Yetenekli bir stilistten festival tadında yeni yıl evi

Danimarka Tasarım Okulu mezunu, moda tasarımcısı Violise Lunn, her Noel’de mutlaka çocukluğunu geçirdiği evi ziyaret ediyor. Kutlamalar için hazırlanan düzenlemelere de bizzat kendi yeteneğini ve yaratıcı kişisel dokunuşlarını katıyor.

Mavi tonlarında küçük bir Noel tablosu.
Sade ve aydınlık bir düzenleme tercih edilen oturma odasında Royal Copenhagen’dan çeşitli porselen parçalar yer alıyor.

Tüm yakın dostlar Noel zamanı mutlaka Violise’in büyüdüğü evi ziyaret ediyor.

Violise’in Royal Copenhagen için tasarladığı, içinde Arap sümbüllerinin yer aldığı kaselerin çeşitli boyları oturma odasında bulunuyor.

Mavi incili başlık Şam seyahatinden, avize ise Amsterdam’dan alınmış.

Dekorasyonunda delgeç kullanılan el yapımı abajur şapkalar yanmaz kağıttan yapılmış. Aralık ayında satışa çıkacak yıldız ve melek, Atölye Violise’de elde üretilmiş.

~

İş, Noel ağacı hazırlamaya geldiğinde Violise biraz tembellik etmiş; yarısı temizlenmiş zeytin ağacı onun stilini yansıtıyor. Ağacın üst kısmı temizlenip, kağıt çiçekler ve antika cam kuşlar gibi Noel süsleriyle dekore edilmiş.

Rokoko stili şifoniyer Violise’in büyükannesine ait. Üzerindeki duvarda asılı fotoğraf kolajı, duvar resimleri, nakış işleri, baskılar ve örtülerin her birinin Violise için ayrı bir hikayesi, ayrı bir manevi değeri var.

Violise Lunn’un uzmanlık alanını benzersiz gece elbiseleri, aksesuarlar, gelinlikler ve eşsiz günlük kıyafetlerin tasarım ve yapımı oluşturuyor. Violise ayrıca, dünya çapındaki seyahatlerinden evine getirdiği nefis kumaşlardan oluşan harika bir koleksiyona sahip. Kumaşlar ve arkalarında yatan hikayeler ise ilhamının esas kaynağını oluşturuyor. Giysi tasarımlarının yanı sıra Violise, Royal Copenhagen için porselen koleksiyonlar tasarlıyor. Violise’in diğer bir tutkusu ise en basit tekstil malzemesi olan kağıttan, giyilmeyen eşyalar tasarlamak. Violise’in ikinci el dükkanlarından aldığı, seyahatlerinde bulduğu ve el yapımı harika eşyalardan oluşan dekoratif kreasyonlarını ve ev mobilyalarını kendi adını taşıyan internet sitesinde görmek mümkün.

~Yemek odası metal gövdeli ve siyah lake tablalı bir masadan oluşuyor. Kilimler Şam’dan alınmış, eski mermerler ve alıç dallarıyla süslenmiş avize bir ikinci el dükkanından. Delgeçle deldiği abajur şapkalarıyla ışığın etrafa yayılmasını sağlayan Violise, düzenlemeye kişisel dokunuşunu yansıtmayı başarmış. Tablo Meredith Zacho’ya ait. Pembe saten kurdela kemerli şaşkın cüce, Noel için tavan arasından indirilmiş eski bir parça.

~

Mutfaktaki yemek köşesi
Mutfak rafından bir kesit… Küçük antika “Mutlu Trompetler” Noel’e hazır.

Rafların üzerindeki cam sürahiler ve bardaklar etrafı saran küçük süsleme lambaları ile harika bir şekilde aydınlatılmış. Sarkan süs lambaları hoş ve samimi bir atmosfer oluşturmuş. Masanın üzerindeki Christmas çelengi ise kesinlikle el yapımı.

Violise kağıt külahlarla ve kristallerle süslediği şamdanı okaliptüs yapraklarından yapmış. Şamdan üzerindeki mumlar çıkartmalarla süslenmiş. Violise hepsi birbirinden farklı bu Noel çelenklerini Aralık’taki Noel pazarı için yapmış.

Kapı çelengi bir parça çelik telin üzerine geçirilen kayın ağacı yaprakları, gümüş bir fiyonk ve simlerle süslenmiş.


~Ev sahibinin vazgeçemediği malzeme,kağıt!
Violise Lunn, tabak ve bardakları kaplamak için her zaman kağıt ve karton kullanmayı tercih ediyor, böylelikle her tasarımı birbirinden farklı oluyor. Royal Copenhagen kaseleri mum, şeker, zeytin veya başka şeyler koymak için kullanılabilir.

Violise, eşyaları görebileceği ve onlara kolayca uzanabileceği düzenlemeleri sevdiği için mutfakta açık rafların olmasını tercih ediyor. Buradaki raflar atölyesinde yaptığı el işi kağıt külahlarla süslenmiş, masadaki kaseler ise Royal Copenhagen’dan. Vintaj bulaşıklık da ise porselen tabaklar sergileniyor.

Misafirlere ikram edilecek yiyecekler çoktan hazır bile.
  
Kapıların çok sade kaldığını düşünen Violise giriş kapısının etrafını siyah bir çizgiyle çerçevelemiş. Duvarın bir kısmı siyah ve beyaz renkli bir duvar kağıdıyla kaplanmış. Tavandaki yıldız avizeyi Violise’in kızkardeşi yapmış. 

Çok eski bir sandalye Noel dekorasyonunda kullanılmış. Violise’in tasarladığı yıldız, Royal Copenhagen’dan. Radyatör kaplaması Gothersgade’de bir demirci tarafından yapılmış ve beyaza boyanmış.


~

Bu evde her detayda bir yaratıcılık var!

El yapımı kağıt külahlar, gümüş yıldızlar ve el yapımı kağıt Noel kalbi de Violise’in Noel pazarı için hazırlanmış.

Eski kasalardan, para kutularından yapılmış şifoniyeri Violise’in bir arkadaşı tuhafiyeden bulmuş. Taç ve ahşap şapka mankeni Violise’in Londra’da bir tiyatroda çalışan kız kardeşinden hediye. Konserve tenekesinden yapılmış böcekler Ole Fredriksen imzasını taşıyor. Antika Fransız çelengi cam boncuklarla süslenmiş. Üzerinde asılı olan resim Berthe Moltke’den bir hediye.

Uzakdoğu kağıt dekorasyonunu yansıtan kırmızı bir tablo… Violise orijinal resimden sıkılınca çerçevesini sevdiği için resmin yerine Japonya’dan aldığı bir parça kağıt yerleştirmiş. Ucuz birkaç cüce süsü ve asılı Noel kalbi yine Violise’in Noel pazarından.