Yazdan ilham alın

Uzun zamandır yatak odanızla ilgili çok renkli bir değişim hayal ediyorsanız şimdi tam zamanı! Gardırobunuz kadar evinizi de yaz mevsiminin coşkusu ile tazelemek için işe yatak odanızdan başlayın. Yapmanız gereken; stilinizi belirleyerek doğru renk kombinasyonuna karar vermek…

Veggie nevresim takımı, Karaca.

Doğru renk kombinasyonu ve yerleşim planı
Uzun ve yorucu bir kış mevsiminin ardından bahar mevsimiyle her ne kadar silkelenmiş olsanız da yaza tazelenmiş olarak başlamak ve yatak odanızı mevsime hazırlamak istiyorsanız kullanacağınız renklerin dinlendirici etkisi olan tonlardan seçilmesi işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Yatarken yorgunluğunuzu alacak ve uyandığınızda size kendinizi iyi  hissettirecek yumuşak ve pastel tonlar içeren mobilyalar odanızın atmosferini değiştireceği gibi odanın ışığını hatta büyüklüğünü bile etkileyecektir. Açık renk mobilyalar yatak  odanızı daha ferah ve daha aydınlık göstereceği için koyu renkli  seçeneklerden kaçınmak yine bu noktada izlemeniz gereken en önemli püf noktası. Yine çok çekmeceli ve saklama çözümünün bol olduğu giysi dolapları, şifoniyerler ve komodinler ile minimum metrekarede maksimum fonksiyonu elde  edebilmek için mobilya seçiminde yatak odanızın planını ve metrekaresini doğru bir biçimde ölçülendirerek karar vermeniz gerektiğini unutmayın. Yatak başlığında ise klasik takım ruhunu bir tarafa bırakarak kendi hayal gücünüzü harekete geçirebileceğiniz kumaş seçeneklerinin yanı sıra son zamanlarda sıkça tercih edilen sticker gibi alternatifler ile yatak başınızı çerçevelendirebilirsiniz. Bu noktada mint yeşili, lila, limon sarısı ve buz mavisi gibi pastel tonlardan ilham alabilirsiniz.

Doğal lifler ve pamuklu kumaşlar
Doğal lifler her zaman olduğu gibi yaz mevsiminde daha fazla önem taşımaya başlıyor. Sıcak yaz günlerinde sentetik kumaşlardan üretilmiş ürünler kullanmamaya dikkat ederken daha doğal dokulara yönelmek konforun yanı sıra sağlık açısından da doğru bir adım olacaktır. Sıcak havada, deniz ve güneşle hassaslaşmış ciltlerin, yumuşak dokulu kumaşlarla temas etme ihtiyacı nevresim ve pikelerin de bu püf noktası göz önünde bulundurularak seçilmesini gerektiriyor. Bu aşamada sentetik katkı içermeyen pamuk, bambu ve keten lifli kumaşları tercih etmek en doğrusu.

Stilinize yön veren detaylar
Yatak odanıza yaz esintisi katacak aksesuarlar ile capcanlı bir mekan kurgusu oluşturabilirsiniz. Aksesuar seçimine başlamadan önce birinci adım odanızın dekorasyon stiline karar vermek olmalı ki nötr mobilya seçimlerini bile doğru aksesuar seçimleri ile kombinleyerek stil sahibi bir mekan oluşturmanız mümkün. Örneğin eskitme efektli aksesuarlar ile pastoral bir dekorasyona sahip olabilir, bakır ve ayna gibi malzemelerden tasarlanmış seçeneklerle avangard bir oda yaratabilirsiniz. Eğer bir stilden öte daha çok etnik, marin, tropik veya Marakeş gibi bir tema üzerine yoğunlaşmak  istiyorsanız sezonun cıvıl cıvıl seçenekleri size bekliyor. Renkli ferforje fenerler, duvarlarınızı hareketlendirecek resim çerçeveleri ve tablolar, aydınlatma seçeneği olarak karşımıza çıkan abajur, lambader ve aplik gibi bölgesel ve sarkıt türü  merkezi aydınlatma tasarımları, farklı renk ve desende tasarlanan saklama kutuları, sepetler, boy ve duvar aynaları ve daha birçoğu yatak odanızı renklendirecek detaylardan. Dekorasyon stilinizi belirledikten sonra  renk kombinasyonunuza karar vererek kişisel sığınağınız olan yatak odanızı aksesuarlar eşliğinde şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Kapı önüne…
Yaz mevsiminin gelmesi ve açılan camlarla birlikte kapı çarpmalarının pratik çözümü olan kapı ve pencere stopper’ları, yatak odalarına sevimli ve sıcak bir görünüm kazandırıyor. Kimi zaman yaz meyveleri kimi zaman ise flamingo ve deniz atı gibi yazı anımsatan hayvan figürleriyle karşımıza çıkan bu şirin aksesuar seçenekleri için evinizde yer açın.

Ayna ışıltısı
Yatak odalarının olmazsa olmaz aksesuar seçimleri arasında yer alan ve kullanıldığı mekana derinlik ve aydınlık hissi kazandıran aynalar, kimi zaman tuvalet masası veya şifoniyer üzerine konumlanırken çoğu zaman ise büyük bir ihtiyaç olan boy aynası versiyonu ile karşımıza çıkabiliyor. Son dönemde dekoratif olarak irili ufaklı ebatlarda duvara serpiştirilerek de kullanılabilen aynalar duvar yüzeylerine de hareket katan aksesuar seçimlerinden.

Fotoğraflar: Yataş. Vera nevresim takımı, Chakra. Marin temalı yatak örtüleri, English Home.