Yatak odasının 5 kuralı

Kirli çamaşırlar, ütü bekleyenler, çocukların oyuncakları ve diğer odalardan yatak odasına taşınmış ufak tefek eşyalar… Her gün toplanan, her gün dağılan yatak odası artık canınızı mı sıkıyor? Uygulayacağınız 5 basit kural ile yatak odanızda her gün sürecek bir düzen sağlayabilirsiniz.

1. Çarşafları değiştirin
Kirli ve buruşmuş çarşaf ve yatak örtüleri odanın daha kirli ve düzensiz görünmesine yol açabileceğinden temiz bir çarşaf ve nevresim takımı ile yatak odanızda taze bir başlangıç yapın.
2. Her şey yerli yerinde olsun
Yatak odasında karşılaşılan en büyük zorluklardan biri, birçok ufak eşyanın yerine yerleşmesidir. Kendinize belirli bir süre tanıyın ve ortalıktaki her türlü küçük eşya için bir yer, bir depolama alanı yaratın.
3. Haftada bir yerleri silin
Yatak odasındaki aynaların, mobilyaların ve diğer eşyaların tozunu almak, camları ve yerleri silmek için haftada bir gün belirleyin, örneğin cumartesi sabahında birkaç saatinizi bu işe ayırın.
4. Hızlı müdahale edin
Evcil hayvanlar ya da çocuklar yatak odanızı bir anda dağıtabilir. Yatak örtüsünde köpeğinizin tüyleri varsa ya da çocuğunuz meyve suyunu yere dökmüşse vakit kaybetmeden müdahale ederek temizleyin ve odanız fazla dağılmadan düzeni korumaya çalışın. 
5. Azaltın, atın, hediye edin
Giysiler, ayakkabılar, aksesuarlar… Dolabınızda biraz kısa, biraz dar, biraz bol, size uymayan, giymediğiniz ne varsa gözden geçirin. %100 sevmediğiniz her eşyayı ayırın ve ihtiyacı olanlara verin. Hafifleyen bir dolapla çok daha kolay düzen sağlayacaksınız.

Fotoğraf: Alishagwen