Yaza keyif veren stiller

Çocukluk hatıralarıyla dolu unutulmaz yaz tatilleri, her dönem rağbet gören sayfiyeler ile hafızalarımızda hala. Nostaljik fotoğraf kareleri ile anımsadığımız, şimdi ise birer yaşam stiline dönüşen bu popüler sahil kasabaları farklı renk kodları ve desen oyunları ile yaz sofralarına merhaba diyor.

Alaçatı stili
Modern yaşam çizgisinin farklı kültürlerden miras kalan detaylar ile harmanlandığı Alaçatı, dekorasyonda olduğu kadar sofralarımızda da son yıllarda hızla artan bir popülarite sergiliyor. Beyaz rengin mavinin tüm tonları ile özgürce  buluştuğu Alaçatı stili, sofra takımlarından  kadehlere, su bardaklarından çay takımlarına kadar olabildiğince özgün… Turkuvaz, lacivert ve uçuk mavi gibi ton oyunları ile beyazı buluşturup anneannelerinizden kalan dantel sofra tekstilleri ve ham ipek gibi dokular da sofranızın keyfine keyif katarken sizi nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Bleu Blanc vazolar ve bu aileye mensup tüm sofra tasarımları, Alaçatı’nın serinlik dolu taş evlerinde yerini alışının yanı sıra her dönemin zamansız klasikleri arasında yer alıyor.
Paisley masa örtüsü, kumaş peçete, Zara Home.

Alaçatılı bir sofra için
• Hangi öğün olursa olsun sofranızın zemininde beyaz ve bej gibi açık renk tonlara yer verin.
• Tabak ve servis takımlarınızda mavi beyazlı tüm seçenekleri bir arada kombinleyerek desen konusunda zengin bir görünüm elde edin.
• Mavi cam ayaklı kadehler ve madalyon baskılı camlar ile sofranıza hareket katın.
• Lavanta desenli sofra tekstilleri ve yine aynı deseni taşıyan tabak takımları ile maviden eflatuna uzanan bir sofrada lavanta buketlerine de yer açın.
• Sandığınızdaki kolalı dantelleri gün ışığına çıkarma zamanı! Son dönemde oldukça revaçta olan dantel ekmek sepetleri, bu stili sofranıza taşımakta yardımcı olacaktır.
• Mavi beyaz desenli vazoları, mumlukları ve kaseleri ahşap bir zeminde bir arada kullanarak etkili bir görünüm elde edin.

Mavi beyaz çiçekli kahvaltı takımı, Bernardo.

Bozcaada stili
Güneş tonlarına kadar uzanan turuncular, kırmızılar, sarılar ve bu tonların en büyük tamamlayıcısı maviler ve yeşiller ile hayat bulan Bozcaada stili, adeta bir renk cümbüşü sunuyor. Kimi zaman bir kilim veya balık deseninde hatta keramiklerde karşımıza çıkan kimi zaman ise etnik desenlerin geniş renk skalası ile buluşan bu stil, kendine özgü karakteristik çizgileri, desen zenginliği ve antik dokusu ile bizleri çocukluğumuzdaki ada kültürüne daha da yaklaştırıyor. Eski bir dikiş makinesinde veya evdeki büyüklerin nostaljik radyo nameleri ile yeniden canlanan Bozcaada sofraları; dönen  rüzgar gülleri eşliğinde iri çiçekli, çok desenli, allı turunculu… Sofranızda renk konusunda  olabildiğince cesur tonları bir arada barındırabileceğiniz kadehler, tabak serileri, servis tabakları, sedef aksesuarlar ve sofra tekstilleri ile ada havasını soluma zamanı…
Porselen desen baskılı masa örtüsü, kumaş peçete, Zara Home.

Bozcaadalı bir sofra için
• Sofranızın zemininde kilim desenli alternatiflere yer verip hareketli bir baz oluşturun.
• Servis olarak beyaz renkli suplaları tercih ederek bu nötr duruşu kırmızı, sarı ve lacivert tonlarındaki kaseler ve bardaklarla tamamlayın.
• Sofranızda kullanacağınız çiçek aranjmanlarında taze kır çiçeklerine ve papatyalara bolca yer verin.
• Salata servisi, peynir tabağı, kase, tuz ve karabiber değirmeni gibi sofra gereçlerinde tercihinizi ahşaptan yana kullanarak doğal bir görünüm sergileyin.
• Eğer neşeli ve hareketli bir sofra hazırlamak istiyorsanız şal desenli veya iri çiçek motifli tekstilleri bir arada kullanarak dengeli bir desen kardeşliği oluşturun.
• Masanıza servis edeceğiniz içeceklerinizi toprak testilerde servis ederek sofranızdaki natüralizmi destekleyin. Bu doğal formül içeceğinizin de uzun süre soğuk kalmasını sağlayacaktır.

Kahvaltı takımı, Lav.

Bodrum stili
Mimari örgüsü ve bu dokuya belirgin bir görünüm katan renkleri ile çoğu zaman mırıldandığımız ezgilere bile konu olan Bodrum, tüm yıl kavuşma hayalini kurarak yaşadığımız lokasyonlar arasında. Özgün mimari yorumu ile yamaçtan sahile uzanan geniş bir panoramada kendini ele veren Bodrum ile hayatımızda daha da belirginleşen hatta her birimizin evinde mutlaka birkaçının yer edindiği deniz kabukları, balık ağları, istiridyeler, martı formları ve turkuvaza bürünmüş olan her detay adeta modern bir  provans görünüm sergiliyor. Turkuvaz ve lacivertin bu kez en büyük tamamlayıcısı ise beyaz ve çok canlı bir kırmızı. Özellikle sofra tekstillerinde ketenler ve yöresel dokumalar ile hayat bulan Bodrum stili; iğne oyaları, hasırlar, beyaz seramikler ve makremeler ile yaza dair bir fotoğraf karesi sergiliyor adeta.
Marin desenli masa örtüsü, kumaş peçete, Zara Home.

Bodrumlu bir sofra için
• Sofranızın zemininde lacivert, beyaz veya kesekağıdı gibi renkleri kullanarak bu tonları kırmızı ve turkuaz sofra takımı ve aksesuarlar ile destekleyin.
• Sofranızda balık desenini, halat örgülü aksesuarları, gemici çıpalarını ve martı figürünü eksik etmeyin.
• Desen kombinasyonunda ince ve kalın çizgilileri cömert bir şekilde kullanın.
• Sofranızın etrafını aydınlatırken farklı boylarda beyaz renkli mumlardan ve kağıt fenerlerden yararlanın.

HAZIRLAYAN SELMİN ÜNVER ESER