Yüzü melteme dönük bir ev

Yahşi Yalı’da bir aile yazlığındayız. Ankaralı olan bu aile oldukça geniş. Bu sebeple ailenin yazlığı da buna göre tasarlanıp dekore edilmiş. Evde dört yatak odası, beş banyo ve üç teras bulunuyor. Evin üst katını genellikle yazları daha sık kalan Dilek Hanım ve annesi paylaşıyorlar. Alt kat ise Dilek Hanım’ın en yakın dostum dediği dayısına aitmiş.
Ev dış mekanlarda yaşamak için ve ona göre tasarlanmış. Yazın zaman genellikle teraslarda geçiyormuş. Çünkü bu tripleks villanın en çarpıcı özelliği tüm Kargı Koyu’nu ayaklar altına alıyor olması. Neredeyse Yahşi Yalı’yı boydan boya panoramik olarak görüyor.
Didem Hanım’ın kendisi bankacı. Ancak mesleği ile hiç alakası olmadığı halde dekorasyona adeta aşk duyduğunu ve hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu söylüyor. Moda ve elişi de diğer hobileri arasında. En çok yaptığı hobilerinden biri de takı tasarlamakmış.
Aslında bu ev uzun bir tadilat döneminden geçmiş. Ekim 2011’de başlayan tadilat yaklaşık bir yıl sürmüş. Evdeki tüm tadilat işlerini Bodrumlu Hüseyin Usta yapmış. Evde yer yer duvarlar kaldırılmış ve teraslar genişletilmiş. İç mekanlar daraltılarak evin ön bölümünde genişçe bir L teras yapılmış.

OTURMA ODASI Teras ve mutfak arasında kalan oturma odasına feminen bir hava hakim. Bunun en büyük sebebi de duvardaki floral motifli duvar kağıdı. Bu salonu döşerken Didem Hanım Fransız provans tarzından çok  etkilenmiş. Aydınlatmalar İkea’dan. Oturma odasını rahat olması açısında boydan boya ferforje iskeletli bir sedir yaptırmışlar.

MUTFAK Mutfak tezgahıboydan boya masif. Mutfak penceresi açılmadığından Halit Usta’ya harika bir raylı sistem yaptırılmış. Mutfaktaki gizli tezgah da zor zamanlarda çok iyi bir kurtarıcı oluyormuş. Porselen dolap kulpları Sim Aksesuar’dan.

ANNENİN ODASI Annenin odası adeta kartal yuvası gibi konumlanmış. Koyu seyre dalan bu oda önceden  oldukça karanlık bir odaymış. Daha fazla ışık alması için tek kanat olan pencereyi yıkıp boydan boya  yapmışlar. Mobilyalar İkea’dan. Nostaljik sandalye Didem Hanım’ın annesinin çeyizinden. Didem Hanım bu sandalyeyi beyaza boyamış.