Yüksek tavanları nasıl kullanmalı?

Yüksek tavanı olan bir apartman dairesine sahipseniz ve onu nasıl dekore edeceğinizi merak ediyorsanız hazırladığımız bu mini rehber, başlangıçta ve sonraki aşamalarda size fikir verebilir.

Tüm mobilya ve aksesuarlar, Flamant.

Pek çoğumuz için yüksek tavanlı evler büyüleyicidir. Tavanı yüksek olan bir evde haliyle geniş, büyük camlar ve bu sebeple de çok daha aydınlık bir atmosfer oluyor. Özellikle evin iyi bir konumu ve manzarası varsa yüksek tavanlı bir ev kimi zaman bir arzu nesnesi bile olabiliyor. Yüksek camların olduğu bir mekanda çoğu zaman perdeler için daha fazla kumaş kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Bu da iç mekanların çok daha çarpıcı bir etkiye sahip olmasını sağlayabilir. Dikey duvar alanı da oldukça geniş olduğundan hem sanatsal objeler hem de aydınlatma ile ilgili daha yaratıcı çözümler üretebilirsiniz. Aynı zamanda amaca yönelik aydınlatmalarla da dilediğiniz gibi ışık oyunları yaratabilirsiniz.

Mobilya+renk dengesi
Yüksek tavanlı mekanlarda; duvarları ya da bir duvar yüzeyini koyu renge boyayabilir, halı ve mobilyaları birbirini tonlayan renklerde kombinleyebilir ve bu sayede kendi kişisel stilinizi de ortaya koyabilirsiniz.

Ne tarz aydınlatmalar kullanmalı?
Aydınlatma, yüksek tavanlı mekanların mücevheri gibidir. Bu tarz mekanlar için en değerli dekorasyon ögelerinden biri. Özellikle koyu tonların ağırlıklı kullanıldığı mekanlarda noktasal aydınlatmayla dramatik bir etki elde edebilirsiniz. Aydınlatma için bir servet harcamanız gerekmez. Ancak doğru bir şekilde planlama gerektirir. Bunun için mekanlarınızı bölümlere ayırabilirsiniz. Eğer alanca geniş bir odanız varsa muhtemelen burada birden fazla işlevi olan bölüm olacaktır. Örneğin oturma odası, çalışma köşesi ve yemek odası gibi. Bir kalem yardımıyla sınırları belirleyip aydınlatmanın en işlevsel hangi noktalarda duracağına karar verebilirsiniz. Aydınlatma: 130 Euro+KDV, Tepta.

~

Koyu renkli duvar kağıdı, Hanna Home.

Renk seçimi
Yüksek tavanlı mekanlarda duvarlar için hangi renkleri tercih etmek gerektiği aslında biraz renklerle ilgili kuralları çağrıştırıyor. Bu kurallar çoğunlukla kişisel zevk ve beğenilere göre yıkılabilir ya da dönüştürülebilir. Ancak renk bu tarz mekanları dekore ederken en büyük silahlardan. Alçaklık-yükseklik göz yanılsamasında ve çeşitli tonlar yaratmada renklerin önemi büyük. Yüksek tavanlarda genellikle tercihinizi koyu renklerden yana kullanmaya özen gösterin. Koyu tonlar ışığı emdiğinden alan yanılsaması yaratır. Eğer iç mekanlarda koyu tonlardan çok fazla hoşlanmıyorsanız bu durumda sadece bir duvar yüzeyini koyu bir renge boyayabilirsiniz. Bu duvar aynı zamanda mekanda en çok öne çıkan yani odak noktası yaratan duvar olur. Tavanları illa ki boyamak zorunda değilsiniz ancak tavanı biraz daha yere yaklaştırmak için yine burada da tonlarla oyuna gidebilirsiniz. Aksi halde mekanda kullandığınız dekorasyon ögeleri kaybolabilir.

Duvar aksesuarları
Yüksek tavanlı evlerde renkler ve aydınlatma ne kadar önemliyse duvarda kullanacağınız aksesuarlar da bir o kadar önemli. Aksesuar seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta oran-orantı meselesi. Bu mekanlarda duvar yüzeyleri geniş olacağından küçük objeler kullanmaktan kaçının. Eğer büyük parçaları göz hizasında kullanırsanız doğal olarak dikkati de bu yüksekliğe çekerek, dikey yüksekliği yani tavan yüksekliğini ikinci plana itmiş olursunuz. Çerçeve ve tablolar, İkea.

~
Yüksek tavanlı bir eviniz varsa, kitaplık ya da çok yüksek raf üniteleri için merdiven yardımıyla kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Yüksek tavanlı mekanlar için dekorasyon ipuçları
1. Kapılar: Yüksek tavanlı mekanlarda vintage ve odak noktası oluşturabilecek kapılar tercih edebilirsiniz. Koyu tonlarda boyayacağınız kapılar mekanı tamamlama konusunda akıllıca bir seçim olabilir. Ayrıca panel kapıların orta kısımlarına eski antika çerçeve ya da aynaları gömme biçimde oturtarak sıra dışı görünümler elde etmeniz de mümkün.
2. Tekrarlar: Aynı objeyi birden fazla kullanmak da bu tarz mekanları dekore ederken oldukça işe yarar. Bu obje herhangi bir vazo, heykel ya da bitki olabilir. Üstelik bu tarz bir dekorasyon stiliyle yaratacağınız zenginlik hissi mekanı hesaplı yoldan dekore etmenizi sağlar.
3. Çerçeveler: Tablo ya da ayna çerçevelerinin mutlaka antika ya da vintage olması gerekmiyor. Ancak bir duvarı dekore ederken benzer tarzlarda ve bir kompozisyon içinde yer almaları önemli. İçlerini çeşitli aile fotoğrafları ya da çocuklarınızın yaptığı resimlerle doldurabilirsiniz. Çerçeveleriniz eski ve şıksa boş bile bırakabilirsiniz.

Not: Belirtilen fiyatlar değişiklik gösterebilir.