çevirmişler hem de misafirleri geldiğinde çok daha samimi bir ortam elde edebiliyorlarmış.

“Duvarları yenilemek üzere duvar kağıtlarını söktüğümüzde duvarların üzerimize yıkıldığı zamanlar da yaşadık. O yüzden eşim ve ben kahkahalar eşliğinde her seferinde bu işi beş adım geriden yapıyorduk.”

Ev gezmesi
Burada country atmosferini çok da iyi anlatan bir renk kartelası hakim: Kırmızı ve beyaz.
Ev turu
Meşe olan masa Sussex’ten getirilmiş. Arabanın bagajına sığmadığı için ayakları kesip sonra eve geldiklerinde yeniden montajlamışlar.

SAMİMİ BİR KÖŞE

Kuzine, Rayburn imzalı. Koltuk ise Ikea. Okuma lambası Chris’in bir
Amerika seyahatinden. Başlığı, Bay Designs’ın.

Ev gezmesi

ZAMANDA YOLCULUK

Alt katta yer alan bu banyo çifte şöyle bir şans tanımış: İçine dökme demirden yapılan ve hala antika değeri taşıyan harika bir Viktoryen tarzda duş teknesini buraya taşıyabilme ihtimalini. Gerçi buraya taşıyabilmeleri için tam 5 kişi kendilerine yardım etmiş. Bu hale gelebilmesi için yeniden üzerine emaye boyası atılmış.

Ev turu

ASİMETRİK ŞIKLIK

Bu konuk odası Bep’in odası diye anılıyormuş aile içinde. Bep Heidi’nin kayınvalidesi, ara ara ziyarete geldiğinde bu odada kalıyormuş.

Bep Heidi’nin kayınvalidesi, ara ara ziyarete geldiğinde bu odada kalıyormuş. Kapıdan odanın içine doğru baktığınızda duvarların ne kadar yamuk olduğunu fark edebilirsiniz. Çiçekli perdeler Nina Campbell’dan, odanın kır evi atmosferini tamamlıyor.

İngiltere evleri

Antika dolaplar Henrietta’dan, Suzi’nin antika dükkanı olan bir arkadaşı. Çok değerli olduklarını söylüyor ev sahibesi; çünkü bunlar Henrietta’nın annesinin çeyizindenmiş. Sandalye bir eskiciden alınmış. Üzeri Osborne and Little kumaşı ile kaplı. Yastıklar ise Suzi’nin kendiimzasını taşıyor.

Antika

Bu odada tadilat hala devam ediyormuş.Yatak örtüsü hala dikim aşamasında. Duvar kağıdı ve perdeler Anna French markalı. Son derece basit gibi görünen bu aydınlatmaya ise son dokunuşu bir çelenk ile Suzi yapmış.

Yatak odası

Dört yatak odalı evde odalardan biri ebeveyn banyolu. Alt katta ise bir adet konuk banyosu bulunuyor.

Dekorasyon

İngiltere’de 1650’lerden kalma ev dekorasyonla yeniden doğdu