Zeminde doğal sıcaklık

Zarif, zamansız ve çok amaçlı olan parke zemin kaplamaları, günümüzdebirçok mekanda kendine yer buluyor. Günümüzde, orman ürünlerininkullanımında çevreci yaklaşımlar ve ekonomik nedenlerle geleneksel masifahşap parke yerine daha çok laminat ve lamine  parkeler olarakadlandırılan parke türleri kullanılıyor.

Huni Parke.

Laminat parkeler: Laminat, matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıda reçine emdirilmesi sureti ile elde edilen kaplama levhalardır. Reçine  emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da adlandırılır. Emprenyeleme melamin formaldehit ve üre formaldehit gibi reçine malzemeleri emdirilen kâğıtların fırınlanarak kurutulması işlemidir. Ağaç görünümlüdür sentetik malzemedir fakat doğal ağaç  değildir. Laminat parke, laminat kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan 7-8 mm kalınlıktaki MDF, HDF ya da yonga levhalar üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir.  Laminat parkeler ucuz fiyatları ve uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır. Uygulanması pratik ve yer kaplaması olarak fiyatına göre en iyi üründür. Kötü yanları doğal ağaç değil  sentetik malzemedir, akustik değildir tıkırtı sesleri yankılanabilir.
Artıları-Eksileri +Ekonomik ve sağlamdır +Kolay döşenir +Meşeden mauna her türlü ahşabın taklidini bulmanız mümkün -Bazen göze çok gerçekçi görünmeyebilir -Bir kez aşınır ya da hasar görürse bunu düzeltmek çok zordur -Sudan hasar görebilir.

Lamine parkeler: Lamine parke, tamamı ahşap olan malzemelerin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine değerli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir.  Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme  veya cilalama işlemi gerektirmezler. Lamine parkenin, laminat parkeden farkı şudur; laminat parkede arada MDF kullanılır, lamine parkede  ise aradaki malzeme ahşaptır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır.

Vintage laminat parke, Kale.

Meister marka beyaz dişbudak ağacı lamine parke, Hanna Home.