Yeni desenleriyle duvar kağıtları

Hızlı dekorasyonun, kolay uygulamanın ve modanın yakın takipçisi duvar kağıtları yaşam alanlarının vazgeçilmezlerinden. Onlarla ilgili yeni haberlerimiz var.

Neredeyse sınırsız olan desen seçenekleriyle duvar kağıtları yaşam alanlarında sonsuz bir kombinasyon imkanı sağlıyor. Karo, ahşap görünümlü, çiçekli ya da geometrik… Her stil ve zevke hitap eden seçenekleri her türlü yaşam alanının bir parçası olabilmelerini sağlıyor. Üstelik duvar kağıtlarını uygulamak artık eskiden olduğu gibi zor ve zahmetli değil. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz, kısa süreli bir aktivite bile olabilir. Hem arka yüzey kısımlarının yapışma kolaylığı, hem de geliştirilen yapıştırıcı formülleri bu işi çok kolaylaştırıyor. Üstelik artık yapışkanlı modelleri de bulunuyor.

Feminen
Işık dolaşımının rahat olduğu mekanlarda küçük desenli duvar kağıtlarıyla feminen ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Sandberg marka Cecilia duvar kağıdı, Biscuit.

Doğanın ayak sesleri
Natürel tonlar ve doğa motifleri bir süredir çok rövaçta. Dingin bir atmosfer yaratmak ve sakinleme ihtiyacı hissedenler için, bu desenler doğru desenler. In the Woods koleksiyonundan Rasch marka duvar kağıdı, HannaHome.

Suya dayanıklı
Vinil duvar kağıtları ıslak zeminli mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Banyonuzu vinil esaslı duvar kağıtlarıyla rahatlıkla dekore edebilirsiniz. Tiles &More koleksiyonundan Rasch marka duvar kağıdı, HannaHome.

İpucu: Duvar kağıdı yapıştırmanın en önemli püf noktası, kağıtları doğru ölçülerde kesip yapıştırıcının etkili olması için tavsiye edilen süre kadar beklemek.

~
Boyanabilen duvar kağıtları
Duvar kağıdınızdan sıkıldıysanız rengini değiştirebilirsiniz! Boyanabilen duvar kağıtları dekorasyon stili ya da mevsime göre değişiklik yapma imkanı sağlıyor. Decoart duvar kağıdı, Polisan.

Floralbotanik desenler

Kuş, kelebek ve çiçek motifleri taşıyan duvar kağıtları yaşam alanlarına hem şık bir görünüm hem de iyimserlik katıyor. Enerjiyi yükseltmek için birebir! Duvar kağıtları, Persan.

Yemek odasında
Gösterişli ve davetkar bir görünüm için, metalik ışıltılı, desenli ya da koyu tonlarda bir duvar kağıdını yemek odanızın bir duvarına uygulayabilirsiniz. Neva duvar kağıdı, Tasarım Perde.

Bohem şıklık

Etkileyici bir karşılama için antrede turuncu, kırmızı, pembe gibi renk çarkında arka arkaya yer alan renklerin birlikte yer aldığı duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Duvar kağıdı, Mywallpaper. 

İpucu: Duvar kağıtlarını bir odanın tamamına mı yoksa bir duvar yüzeyine mi uygulamak gerektiği çoğu kez içinden çıkılamayan bir konu. Aslında duvar kağıtlarını uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken konu mekanın büyüklüğü, odanın aldığı ışık miktarı ve duvar kağıdınızın ton ve desenleri.

Duvar kağıdını nereye, nasıl uygulamalı?
Tek bir duvar yüzeyiyle harikalar yaratmak istiyorsanız…
• Koyu renk bir duvar kağıdı küçük bir mekanda etkili bir odak noktası yaratmak istediğinizde tek bir duvar yüzeyine uygulanabilir.
• Oturma odası ya da yemek odasında eğer niş, şömine gibi mimari detaylar yer alıyorsa bu alanlar duvar kağıdıyla kaplanabilir.
• Yatak odasında sadece yatak başını duvar kağıdıyla kaplayarak mekana çok farklı bir hava katabilirsiniz.
• Dokulu duvar kağıtları bir duvarda kullanıldıklarında mekanda derinlik yaratmanızı sağlar. 

Tüm duvar yüzeylerini kaplamak istiyorsanız…

• Tüm duvarları kağıtla kaplayacaksanız kolay kolay sıkılmayacağınız bir desen olmasına dikkat edin.
• Eğer çok yüksek tavanlı ve büyük bir mekanda duvar kağıdı uygulayacaksanız iri desenli bir duvar kağıdı seçmeye özen gösterin.
• Küçük mekanlarda küçük desenli duvar kağıtları seçmeye özen gösterin.

~Yatak başına
Yatak odasında odak noktasında yer alan karyolayı biraz daha ön plana çıkarmak için sadece o kısmı duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Rasch marka duvar kağıdı, HannaHome

İpucu: Küçük bir mekanda duvar kağıdı kullanmakta tereddüt etmeyin. Doğru deseni seçtiğiniz taktirde bir mekanı adeta yeni baştan yaratabilirsiniz.

