Zemin malzemelerinin ABC’si

Evdeki en geniş yüzeyi kaplayan şeylerden biri de zemin kaplamaları. Günümüzde bu kadar çok çeşidin içinde neyi seçmek gerektiğine karar vermek de hiç kolay değil. Bu sebeple onları biraz daha yakından tanımaya ihtiyacınız olabilir…

KARO
Seramik zeminler estetik duruşlarıyla, kullanışlı ve dayanıklı oluşlarıyla özellikle sirkülasyonun yoğun olduğu zeminlerde en çok tercih edilen kaplamalardır.
NASIL VE NEREDE KULLANMALI? Dayanıklı ve neme karşı geçirgen bir yapıda olmadıkları için banyo, antre, çamaşır odası, mutfak gibi alanlar için oldukça akıllıca bir seçim. Tıpkı doğal taş ve ahşap zemin kaplamalarında olduğu gibi yerden ısıtmalı ev sistemlerine de uyumludurlar. Seramik karolar  porselen olanlarına göre daha düşük ısıda pişirilir. Bu sebeple porselen karalor çok daha yoğun bir dokuya sahip  olur. Daha az geçirgen ve daha dayanıklı olurlar. Suya ve lekelere karşı daha dayanıklı bir yüzey özellikleri vardır.
Metal görünümlü seramik, Graniser.

TAŞ
Kendine özgü, estetik ve zamansız bir zemin döşemesi arıyorsanız bu doğal taş zemin olabilir. Hiçbir taş plaka bir diğerinin aynı değildir. Zamanla ve tamamiyle organik yollarla oluştuğu için benzersizdirler. Diğer zemin malzemelerinin aksine zamanla eskimek yerine çok daha güzelleşirler. Çünkü doğal olduklarından yaşamaya devam ederler.
NASIL VE NEREDE KULLANMALI? Doğal taş zeminlerin kireçtaşı, traverten, granit mermer gibi çeşitleri bulunuyor. Doğal taşların tipini oluşma süreçleri belirler. Genellikle renkleri doğanın renklerine yakın, doğada gördüğümüz tonlardır. Cilasına göre farklı görünüm kazanabilir; mat ya da parlak yüzeyli olabilirler. Bazı doğal taşlar çok daha geçirgen bir yüzeye sahiptirler. Örneğin mermerin daha partüküllü bir yapısı vardır. Bu sebeple lekelenmelerin çok olduğu bölgelerde mermer kullanmak pek de akıllıca olmayabilir.
Tureks Stone.

LAMİNANT PARKE
Matbaada istenilen renk ve desende basılmış, reçine emdirilmiş desen kağıdı, MDF levhalar ve balans kağıdının üst üste konularak, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat parke denir. Tüm malzemeler ahşap kaynaklı olduğu halde tam anlamıyla ahşap olduğu söylenemez. Ancak günümüzde, pratik, kullanışlı ve ulaşılabilir fiyatlı olması nedeni ile laminat sıklıkla tercih edilen bir zemin malzemesidir.
NASIL VE NEREDE KULLANMALI? Oturma, yatak ve yemek odalarında bu parkeler davetkar bir görünüm elde etmenizi sağlar.
UZMANLAR NE DİYOR? Bazı parkeler antibakteriyel özelliktedir. Hijyen açısından bu tarz laminat parkeler tercih etmek daha akıllıca bir seçim olabilir.
Koçtaş.

LAMİNE PARKE
Lamine parke, hammaddesi ağaç olan birkaç tabakanın birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilen parke cinsidir. Masif ağaç olan ve parkeye ismini veren katman lamine parkelerin üst katmanıdır. Parke, meşe kayın ya da benzeri ismini bu katmandaki ağaç cinsinden alır. Farklı doku ve yüzey görünümleri için cilalı (parlak yüzeyler), UV yağlı, natürel yağlı olmak üzere sonlandırma seçenekleri bulunur.
NASIL VE NEREDE KULLANMALI? Oturma, yatak ve yemek odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
UZMANLAR NE DİYOR? Değerli üst ağaç katmanından dolayı hassas bir malzemedir. Zeminin amacına uygun olmayan şekilde zorlanması (ağır mobilyalar vb.), aşınma, ezilme gibi şekilde istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden olur.
Lamine parke, Meister parke.

VİNİL
Neredeyse sınırsız renk ve desen çeşidi olan vinil zemin kaplamaları oldukça pratik bir alternatiftir. Bakım ve uygulaması da son derece kolaydır. Buna rağmen dayanıklı bir malzemedir. Rulo halinde mutfak, banyo, antreye kolayca uygulanabilir. PVC esaslı kaplama, dünyada ikinci en çok kullanılan plastiktir.
NASIL VE NEREDE KULLANMALI? Vinil zemin kaplamaları kayma yapmaz ve aşınmaz. Bu sebeple trafiğin yoğun olduğu alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Antibakteriyeldirler, alev almaz. Isı yalıtımı sağladığından oturma odası ve yatak odalarında tercih edilebilir. Kolay kolay aşınmadığı için mutfak ve antre gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda da vinil zemin tercih edebilirsiniz. Ucuz ve su geçirmez olmasının yanında odun ya da taş gibi doğal malzemelerin imitasyonunda da kullanılabilen bu malzeme, ıslak ve rutubetli olan mekânlarda ve hijyen gerektiren alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
UZMANLAR NE DİYOR? Oldukça hafif olan, kolay kullanım ve uygulama sağlayan vinil, bakteri, böcek ve kemirgen etkilerine, birçok kimyasala karşı direnç gösterdiği gibi ısı, elektrik ve ses yalıtkanlığı da sağlar. Birden fazla kullanım alanı bulunan malzeme aynı zamanda geri dönüşümlü olduğu için çevre dostudur.
Serfloor.