Yatak odasında gösteriş zamanı

Standart bir yataktan daha fazlası olabilir mi? Elbette… Tüller, dekoratif kumaşlar ya da rustik perdeler bağlayarak kullandığınız tenteli karyola seçenekleri ile krallara layık, gösterişli bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Kır evi tarzı sever misiniz? 
İnce dantel bir kumaş parçasını dikmeler arasına örtün ve kenarlarından bir parça sarkmasını sağlayın. Dilerseniz kumaş eteklerine bir sıra püskül ya da renkli kurdeleler dikerek daha dekoratif bir hale de sokabilirsiniz.

O prenseslere layık bir odada uyusun 

Modern kır evi stilinde döşediğiniz yatak odasında, beyaz ve düz hatlı tenteli yatağı renkli tüller, patchwork yatak örtüleri ve fırfırlı yastıklarla kombinleyerek neşeli bir kız odası tasarlanabilir. 

Secret Garden serisi
yatak odası takımı, Doğtaş.

Farklı bir uygulama mı arıyorsunuz? 
Tentelerin arasında kalan duvarınızı iri gül desenli bir duvar kağıdı ile kaplayın. Etkiyi pekiştirmek için gül motiflerinden kumaş süsler dikerek dikmelerin uçlarına bağlayabilirsiniz.

~Tenteli yatakların hikayesi
Ortaçağ Avrupası’nda, Lord ve işçi sınıfının aynı odayı paylaştıkları dönemde, sınıf ayrımını vurgulayan ve mahremiyet sağlayan tenteli yataklar sıcak iklimlerde uyurken insanları sivrisineklere (anofel) karşı korumak, sıtma ve böcek zehirlenmesi, alerji gibi hastalıklardan uzak tutmak için de kullanılıyordu. 16. yüzyıla kadar zenginlerin bile oldukça düz hatlı ve sade modellerde kullandığı yataklar zaman içinde dönemin saray ve zengin evlerinde ihtişamlı bir yatak odası dekorasyonunun ana mobilyası olarak yer aldı. Günümüzde hem modern, hem de klasik modelleri bulunan tenteli yatakları açık havada uyuma keyfini yaşamak için de tercih edebilirsiniz. Tenteli yataklar mekanda dramatik ve teatral bir etki yaratır. 

Mudo Concept.

Klasik seçimler
Rüzgardan koruma amaçlı da kullanılan tenteli yatağınızın daha teatral bir etki yaratması için yatay atkıları iptal ederek, yatağı sadece dikmelerle geçebilirsiniz. Tornalı ya da oymalı dikmeler bu etkiyi pekiştirmenizi sağlar.

Akdenizli ruhu

Başlıklı bir yatağınız var ama siz yine de tenteli bir yatak istiyorsanız bunu yeni bir yatak satın almadan da yapabilirsiniz. Marangoz ya da demirciye stilinize uygun yaptıracağınız dikmeleri yatağın dört kenarından sabitletmeniz yeterli. Dikmeler için farklı başlıklar da kullanabilirsiniz. www.livedinimages.com 


Farklı stiller için…

Shaker stili Mayflower serisi
Espesso ceviz yatak:
(tül hariç) 2.374 TL., Bilgili Mobilya
.


Kuta yatak seti: 
5.450 TL.,
 Mudo Concept.


 İskandinav stili 
Mary Ann
koleksiyonundan  beyaz patine
 cilalı tenteli karyola: 

2.629 TL,  Bilgili Mobilya.

Klasik tarz Schnadig 
tenteli yatak, Fatih Kıral. 

Modern stil severler için 
dört dikmeli yatak çerçevesi:
 744 TL., İkea.