Seramik görünüm
Duvarları seramikle kaplamak bütçenizi sarsıyorsa, seramik görünümlü duvar kağıtlarını deneyebilirsiniz. Holden Murano duvar kağıdı: 75 Euro+KDV, Nishdecor.

Ahşap sıcaklığı
Ahşabın sıcaklığını duvarlarınıza taşımak istiyorsanız ahşap görünümlü duvar kağıtları tercih edebilirsiniz. Duvar kağıdı: 130 Dolar/5 m2, Lot.

Duvar kağıtlarını bir stilist gibi kullanabilmek…
Pek çok dekoratör, iç mimar ve stilist duvar kağıtlarını görsel hileler ya da gösterişli ve iddialı iç mekan yaratmak konusunda etkili bir araç olarak kullanıyor. Nasıl mı merak ediyorsanız?
• İri desenler 
İri desenli duvar kağıtları bir mekanda kullanıldığında o mekanın en çok öne çıkan unsurları olur. Eğer etkileyici bir odak noktası yaratmak istiyorsanız, iri çiçek desenli ve koyu renkli bir duvar kağıdını tek bir duvara uygulayabilirsiniz. Bu tarz bir uygulama yapıyorsanız etrafında seçeceğiniz mobilya ve aksesuarların daha sade olmasına özen gösterin.
• Küçük desenler 
Küçük desenli duvar kağıtları her türlü mekanda rahatlıkla kullanılabilir. Bu tarz desenler bir mekanı sıcak ve davetkar bir hale getirmek için ideal. Ancak çok karışık desenli olanlarını özellikle oturma odalarında kullanmaktan kaçının. Ya da bu tarz beğendiğiniz bir deseni tüm duvarlara uygulamak yerine sadece bir ya da iki yüzeyde uygulayabilirsiniz.
• Çizgi desenler 
Çizgi desenler alanda ebat yanılsaması yaratmak istediğinizde kullanabileceğiniz tasarımlar arasında yer alıyor. Eğer bir alanı olduğundan daha geniş göstermek istiyorsanız yatay çizgili, olduğundan daha yüksek göstermek için de dikey çizgili bir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz.
• Göz yanılsaması yaratanlar 
Ahşap ya da taş panel sandığınız pek çok duvar uygulamasının aslında sadece bir duvar kağıdı olduğunu farkettiğinizde çok şaşırmış olabilirsiniz. Çünkü son zamanlarda tasarlanan duvar kağıdı yüzeyleri pek çok malzemenin görünümünü baskıda birebir yakalayabiliyor
.~Enerjik
Yaşam alanlarında sosyallik sizin için ön plandaysa kırmızı gibi harekete geçiren bir tonu oturma odanızdaki duvar kağıtlarında tercih edebilirsiniz. Duvar kağıdı, Derba Tekstil.

Çalışma odası
Çalışma köşenizde duvar kağıdı kullanarak dikkatinizin devamlı aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Yılan derisi görünümlü duvar kağıdı, Damask.

İpucu: Duvar kağıdında doğru deseni seçmek büyük önem taşıyor. Renk ve desen uyuşması, özellikle de desenler görsel yanılsamalar yaratma konusunda çok etkili olabiliyor.

Duvar kağıdında renk seçimi
Duvar kağıtlarında seçeceğiniz renkler bir mekanın karakterini ve ambiyansını büyük ölçüde etkiler.
• Sıcak renkler
Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler davetkar mekanlar yaratmanızı sağlar. Ancak bu tarz renkleri uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kapıdan en uzak duvarı bu tonlardan birine sahip bir duvar kağıdıyla kaplarsanız mekanı olduğundan daha küçük göstermiş olursunuz. Bu sebeple tek duvar uygulamalarında bu detayı gözden kaçırmamak önem taşıyor.
• Koyu ve sıcak tonların birlikteliği
Koyu-sıcak tonlar bir mekanı bir taraftan davetkar bir hale getirirken diğer yandan mekanın olduğundan daha küçük görünmesine sebep olabilir. Ancak gereğinden büyük bir mekanınız varsa ve ortama biraz sıcaklık katmak istiyorsanız koyu renkli bir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Kırmızı, fuşya, zeytin yeşili gibi koyu tonlar özellikle yemek odaları için iyi birer seçenek olabilir. Bu tonları gün ışığı almayan mekanlarda kullanmaktan kaçının.
• Soğuk renkler
Mavi, gri yeşil gibi soğuk renkler kullanıldıkları mekanı olduğundan daha büyük gösterir.
• Sakinleştiren tonlar
Açık mavi ve lila gibi tonlar sakinleştirici etkilerinden dolayı yatak odası gibi mekanlarda tercih edilebilir.
• Pastel tonlar
Pastel tonlar ışığı yansıttıklarından özellikle koridor ve hol gibi dar mekanlarda etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Gün ışığının olmadığı alanlarda da bu tonları tercih edebilirsiniz.
• Metalik tonlar
Gösterişli ve iddialı mekanlar için ışıltılı yüzeyleri olan duvar kağıtları tercih edebilirsiniz.

Duvar kağıdında alternatif seçenekler

Hanna Home.

AG Dekorasyon.

Mywallpaper.

Lot.

Damask.