Yeni yıla yeni bir salon

IKEA ile birlikte yaptığımız ev yenileme çalışmasında bu ay Dilek Özdemir’in Kartal’daki evinin salonuna konuk olduk. Odayı yenilerken yılbaşı akşamına da hazırladık.

Sandalye
Bjursta yemek masası etrafında kullanılan Tobias sandalyeler şeffaf olmasından dolayı odaya derinlik kazandırıyor. Tobias sandalye: 159 TL.

İç içe geçir, çek kullan!
İç içe geçebilen Klubbo sehpa fonksiyonel ve az yer kaplıyor. Klubbo sehpa: (büyük) 139 TL., (küçük) 118 TL.

Ayna, ayna!
Odaya derinlik kazandırmak köşe duvarda Sorli aynalar kullanıldı. İstenilen şekil veya ebat için üzerine ilave yapılabilir. Sörli ayna: 12,99 TL.

~
BütçeKanepe: 759 TL.
Dolap: 1.717 TL.
Masa/sandalye: 1.353 TL.
Aydınlatma: 128,99 TL.

Aksesuarlar: 491,68 TL.
Perde: 328 TL.
Halı: 632 TL.
TOPLAM: 5.409,67 TL.

Yılbaşı köşesi
İkea’nın bu seneki yılbaşı ürünleriyle odanın bir köyesinde bir yılbaşıağacı süslendi. Ağacın altına ise hediye paketleri yerleştirildi.

Yemek alanı
Açılabilen fonksiyonel Bjursta yemek masası istenildiği zaman 8 kişilik olarak da kullanılabiliyor. Bjursta masa: 399 TL.

Keyif zamanı ve depolama
Kitap okuma ve ektra depolama alanları için bir bölüm de tasarlandı. Bu alanda Besta ünitesi dolaba da yer verildi.

Okuma alanı

Okuma köşesindeki koltuğun çerçeve ve kılıfı istenilen renkte kombine edilebiliyor. Poang koltuk: 149 TL.

 

~
Raflar Duvara dikey veya yatay olarak asılabilen Lack raf ünitesi farklı alanlara ve saklama ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde kullanıldı. Lack raf: 99 TL.


IKEA İç Mimarı Ayşegül Gözaçan, ilk önce ev sahibi Dilek Hanım ile görüştü. Oda Jotun tarafından gri ve mavi renklerde boyandı. Odadaki mobilya ve aksesuarlarda da bu renklere ağırlık verildi.
Planlama yapılırken oturma ve yemek bölümü olarak oda iki ayrı fonksiyona ayrıldı. Daha önce kullanılmayan yemek masası daha kullanışlı, işlevsel hale getirildi. Böylece eve gelen misafirler için bir oturma ve yemek yeme alanları yaratılmış oldu.
Depolama alanları kitap depolama ve yemek bölümü depolama olarak 2 ayrı fonksiyona ayrılarak, istenilen kombinasyonların yapılabileceği Besta üniteler kullanıldı. Odanın duvarı kitapların depolanabileceği hale getirildi. Bu alanda yatay ve dikey Lack raflar kullanıldı. Böylece hareketli bir depolama ünitesi de ayrı ürünlerle yapıldı. Bu alanın altında kılıfı değişebilen Kivik koltuk kullanılarak bir oturma alanı oluşturuldu. Duvardaki raflarda Ribba çerçeve içinde ev sahiplerinin resimlerinden oluşan bir köşe yaratıldı. Odanın bir köşesi de okuma alanı olarak düzenlendi. Bu alana Poang koltuk ve aydınlatma yerleştirildi. Böylece bu köşede rahatlıkla kitap okunup keyif yapılabilecek bir alana sahip olundu.

Ev sahibi Dilek Özdemir, Samtid ayaklı okuma lambasını kendi monte etti.

Yeni yılın yaklaşması nedeniyle masanın yer aldığı köşede bir yılbaşı alanı oluşturuldu. Bu köşenin duvarında aynalar kullanılarak alanın olduğundan daha derin görünmesi sağlandı. Aynaların tam önüne ise bir yılbaşı ağacı yerleştirildi. Süslenen ağaç ve altına yerleştirilen hediye paketleri ile odada bir yılbaşı ortamı da yaratıldı.

Ev sahibinin yorumu
“Hayal ettiğimin ötesinde bir salona sahip oldum. Stil sahibi, modern, ferah ve şık. Evim dergisine, odayı hazırlarken muhteşem bir iş çıkaran Ayşegül Hanım’a ve nezdinde İkea ailesine çok teşekkür ederim.”

Siz de IKEA tarafından evinizin yenilenmesini istiyorsanız gbuyuksagis@doganburda.com adresine odanıza ait fotoğrafları mail atabilirsiniz.