Zamanı yavaşlatmak

Anarat çiftinin yaşadığı bu ev, Ürgüp’e 10 dakika mesafedeki Sinasos’ta yer alıyor. Geniş bir avlu içinde 180 yıllık eski bir rum yapısı olan ve Nevşehir taşıyla yenilenen evde hayat sessizce akıyor.

Aynı zamanda evin girişi olan kemerli mekân yemek odası olarak düzenlenmiş. Penceredeki vitrayları ev sahibesi çizmiş ve renklendirmiş. Birlikte çalıştığı ressam arkadaşı ise üretmiş. Dolap, masa ve sandalyeler Çukurcuma’dan satın alınmış.

Geniş bir avlu içinde yer alan, arka cephesinde kaya, ön tarafta ise kemer odalar bulunan üç katlı ev 180 yıllık eski bir Rum yapısı. Bu ev yenilenirken eski fotoğraflardan yararlanılmış. Bölgede yapılan yenileme  çalışmalarında eskitilmiş taş kullanılmasını uygun görmeyen ev sahibi, evini bölgenin mimari dokusuna uygun, devetüyü renginde Nevşehir taşıyla inşa ettirmiş. Evin alt katında yer alan kaya odalar iki bölümden oluşuyor. Kayalara yakın arka bölüm şırahane ve daha sonra depo olarak kullanılmış. Bahçeye bakan bölüm ise çalışma  odası olarak düzenlenmiş. Evin diğer aksında bahçeden de girilebilen mutfak yer alıyor. Buradaki ocak aralıksız çalışıyor. Duvarları ve dolapları el yapımı ürünlerle zenginleşen mutfaktan birkaç basamakla evin asıl girişine, yemek odası olarak kullanılan antreye geçiliyor. Bu mekânda kemerler ile ev sahibinin tasarladığı vitraylar uyum içinde. Salon ise bu mekândan kalın kadife bir perdeyle ayrılıyor. Salonun merkezine Nevşehir taşından  ocak-şömine yapılmış. Bu katta biri kayalara yaslanan, diğeri kemerli iki yatak odası bulunuyor. Yatak odalarının yanında yer alan banyo ise hamam atmosferiyle dikkati çekiyor. Üçüncü katta ise üç oda, antre ve salon bulunuyor.

Banyo yakınında bir dinlenme köşesi yaratılmış. Dolabı ev sahibesi boyamış. Eskiden oda olan bölümün altı kazılarak hamam çağrışımlı banyo yapılmış. Banyodaki ocak ise yeni eklenmiş.

Evdeki iki yatak odasından biri olan kemerli oda hem uyumak için hem de çalışmak için kullanılıyor.

Mutfağın her köşesi yaşayan bir mutfakta olduğunuzu hissettiriyor. Yemek yapılıp reçel kaynatılırken, bir yandan da misafir ağırlanıyor. Ocak sonradan yapılmış.

Pencere önüne oturma yeri yapılmış, kitaplar ise uzanma mesafesinde…

HAZIRLAYAN AYŞE FUNDA ARAS FOTOĞRAFLAR GALİP HASAN TEMUR