Yatak odasında akılcı planlama

Ferah bir yatak odası için ipuçları

Ferah bir yatak odasının iki anahtarı var: Sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde kullanarak bir yerleşim yapmak ve pratik düzenleyicilerle her şey için bir yer bulmak. Hadi başlayalım.

ALANI DEĞERLENDİRİN

Komodin kullanmak yerine dar ve derinliği az olan bir masa ile çalışma ya da depolama yaratabilirsiniz. Bu tarz bir ünite her iki amaca yönelik olarak görev yapabilir.

Asma kat
Standardın üzerinde yüksekliği olan bir tavanınız varsa asma kat ya da yerde kot farkı ile dar bir alanda daha fazla amaca hizmet edebilecek alanlar yaratabilirsiniz.

Tuvalet masasına yer yoksa…
Tuvalet masaları genelde derinliği fazla olan mobilyalar olarak kabul edilebilir ya da yeni nesil küçük evlerde onlar için yeterli alan bulunmayabilir. Bu durumda bir raf ile de fonksiyonel bir alan yaratabilirsiniz.

Tuhaf girintileri ve nişleri değerlendirmek için raf sistemlerini tercih edebilirsiniz.

ALANI DÜZENLEYİN

Aksesuar, giysi ve yatak odası tekstillerinize biraz sevgi gösterin ve onları daha dar bir alanda daha düzenli tutabilmek için düzenleyicilerden yararlanın.

Yatak başına
Boş bir duvar olarak bırakmak yerine dolap ve raflarla bu alanı değerlendirebilirsiniz.

Giysi odası
Açık raf sistemleri tercih ediyorsanız olabildiğince bölmelendirilmiş olmasına, derinliklerin ise fazla olmamasına özen gösterin.

Ayakkabılar için
Ayakkabıları düzenli saklamak için raylı sistemler tercih edebilirsiniz.

Takılar için
Duvar alanı ya da kapı arkası gibi alanları rahatlıkla kullanabileceğiniz pratik askılardan yararlanabilirsiniz.

Yatak odasında düzen İpuçları
Doğru depolama benim için tek bir cümleyle ifade edilebilir: Her şeyin kolayca bulunabileceği ancak hiçbir şeyin göz önünde olmayacağı bir düzen… Bunu yaratmanın ilk aklıma gelen araçları ise şöyle:

– Dar uzun bir yatak odası varsa oda alçıpanla, hatta bir storla bölünerek önüne yatak konulup arkası walk-in giyinme yapılabilir. Çekmecelerin içini kutularla düzenleyerek çorap ve çamaşırları kolayca bulabileceğimiz düzenli çekmecelere kavuşabiliriz.

– Özellikle küçük yatak odalarında her bir köşeyi, nişi ve duvarı depolama alanı olarak değerlendirmenin yolları aranmalı. Küçük de olsa ıvır zıvırı ortadan kaldıracağı için her depolama alanı faydalıdır. Özellikle mutfaklarda çok faydalı olan köşe dolaplar, giyinme odalarında hatta banyolarda da kullanılabilir.

– Ayakkabılar, eşarplar, takılar, pantolonlar için tasarlanmış özel depolama askı ve aparatlarını kullanmayı çok seviyorum. Bu tür eşyalar bu şekilde standart raflarda kapladığından çok daha az yer kaplıyor ve düzenli ve kolayca bulunabilecek şekilde depolanabiliyor.
Mimar Esen Akyar, Iglo Architects

Seyyar elbise askılığı, çoklu düzenleyici, Ikea.
essix-homecollection.com
Cabinet.