Yılbaşı öncesi ve sonrası hızlı temizlik için ipuçları

Son güncelleme:

Yeni yıl kapımızı çalarken, evlerde bu keyifli dönem için hazırlıklar başladı bile. Süslenen çam ağaçları, rengarenk mumlar, olmazsa olmaz mis gibi kokan yemeklerle kurulan yılbaşı sofraları… Peki şenlik gibi geçen bu sürece hazırlanırken evimizin daha fazla toz ve iç mekan hava kirliliğine maruz kaldığının farkında mıyız? 

PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ 5 KİŞİDEN 3’Ü EVİNİ DAHA SIK TEMİZLİYOR

Dyson’ın 2021 yılında gerçekleştirdiği Küresel Toz Araştırması, küresel pandeminin başlangıcından bu yana 5 kişiden 3’ünün evlerini daha sık temizlediğini ve dünya çapında her beş kişiden üçünün daha sık temizlik yaptığını doğruluyor. Yüzeysel temizlik, temiz ve derli toplu görünen bir ev görünümü sağlarken, yaşam alanlarımızın derinlemesine temizliği aslında fazlasıyla önemli. Üstelik, insanların yüzde 17’si yalnızca ziyaretçi beklediklerinde ve yüzde 33’ü yerdeki toz ve kiri gördüğünde temizlik yapmaya motive oluyor.

Ev tozu; ölü deri hücreleri, saç, toz akarları, toz akarı dışkıları, bakteriler, virüsler, küf, küçük böcekler ve diğer lifler dahil olmak üzere karmaşık parçacıklardan oluşuyor. Bu parçacıkların çoğu yalnızca mikroskop altında görülebildiğinden, pek çok kişinin iç mekandaki toz hakkında net bilgisinin olmaması şaşırtıcı değil. 

YILBAŞI HAZIRLIKLARI VE İÇ MEKANDA HAVA KİRLİLİĞİ

Yeni yıl dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden, o çok sevdiğimiz kokulu mumlar yandığında parafin mumu, aseton, benzen ve toluen dahil olmak üzere havaya toksik Uçucu Organik Bileşikleri (VOC) salgılayarak evimizde hava kirliliğine neden oluyor. Yılbaşı dekorasyonu için raftan indirilen eski kutular toz oluşumuna sebep olurken, soğuk havalarda artan kalorifer kullanımı ise evdeki havanın kurumasına neden oluyor. Yemek pişirmek de, genellikle ev içindeki ana kirletici kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. 

Dyson Baş Mikrobiyoloğu Joanne Kang ev tozları hakkında : “İnsanlar her ne kadar evlerindeki tozun farkında olup, temizlemek için çaba gösterseler de, tozun mikroskobik yapısı nedeniyle gözle görülemediğini bilmeleri gerekiyor.” dedi.

YILBAŞI ÖNCESİ VE SONRASI HIZLI TEMİZLİK İÇİN İPUÇLARI

yılbaşı süsü ile dekorasyon

Sevdiklerinizle bir araya geleceğiniz güzel bir yılbaşı buluşması planlarken, Dyson mikrobiyologlarından, temiz ve sağlıklı bir ev için bazı ipuçlarını sizler için maddeledik:

Yılbaşı öncesi ve sonrası hızlı temizlik için ipuçları…

Doğru elektrik süpürgesini seçin: Elektrikli süpürgeler söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir model yoktur. Farklı zemin tipleri ve ev boyutları için farklı elektrikli süpürgeleri tasarlanmıştır. Eviniz için doğru süpürgeyi seçmek, evinizi temizleme kolaylığı ve hızında büyük değişim yaratacaktır

Doğru başlığı kullanın: Temizlik söz konusu olduğunda her duruma ve her noktaya uyan tek başlık olmadığından, evdeki farklı yüzeyler ve alanlardan, tüm toz ve kalıntıların toplanıp tamamen temizlenmesini sağlamak için farklı başlıklar gerekiyor. İşinizi kolaylaştıracak ve sahip olmanız gereken bazı kullanışlı başlıklar:

  • Derin tüylü halılardaki ve zemindeki kiri temizleyebilen yüksek torklu bir temizleme başlığı,
  • Sert zeminleri temizlemede mükemmel olan karbon fiber silindir fırça,
  • Merdivenleri, arabaları, şilteleri veya döşemeleri temizlemek için mini motorhead başlık,
  • Boşluklar, ara yerler veya ulaşılması zor alanlar için aralık temizleme başlığı,
  • Hassas mobilyalar için yumuşak toz alma başlığı.

YAVAŞ SÜPÜRÜN

Toz, yumuşak mobilyalarda ve halılarda derinlere yerleşebilen toz akarları, alerjenler, bakteriler ve virüsler de dahil olmak üzere bir dizi bileşenden oluşur. Yavaşça süpürmek, makinenin birikintilerdeki gizli tozu ve özellikle yüzeydeki kiri temizlemesi için daha fazla zaman tanıyor. 

EVDE EN ÇOK VAKİT GEÇİRİLEN NOKTALARA ODAKLANIN

Sevdiklerinizle çok keyifli vakit geçirseniz de konuklarınız evinize gelirken toz ve polen gibi diğer parçacıkları da beraberlerinde getiriyor. Parti sonrası temizlik yapılırken kalabalığın daha çok vakit geçirdiği noktalara öncelik verilmelidir. Buna oturma odası ve arka bahçe gibi ortak alanlar ve tabii ki evin girişi de dahildir.

HAVANIZIN TEMİZ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Hijyen sağlamanın en önemli yöntemlerinden biri ev ortamına temiz havanın hakim olmasıdır. Bu nedenle özellikle salonunuzu havalandırmayı unutmayın. Dışarıda soğuk ve kirli bir hava olduğundan bunu eviniz için uygun bir hava temizleme cihazı edinerek kolayca sağlayabilirsiniz.

Parti bitti, misafirleriniz gitti. Evi toplamanın zamanı geldi. Masayı temizledikten ve ortalığı topladıktan sonra, parti ve yemek sırasında yere veya zemine düşen kalıntıları temizlemek için evi üst noktalardan aşağıya doğru bir kez daha süpürmenizi öneririz.

Evinizi alerjenlerden arındırın

Evde alerji yapan şeyler | Evinizi nasıl anti-alerjik yaparsınız?