Yerde yumuşak adımlar

Yumuşak dokusuyla evlerde sıcak ve davetkar bir hava yaratan halılar, artık dekorasyonun da belirleyici ögelerinden biri.

Soğuk günlerde ayağınızın altında yumuşak bir doku hissetmek kalın battaniyelere sarılmak kadar içinizi ısıtır. Ancak ihtiyaçlarınızı karşılarken stiliyle gözünüze hoş görünen, aynı zamanda da kullanım şekliyle sizi mutlu eden bir halı için seçim yaparken bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bir halının kalitesi iplik cinsi, dokuma sıklığı ve hav yüksekliği gibi teknik detaylarda gizli. Sık düğümlü dokunan halılar diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Ayrıca diğerlerine göre daha ağır olacağı için zeminde daha zor kayar. Ancak yaşam alanlarında yarattığı sıcaklık hissi direkt olarak hav yüksekliği ile ilgilidir. Bu yüzden ilk tercihiniz sık atkılı, yumuşak dokulu ve parlak renkli halılardan yana olsun.

HANGİ İPLİK? Tıpkı shaggy tipi halılar gibi attığınız her adımda ayaklarınızın içine gömüldüğü, bol tüylü halılar diğerlerine göre daha fazla sıcaklık hissi uyandırır. Ancak kalın ipli yün halılar ya da kalın etnik kilimler de en az shaggy tipi gibi benzer bir his yaratır. Kullanılan ipliğin cinsi ve halının yapım şekline göre farklı fiyat aralıkları bulunan halılar günümüzde çoğunlukla polyamid (Naylon), polipropilen (PP), polyester ve akrilik olarak 4 çeşit sentetik ipten üretilir. En dirençli polyamid ip leke ve kirleri kolay gizler bu yüzden çoğunlukla duvardan duvara halılarda ve ticari alanlarda kullanılır. Kolay temizlenen polipropilen ipten halılar ise neme ve küfe dayanıklı olduğundan ev ve kreşlerde tercih edilir. Polyester ve akrilik ipli halılarsa oldukça dirençli olduğundan ve özellikle akrilik halılar yün görünümü verdiğinden evlerde daha sık kullanılır. Ancak dış mekan için de seçenekleri bulunuyor. Doğal dokuma yün ipten halılar yüksek aşınma direncine sahip, dayanıklı ve esnektir. Ayrıca statik enerji üretmeyen yünün leke koruma konusundaki performansı da oldukça iyidir. Zeminde maksimum doğallık arayanlar için vazgeçilmez seçeneklerden.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ? Genel görünüm itibarı ile uzun ve kalın tüylü, post görünümlü halılar olarak bilinen shaggy halıların tüy (hav) uzunluğu genellikle 5 cm ve 3 cm yüksekliğinde olur. Kalın ipli ve tercihe göre bükümlü veya düz cinsleri var.

SEÇERKEN DİKKAT! Duvardan duvara mı? Parça halı mı? Bu ikilem arasında kalıyorsanız hemen söyleyelim günümüzde parça halılar yekpare halılara göre daha moda. Bunun nedeni pek çok desen ve renk seçeneği olmasının yanı sıra hızlıca yer değiştirebilmesi ve kolay temizlenmesi de sayılabilir. Halı seçerken iplik ve hav kalınlığının dışında renk tercihlerinizle de sıcaklık hissi yaratabilirsiniz. Ancak halının zemin ile uyumuna dikkat edin. Zemini ön plana çıkarmak istiyorsanız nötr ve desensiz renkler kullanın. Eğer mobilyalara vurgu yapacaksanız gri tonları uygun olur. Ayrıca halının deseni de kir gizleme konusunda önemli rol oynar. Büyük desenler kiri daha çok belli ederken çok renkli desenler kir ve lekelerin görünürlüğünü azaltır.

SON BİR NOT Desenli ya da düz, eğer el dokuması parça halı kullanıyorsanız baktığınız yere göre hav yönü değiştiğinden üzerinde koyudan açığa fazlaca gölge ve farklı ton görmeniz mümkün.

Torino serisi, Artemis.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL