Yenilerken ekonomik de olun!

Evde, eski eşyalardan ya da artık kullanılmayanlardan dönüştürme ve yenileme çalışmalarına ara vermeden devam ediyoruz. Çünkü bunu hepimiz seviyoruz ve ortaya çıkanlardan keyif alıyoruz. Özellikle bütçemizi de rahatsız etmiyorsa…

Biz kadınlar evlerimizde değişiklik yapmayı ne kadar çok seviyoruz değil mi? Erkeklerin şikâyetlerinin başında muhtemelen; döşemesi ne kadar değiştirilse de bir türlü nihai halini bulamayan yemek sandalyeleri, koleksiyonumuza kısa aralıklarla bir yenisini eklediğimiz sehpa örtüleri veya ayda bir yeri değişen koltuklar, vitrinlerle canımız sıkıldıkça onları da zorla dâhil ettiğimiz bu sürekli değişim hali gelir. Şüphesiz ki bu değişimlerin her biri maddi zorluk ve zaman harcanması demek, onların gözünde. İşte bu sefer size eşinizin keyfini ve aile bütçenizi rahatsız etmeden evinize değişik bir hava katmanın basit yollarını önerelim istedik. Bu fikirlerle bütçe kontrolü yapmanıza gerek yok çünkü yapılacak olan sadece her evde bulunan malzemeleri kullanıp işi hayal gücünüze bırakmak.

Ahşap meyve-sebze kasalarından veya gelişigüzel tahta parçalarından bir orta sehpa yapmak bir gününüzü bile almayacaktır.

Her bir yüzünü farklı desen ve fotoğralarla süsleyebileceğiniz bu küpler başucunuzdaki komidin için çok hoş bir detay olabilir. Veya bir kumaş üzerine düğmelerle isimlerinizin baş harflerini işleyebilirsiniz.

~
Bir ayakkabılığa ihtiyacınız var ama daire girişinizde standart üretilmiş boyutlardaki bir ayakkabılık için yeriniz yoksa ahşap kasaları boyayıp üst üste ekleyerek ihtiyacınızı karşılayacak bir sistem oluşturmayı deneyin.

Evinizi çiçeklerle donatmak için mükemmel vazoyu veya saksıyı almayı beklemeyin, elinizin altındakilere bir göz atın! Bir konserve kutusu veya bir süzgeç pekâlâ istediğiniz ev sahipliğini yapabilir!

Mumlarınızı çok seviyorsunuz ama salonunuzda klasik şamdanlar görmekten sıkıldınız. Mutfak dolabınızı açıp görmeyi en sevdiğiniz fincanlarınızı, bardaklarınızı kullanmayı denediniz mi?

Parafin ve fitil temin ederek veya evinizdeki yarım kalmış mumları değerlendirerek kendi mumunuzu kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Dokulu kağıtlardan kestiğiniz değişik hayvan figürleriyle kitaplığınızda, romanlarınızı çocuklarınızın hikaye kitaplarından kolayca ayırabileceksiniz.

Güzellik küçük ayrıntılarda gizlidir diyorsanız aydınlatma anahtarlarınızı dekoratif kâğıtlarla, kumaşlarla kaplamayı deneyin.

Kışı yaşadığımız şu günlerde hala yaz hayalleri kuruyorsanız sahilden topladığınız taşları tek tek kalmış dantellerinizle kaplamayı deneyin. Hem hayalleriniz renklensin hem kalan dantelleriniz değerlensin.

~
Minik kızınızın odası için bu narin
kelebekler çok uygun değil mi?

Genç odaları için dokulu kağıtlar ve küçük ampullü aydınlatmalarla onlara kendi gök yüzünüzü verebilirsiniz.

Kitaplıkta yıllar önce okuduğunuz ama hala gözünüzün önünden ayırmaya kıyamadığınız kitaplarınız mı var? Göz bebeklerinizi, şekilli kağıt delicilerle kenarlarına dantel görünümü vererek salonunuzdaki sehpa üzerinde sergilemeye ne dersiniz?

Çok severek aldığınız ama düşündüğünüz kadar rahat kullanamadığınız koltuk ya da puflarınız için büyük parçalı dantel veya örgülerinizi birleştirmeyi deneyin. Mobilyanızın zarar görmesini engellemek için dekoratif ve pratik bir yol!