Yemek takımı almadan önce

Her yeni çift, konuklarını rüya gibi evlerinde en iyi şekilde ağırlamak isteyeceği için sofranın olmazsa olmazları, tamamlayıcıları, pişirme ve hazırlık grubuna dahil tüm gereçleri kullanıma hazır olmalıdır.

Yemek takımı alırken dikkat edilecek detaylar
• İyi bir yemek takımının rengi beyaz ile kırık beyaz tonları arasında olmalıdır. Rengi griye doğru bakan porselen takımlarını tercih etmemeye özen gösterin.
• Yemek takımı alırken garanti belgesi almak çok önemlidir. Bu belge ile yemek takımının kırık parça temininin olup olmadığını, varsa kaç yıl geçerli olduğunu mutlaka öğreniniz. Bazı markalar satın aldığınız yemek takımını ek parçalarla zenginleştirmek isterseniz daha sık kullandığınız parçaları ek adetlerde satın alma imkanı veriyorlar.
• Satın aldığınız yemek takımının sağlık teminatı olması ve bunun sözde değil yazılı olarak sunulabiliyor olması yani bu teminatın garanti belgesinde yer alması çok önemli.
• Desen ve sırların sağlık açısından 1200 derecelik fırınlarda sabitlenmiş olması gerekiyor. Daha düşük ısılarda sabitlenen desenler sağlık açısından tehlike arz ediyor. Yemek takımı satın alırken satış personelinden pişme dereceleri ile ilgili mutlaka bilgi isteyiniz.
• Üretim süreçlerinde sağlığa zararlı uygulama yapılmaması ve %100 sağlıklı ham maddelerle üretilmesinin teminatını veren markalardan alışveriş edilmesine dikkat edilmeli.
• Çeyiz için önceden alınan takımlar, belli bir süre evlerimizin bir köşesinde ya da depolarda bekletilir. Bazen yılları bulan bu bekleme süresi boyunca, değişen sofra trendlerini yakalamak ya da daha sonra farklı bir desen beğenirseniz hayıflanmamak için değişim garantisi uygulayan markalardan alışveriş edebilirsiniz. Örneğin Bernardo, ambalajını açmadığınız sürece 5 yıl içerisinde değiştirme imkanı sunuyor.

Beyaz eşya ve küçük ev aletleri
Evinizi kurarken bütçenizin önemli bir kısmını ayırmanız gereken noktalardan biri de beyaz eşyalar ve küçük ev aletleri. Beyaz eşya satın alırken garantisi, servis desteği, ihtiyacınıza cevap verip vermediği gibi detayları iyi analiz etmeniz gerekiyor. Örneğin iki kişilik bir aile için gardrop tipi bir buzdolabı gerçekten çok gerekli mi? Bu noktaları, bütçenizi de gözeterek iyi değerlendirmekte fayda var.

Fotoğraf: Authority yemek takımı (70 parça), Bernardo.