Yatak odasında dönüşüm

Okurlarımızdan Eda Güler’in oğlunun yatak odasını stil detayları, renk ve desenle değiştirerek yaratıcılığını da pekiştirecek bir çalışma odasında dönüştürdük. İşte hikayesi…

Herkes ferah, aydınlık ve sarmalayan renklerle dekore edilmiş bir odada çok daha keyifli ve verimli çalışır. Okuyucularımızdan Eda Güler de oğlunun eski yatak odasını içinde huzurla çalışacağı yeni bir odaya dönüştürmek istiyordu.

Soru: Artık kullanmadığım oğlumun yatak odasını kendime çalışma odası yapmak istiyorum. Ancak yanlış seçimler yaparak hem para hem de zaman kaybetmek istemediğim için yardımınıza ihtiyacım var. Eski mobilyalarından kitaplık ve çalışma masasından vazgeçmek istemiyorum. Bunları da kullanarak odayı nasıl dekore edebilirim ve daha verimli kullanabilirim?

Cevap: Odayı aydınlık ama daha feminen kılmak için duvarlarda açık yavruağzı bir renk kullanabilirsiniz. Mevcut ahşap rafları değiştirmeyi düşünmüyorsunuz, bu yüzden bunu aynı ahşap dokusunda ve renginde açık raf ünitesiyle daha geniş bir kitaplık yaparak kulanın böylece etrafın dağınıklığını da önlersiniz. Fazla büyük olmayan çalışma masanızı zımparalayarak beyaza boyamak iyi fikir. Çünkü böylece hem mobilyaları farklı bir renkle çeşitlendirmiş olursunuz, hem de daha aydınlık durur. Masa üstünü doldurarak kapatmamak için katalog, dergi ve ıvır zıvır kutularını pencere önünde kullanılan küçük bir konsola yerleştirin. Ancak ışığı kesmemek ve odayı karartmamak için konsolunuzu mümkünse şeffaf ya da yarı transparan malzemeden seçin. Konsolu aynı zamanda çalışma alanı olarak değerlendirmek istiyorsanız, önüne stili destekleyen ahşap ayaklı bir puf yerleştirin. Bu, odada ekstra oturma alanı da kazandırır. Masa yanında ve kapı tarafına yerleştireceğiniz çekmeceli yüksek bir şifoniyer depolama ihtiyacınızı karşılar.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAF İBRAHİM ÖZBUNAR