Yatak odasını yenileme zamanı

Yatak odanızda değişiklik yapacaksanız mobilyaların modelinin yanı sıra ebatları, dayanıklılığı ve fonksiyonelliklerini de göz önünde bulundurun. Karyoladan gardıroba, makyaj masasından komodine seçim yaparken fikir edinmek için kompakt rehberimize göz atmanızı öneririz.

Seçeceğiniz takımı; odanızın büyüklüğü, şekli ve elbiselerinizin çokluğu ya da azlığı doğrudan etkileyecektir. Eğer odanız küçükse, büyük ebatlı bir yatak odası takımı sizi ilerleyen zamanda rahatsız eder. İlk kuralınız takımı modeline göre değil, odanızın ebatına göre seçmek olmalı. Odanın kare ya da kareye yakın ebatlarda olması kullanış açısından size büyük avantaj sağlar. Bir sonraki önemli nokta mobilyaların fonksiyonelliği… Dolap içi genişliği, dolapta bulunan özel pantalon sistemi, dolap kapısının raylı sisteme sahip olması kullanış ve kolaylık açısından faydalı olduğu gibi düzen açısından da büyük öneme sahip. Örneğin dolabın aynalı olması ufak bir detay gibi gözükse de pratiklik açısından önemli bir nokta. Karyolanın bazalı olmasına, şifoniyer ve komodinlerin çekmece sayısına da dikkat etmeniz gerekir.

KARYOLALAR

Malzemeye dikkat
Karyolanızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta malzeme. Yatak odalarında en çok kullanılan üç malzemeyi yakından tanıyalım:

Mdf: Yapay olarak mühendislik çalışması ile üretilmiş olan kompozit ahşap malzemedir. MDF malzeme ile üretilen mobilyalar ahşap kaplama ve MDF üzerine lake boyama tekniğiyle daha estetik ve dayanıklı bir hal aldılar. MDF kaplama mobilyalar görünüş açısından güzel durmalarının yanı sıra oldukça dayanıklıdırlar.

Sunta: Odun talaşının veya odunlaşmış lignoselülozik bitkilerin belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen bir levhadır. MDF’ye göre daha dayanıksız, ama aynı zamanda daha hafiftir. Su ve neme maruz kaldığında çatlayabilir, üzerindeki boyalar dökülebilir.

Ahşap: Doğal mobilya malzemesi ahşaptır. Kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı bölümlerde kullanılır. Mobilyanın kalan kısımlarında MDF kullanılması maliyet avantajı sağlayabilir. Ahşabın mobilyada kullanılabilmesi için öncelikle iyi şekilde fırınlanması gerekir. Yoksa deforme olabilir.

GARDIROPLAR

Dolabınız nasıl olmalı?
– Sürgülü dolap tercih ederseniz mekanınız ferah görünür ve mekanla uyumlu bir görüntü yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu tarz dolaplar yer kaplamadan açılıp kapandığı için size daha fazla hareket ortamı sunar. Tercihinize göre yerden tavana ve duvardan duvara kadar da uygulatabilirsiniz. Bu sayede de daha fazla alanı değerlendirmiş olursunuz.

– Oda büyüklüğüne göre metrekarenize uygun ölçüde gardırop siparişi vererek verimli bir alana sahip olabilirsiniz.

– İhtiyaçlarınıza göre fonksiyonel ürünler tercih edebilirsiniz. Örneğin elbise, ayakkabı dolu haldeki koli, kullanılmayan eşya ve aksesuarlar, yazlık-kışlık ürünler gibi şeylere de gardırobunuzda yer veriyorsanız bunların çokluğuna ve odanıza sığmasına göre iki, üç, dört ya da altı kapılı dolaplar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

– Dolap alırken kapak sistemini dikkate alın. Çünkü zamanla en fazla sorun oluşturan kısım kapaklardır. Kapakların sağlam olmasına özellikle dikkat edin.

– Dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı da, dolap içi aydınlatma sisteminin bulunup bulunmadığı.

– Gardırobun ayna kapaklı olması odanızda bir boy aynası olma avantajını sağlayabilir.

– Bazı gardıropların raf ve çekmeceleri modülerdir. İhtiyacınız olmadığında sökebilir veya ekleyebilirsiniz.

– Gardırobun odanıza sığıp sığmayacağına emin olmanız gerekiyor. Son yıllarda gardıroplar büyük ebatlarda üretiliyor. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, klasik 2 kapılı gardırop seçip, alternatif depolama çözümleri ile de yer sorununuzu çözebilirsiniz.

– Mat vernik ile cilalanmış dolaplar geleneksel olarak döşenmiş yatak odaları için uygundur. Lake dolaplar ise ışığı yansıttığı için mekânın aydınlık olmasını sağlar. Ayna kapaklı dolaplar ise mekanı olduğundan daha büyük gösterir.

– Yenilemek size ekstra bir maliyet yaratacaksa görünümünü, şık kulplar veya stickerlar ile değiştirebilirsiniz.

KOMODİNLER

Yatak odasının kurtarıcıları
Baş ucu sehpası olan komodinler yatak odalarının kurtarıcıları sayılabilir. Küçük ama sık kullandığımız birçok eşya bu ufak depolama alanında kendine yer bulur. Gözlük, saat, kemer ya da takıların yanı sıra çorap ve çamaşırları koymak için de ideal alan sağlayan komodinleri kullanım amacınıza göre tek, iki ya da daha fazla çekmeceli seçebilirsiniz.Önemli olan çekmece sisteminin düzgün çalışmasıdır. Çekmecelerin derinliğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Odanıza takıma dahil bir komodin almak zorunda değilsiniz. Diğer eşyalarınızla uyumlu farklı bir komodin seçerek de takımınızı tamamlayabilirsiniz.

MAKYAJ MASALARI

Güzellik köşesi için…
Işıltıdan hoşlanıyorsanız beyaz renkte büyük aynalı bir makyaj masası seçip onu puf, abajur ve çiçeklerle tamamlayabilirsiniz. Modern bir kullanım istiyorsanız daha koyu renklere sahip geniş ayna seçenekleri ile donatılmış bir modelde karar kılabilirsiniz. Klasik ve romantik detayları seviyorsanız LouisXV ayaklı beyaz bir dresuar da sizin için bir makyaj masasına dönüşebilir.

Aprilla yatak odası, İder Mobilya.
Lanka yatak odası, Loda Mobilya.