1 sterline aldığı evi 2 yılda yeniledi! İşte şaşırtıcı bir dönüşüm hikayesi ve evin son hali

Son güncelleme:

İngiltere’de yaşayan 35 yaşındaki Maxine Sharples, Liverpool Belediye Meclisi’nin yenileme projesi kapsamında 1 sterline aldığı evi, hayal ettiği eve dönüştürmek için iki yıl boyunca uğraştı. Bu süreçte 60 bin sterlin harcayan Sharples’in evinin şuanki değeri ise iki katı… Sharples, “Uzun bir yolculuktu ama inanılmaz bir dönüşüm oldu” diyor.

DÖRT YIL SONRA GELEN ARAMA

Liverpool Belediye Meclisi’nin yenileme projesi kapsamında metruk mülklerin tekrar kullanılması için Homes for Pound Programı başlatılmıştı. Proje kapsamında mülkleri yenileme ve en az 5 yıl satmama koşuluyla 1 sterline 130 metruk ev teklif edildi. Sharples o dönem üniversitede yüksek lisans yapan bir yoga öğretmeniydi.

Sharples, “Başlangıçta param olmamasına rağmen, yine de başvurdum ve kısa listeye alınırsam ‘o köprüyü geçeceğim’ diye düşündüm. Dört yıl sonra 2019’da hala ilgilenip ilgilenmediğimi sormak için bir telefon aldım” diyor.

Şubat 2020’de Webster Yolu’ndaki evin anahtarını alan Sharples, ilk olarak 12 ayda projeyi tamamlaması gerektiğini öğrendi ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle süre uzatıldı.

https://www.instagram.com/p/CgEBzjDs4F5/

FARELER İSTİLA ETMİŞTİ

Sharples’in bir sterline aldığı ev fareler tarafından istila edilmişti. Çatısında delikler, çürük pencereler ve içinde büyüyen bir ağaç vardı. Sharples “Çatıda bir delik, bir ağacın kök salması, su girişi, asbest, fare istilası, adını siz koyun, hepsi vardı. Evi yenilemek için 60 binim vardı, 56 bin harcadım ve onu istediğim standarda getirmek için hala yaklaşık 10 bin değerinde iş var” diye anlatıyor.

Sharples 2 yılın sonunda bu terledilmiş mülkü, 60 bin sterlinden biraz daha az bir fiyata hayalindeki eve dönüştürdü. Sade ve bitkilerle dolu bir ev isteyen Sharples, üst kat için açık bir yaşaam alanı ve mutfak tasarladı. Alt katta ise yatak odası ve banyo yer aldı.

Sharples, “Bu gerçekten çok şaşırtıcı bir dönüşüm. Uzun ve meşakkatli bir yolculuk oldu. Kesinlikle çok gözyaşı oldu, ama kesinlikle buna değer ve şimdi taşınabiliyorum” diyor.

https://www.instagram.com/p/Cdst-T9sVE4/

Bu süreçte para biriktirmek için karavanda yaşayan ve zaman zaman arkadaşlarında kalan Sharples, beton karıştırma ya da tuğla döşeme gibi işleri YouTube’dan öğrenmiş. Evin değeri ise artık iki katı…

EVİN SON FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Liverpool Echo, dönüşüm sonrası evin son halinin fotoğraflarını paylaştı. Fotoğraflar için üstteki linki tıklayabilirsiniz.

Önce-sonra: Eski mutfağın yeni iç açıcı ve düzenli hali etkileyici