Rustik dekorasyon stili: Zamana karşı koyan metal yansımalar

Yaşanmışlığın izlerini taşıyan eskitme metaller geleneksel ile çağdaş yaşamın karması yeni stilllerde hayat buluyor.

Işıl ışıl parlayan cilalar, pürüzsüz yüzeyler, bozulmamış formlar hiç bana göre değil diyorsanız, geleneksel stillerle modern yaşamların karması olan, yüzünü doğaya ve olduğu gibi olana dönmüş, çarpıcı yüzeylerin ön plana taşındığı modern rustik bir dekorasyon anlayışına merhaba diyebilirsiniz. Bu stilin en göz alıcı hatta büyüleyici malzemesi ise eskitme yüzeyli metaller.

TERCİHİNİZ DOĞALLIKSA

Kusurlu olanın doğal güzelliğine gönderme yapan stilin en önemli metalleri bakır ya da pirinç. Doğada ham haldeyken nasıl görünüyorsa dekorasyonda da böyle kullanmak için üzerine çeşitli boya ve kimyasallarla antik efektler vererek karartılıyor ve farklı renk katmanlarıyla süsleniyor.

Eski çağların çekici ve nostaljik havasını yansıtan bu uygulama geçmişle endüstriyel unsurları birleştirerek kullanıldığı mekanlarda doku kontrastları yaratıyor. Zamanın izlerini taşıyan aşınmış, deforme, oksitlenmiş yüzeylerle daha samimi ve kullanışlı mekanlar yaratmak için ham ahşap mobilyalar ile kalın yün, örgü ve keçe tekstillerle kombinleyin.

RUSTİK STİLDE DEKORASYON İÇİN BUNLARI DENEYİN

  • Yıpranmış bir görünüm elde etmek için duvarın bir kısmını oksitlenmiş görüntüsü veren seramik ya da metal panellerle kaplayın.
  • Eskitme metal çerçeveler, ferforje ayaklı ve kütük tablalı masa veya konsol gibi zamansız ürünler tercih edin.
  • Dekorasyonu daha özgün kılmak için cam bir vazoyu, metal sandalyeleri ya da eski ahşap sehpanızı kahve, yeşil ve lacivert farklı tonlarında gelişigüzel boyayarak kullanın.
  • Evinizdeki metal aksesuarlara eskitme tekniği uygulayarak adapte edebilirsiniz. Bunun için birkaç basit yöntem var: Mesela ürünün eskiteceğiniz bölgesine asetik asit veya sirke damlatabilirsiniz; bakır eşyaları pürmüz ile yakarak eskimiş görüntüsü elde edebilirsiniz; asetik bir madde olan yoğurt ile de bakır eskitme yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için unutulmussanatlar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraf: maisondumonde.com
HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Modern rustik mutfaklar ve öne çıkan özellikleri