Yeni sezona sıcak bir merhaba

En popüler renkler, öne çıkan dokular ve favori kombinler… Yaklaşan sonbahar/kış sezonu için kısa bir tura çıkıyoruz ve stil şifrelerini çözüyoruz. Bize katılır mısınız?

Yepyeni bir sonbahar sezonu bize merhaba diyor. Biz de mağaza vitrinlerinde ve dekorasyon fuarlarında, sezonun stil şifrelerini çözmek için kısa bir tura çıkıyoruz.

YENİ DOĞAL: SOLGUN RENKLER

Yıldızı parlayan bir diğer renk ve desen paletiyse doğal dokularla mükemmel bir uyum yakalayan solgun renkler. Koyu ve cesur renkler, yoğun desenlerin düşüncesi bile size abartılı geliyorsa sorun değil. Çünkü bu yıl yine doğal olan her şey çok popüler. Nötr renk paletinde fonda beyaz üzerinde ise bej, pastel gri, su yeşili, devetüyü ve tatlı pudra pembeler kullanılıyor. Bu natüralist renk paletinin favori stiliyse yine yaz aylarına damgasını vuran minimal etnik. Ancak bu yıl bu dekorasyon akımı gözünü kuzeyden Orta Afrika’ya doğru kaydırarak kızgın çöllerin havasından ilham alıyor.

KOYU FONDA ÇİÇEK ÇIKARMASI

Her dönemin ve her stilin deseni çiçekler bu yıl da favorilerden. Ancak 2017 -2018’in çiçekleri koyu zeminlerde açıyor. Özellikle koyu petrol mavisi, nefti yeşil ve antrasit grisi fonda kimi suluboya efektli, kimiyse geometrik şekilli bolca iri çiçek görüyoruz. Oldukça dramatik efektler kazandıran bu desen ve renk birlikteliğini küçük ve fazla aydınlık olmayan yaşam alanlarında beyaz kontürlerle aydınlatabilirsiniz. Bize yaz aylarında miras kalan tropikal botaniklerse var olmaya devam ediyor. Özellikle lime yeşilinden koyu zümrüt tonlarına uzanan kış renk paletinde öne çıkan bu deseni fuşya pembe, parlak turkuaz mavisi ve morla kombinleyerek evinize sofistike bir kimlik kazandırabilirsiniz.

DIŞARIDA HAZAN, İÇERİDE ORMAN

Sonbahar yapraklarının sarıdan tarçın tonlarına uzanan renk geçişlerinin aksine bu yıl içeride adeta bir orman havasını yaşıyoruz. Modadan dekorasyona her yere nüfuz eden yeşili tamamlayansa gri, antrasit ve mavi gibi çok daha maskülen renkler. Bu skalanın deseni modern retroya göz kırpan yeni geometrikler. Özellikle de kimi iç içe geçen, kimi belli bir simetri takip eden üçgenler. Ancak bu deseni kullanırken zeminde tamamen düz ama yoğun ve kalın döşemeli koltuklar tercih edin. Renk ve doku paletini en iyi tamamlayan stil ise elbette kabuk değiştiren İskandinav stilleri.

LOFT STİLİNE RENKLİ DOKUNUŞLAR

2016’de kendini hissettiren gri yeni sezonda hemen bütün tonlarıyla mükemmel bir baz rengi oluşturuyor. Klasik endüstriyel stilin favorisi gri yoğun toprak kahvesi, kotto kırmızısı ve yanık turuncu gibi ilhamını doğadan alan ama oldukça çarpıcı tonlar ve hardal sarısı ile dengelenerek çok daha yumuşak ve sıcak atmosferler yaratıyor. Yeşil yapraklı bitkilerin değerli aksesuarlara dönüştüğü stilin en büyük avantajı ise içeride de dışarıdaymışçasına bir hava yaratabiliyor olması.

 

STİL ÖNDERLERİ NE DİYOR?

Önümüzdeki aylarda evinizi yenilemeye karar verdiyseniz dekorasyon gurularının yeni sezona dair önerilerine de göz atmayı ihmal etmeyin.

– Sezonun muhteşem üçlüsü bakır, mermer ve pirinç ile ışıltılı mekanlara merhaba diyoruz.

– El yapımı oymalı zanaatkar işi mobilya ve aksesuarlar geçmişle günümüz arasındaki estetik bağı kuvvetlendiriyor.

– Modern ya da klasik ama ille de ilginç formlu ve hacimli aydınlatmalara yer açıyoruz.

– Kemik, sedef, mat siyah… Bu yıl ilginç malzeme ve renk beraberliklerinin yılı.

– Bolca doku, üstelik stiliniz ne olursa olsun. Kalın ve yoğun dokulu yorganımsı örtüler, kabartmalı yastıklar ve el örme yün yine çok popüler.

– Kadife! Bu kış sıkça karşılaşacağınız kadifenin ince ipeksi hali, buruşukmuş havası yaratan kırık yüzeyli hali ya da kalın fitilliler, kapitoneler.

– Mobilyada hardal sarı dönemi başlıyor. Üstelik bunu salonun en büyük parçası kanepede uygulamaya hazır olun.

– Yılın en dikkat çeken deseni tavuskuşu kuyruğu. İçinde barındırdığı çılgın renk kombinleri sayesinde kendinizi tropik bir ormandaymış gibi hissedeceksiniz.

– Zenginlik, hem de her alanda. Özellikle 2018’in dekorasyon eğilimlerinin de çıkış noktası.

– Son olarak yaşam alanlarını çocuksu bir havaya büründüren esprili desen karışımlarıyla neşeleniyoruz.

IPC Media.
HannAtelier koleksiyonu, Hanna Home.
Bartley dokuma koleksiyonu, JAB Antoetz.

ÇİÇEKLER GEOMETRİYLE BULUŞUNCA Bu yıl sıkça karşılaşacağımız floral geometri yeni kır evi stilini de etkisi altına alacak gibi. Ancak sadece bununla da kalmayın ve işin içine biraz da modern etnik dokular ve desenler ekleyin.

ZITLIKLARIN UYUMU Düz çizgilere karşı kıvrımlar, sadeliğe karşı gösteriş. Zıtlıkların dikkat çektiği koleksiyonların ortak paydası natüralizm.

MİNİMAL ETNİK Altın ve bakırla bütünleşen etnik desenler bu yıl oldukça minimal çizgide ve doğal tonlarla karşımıza çıkıyor.