Yemyeşil evler için bunları bilin

Bahçelerin sakin dönemlerinde, iç mekan bitkilerinizin bakımına odaklanın.

İç mekan bitkilerinin, birkaç istisna dışında, tropik orman altı bitkilerinin zamanla değişime uğrayarak evlerimize yerleşen türler olduğunu söylemek mümkün. Peki onlara nasıl bakacağınızı biliyor musunuz?

NEM NASIL OLMALI?

Evlerdeki ısıtma düzeyi ile nem oranı atmosfere göre % 40 azalıyor. Bu oran bitkilere gereken nemin çok altında kalıyor. Söz konusu sorunun çözümü ise maalesef sanıldığı gibi bol bol sulamak değil. Bu durumda yapmanız gereken:

– Yaprakları sık sık hatta hemen her gün püskürtme yöntemiyle ıslatın.

– Bitkilerin yanına suyla dolu cam kaplar koyun.

– Tüm bitkileri alacak pleksiglas, cam ya da plastik bir kaba, çakıl taşı veya çiçekçilerde bulabileceğiniz, renkli camlar döşeyip aldığı kadar suyla doldurun ve bitkileri yerleştirin.

IŞIK NASIL OLMALI?

Tropik orman altı bitkileri dev gibi ağaçların gölgesinde doğrudan güneş ışığı almaz, siz de evinizde ya da yazın dışarı çıkardığınızda onları doğrudan gelen güneş ışığından koruyun. Gölge ortamlar ve ev içinde doğrudan güneş ışığı almayan ortamlar yaratmaya özen gösterin.

ISI NASIL OLMALI?

Bulundukları ortamı sık sık havalandırın. Ne var ki bu bitkiler cereyanı yani sert hava akımını sevmez. Sert hava akımları yaprakların düşmesine neden olur. Bu sebepten havalandırmayı tek yönden yapın. Bitkilerinizi 22 derecenin üzeri sıcaklıktan sakınıp kalorifer ile klima yakınında bulundurmayın.

Bitkileri asmanın yolları nelerdir? Birbirinden dekoratif 5 fikir