Yeşil dünya: Terrarium

Hangi bitkileri kullanabilirsiniz, bakımını nasıl yaparsınız ve nerelerden alabilirsiniz? Terrarium yapımı hakkında bilmeniz gerekenler…

İster sadece kabını alıp yapabieceğiniz isterseniz de hazır olarak satın alabileceğiniz bu küçücük bahçeler Büyük Britanya’da Victoria döneminde kadınların kendilerini iyi hissetmek ve zaman geçirmek için yaptıkları bir hobiydi.
Kendiniz yaparken neler gerekiyor?
Bitkiler:
Öncelikle terrarium’da yetiştirmek istediğiniz bitkilere karar verin. Eğrelti otları, kaktüsler ve sulu meyveler de dahil tüm klasik bitkileri yetiştirebilirsiniz. Çok büyümeyen ve aynı ortam şartlarını isteyen bitkileri seçmeye özen gösterin.
Kap seçimi: Hoşunuza giden her türlü kabı seçebilirsiniz. Hoş bir cam vazo, cam fanus, hatta şerbet ya da limonata yaptığınız sebil… Önemli olan kabın yeterli bir derinliğe sahip olması.
İhtiyacınız olanlar: Drenaj sağlamak için küçük taş veya çakıl taşları gerekli. Ayrıca bitkinin sabit durması için çakılların üzerine mineralli toprakla katman oluşturmalısınız. Bitkilerin türüne bağlı olarak kum veya çakıl da kullanabilirsiniz. Yarattığınız ortam için doğru bitkileri seçtiğinizden emin olun.

3 noktayı atlamayın

1 Daima bir drenaj katmanı olmalı. Bitkilerin sağlıklı büyümesinin en iyi yolu doğru drenajın sağlanmasından ve çakıl tabakasının olmasından geçer.
2 Sevginizi verin. Bu küçük eko sistemin ölü yapraklarını budayarak bakım yapın.
3 Kişiselleştirin… Kullandığınız bitki ve küçük aksesuarlarla kendi tarzınızı yansıtıp terrarium’unuzu benzersiz kılın.

Yapımı ve bakımı nasıl olmalı?
– Öncelikle drenajı sağlamak ve fazla suyu çekmek için kabınızın en alt kısmına çakıl taşı yerleştirin. Sonra kömürü küçük hale gelene kadar kırın ve kullanacağınız bitki boyutuna göre cam kabınıza yerleştirin. Torf dökün ve üzerine biraz bastırın. Bir çubukla bitkiler için delik açın. Bitkilerinizi dikin.
– Yapraklarının kabın kenarına dokunmasına izin vermeyin. Bitkinize çok fazla sulama yapmayın aksi takdirde çürür.
– Terrarium’daki bitkinizin yaprağı çürümüş veya fazla büyümüş ise budama yapmayı unutmayın. Eğer üstü kapalı bir terrarium yapmak isterseniz bitkilerinizi her iki yada üç haftada bir havalandırın.
– Terrarium’un oluşumu için dolaylı ışık gerekir bunun için pencereden uzak bir yere konumlandırmalısınız. Ancak dikkat edin bir radyatörün yanına yerleştirmeyin.

Marginal Flowers
Cam küre veya obje içinde birçok bitkiyi bir araya getirebilirsiniz.
Cambahçe
Terrariumlarınıza renk katmak için deniz kabuğu, kozalak gibi doğal dekoratif detaylar kullanabilirsiniz.