Yataş.

Yatak odasına acil yardım

Dergimize, yatak odası ile ilgili gelen sorulardan pek çoğu nasıl bir düzen kurulması gerektiği ve mobilya yerleşimi hakkında. Bu soruların pek çok farklı cevabı olabilir. Ancak her koşulda çıkış noktası ihtiyaçlarınız olmalı.

SORU: “YATAK ODAMA YENİ BİR YERLEŞİM İSTİYORUM”

Yatak odamı yeniden düzenlemek istiyorum. Yatak, üç kapılı gardırop, yüksek çekmeceli şifoniyer ve bir çalışma masasını yerleştirme konusunda tereddütlerim var ve çok kararsız kaldım. Oda ve mobilya ölçülerimi aşağıda veriyorum. Bu odayı en fonksiyonel şekilde nasıl yerleştirebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Büşra Çetiner.

Ölçüler: Oda: 305x 385 cm Gardırop: 155x 65x h:210 cm Şifoniyer: 60x 48x h:110 cm Yatak: 110x 200 cm Çalışma masası: 120x 60 cm

ÇÖZÜM: Okuyucumuzun odasında yatak, dolap, şifoniyer ve çalışma masası için yeterince alan olduğundan bu saydığımız kriterler ışığında bir yerleşim yapıldı. Üç kapılı gardırop kapının hemen yan duvarında çözümlendi. Böylece ortada epeyce alan kaldı. Yatak girişte sağ duvara bitişik konumlandı. Çalışma masası gün ışığını direkt değil de yandan alacak şekilde pencereye yakın tarafa yerleştirildi. Son olarak yüksek şifoniyer çalışma masası ve kapı arasındaki alanda konumlandırıldı. Böylece hem masanın dağınıklığını gizlemek, hem de üstünü dekoratif olarak değelendirmek için elverişli şekilde planlandı. Yine oda sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda çalışma masası için tekerlekli bir sandalye ve gerektiğinde üstüne giysilerini koyabileceği ya da pencere önüne çekerek kitap okuyabileceği minik bir puf/armut koltuk hemen dolabın yan boşluğuna yerleştirildi. Ayrıca yatakla gardırop arasındaki boşluğa üzerinde bir aydınlatmayla birlikte bir boy aynası planlandı. Bu ayna odanın aldığı gün ışığını yansıtacağından mekanın aydınlık dengesi sağlandı. Yatak yanında ekstra bir komodin ihtiyacı olmadığından bu tip bir ürün tercih edilmedi. Son olarak odayı daha sıcak ve samimi kılmak için yatak önünde ve ana mekanda iki parçalı halılar kullanıldı.

Aklınızda bulunsun: Uzun süre yaşanan evlerde zaman içinde oda kullanımları ve kişilerin ihtiyaçları da değişim gösterir. Bu yüzden ilk planlamada yatak odanızı mobilya ve gereksiz aksesuarla tıkabasa doldurarak kalabalık bir alan yaratmayın. Tıpkı bu odada olduğu gibi mesela yatak yanında gerektiğinde küçük ölçekli bir komodin ya da bir yan sehpa konulabilecek bir alan bırakın. Eğer odanız çok küçükse birden fazla işlevi üstünde taşıyan daha kompakt sistemler, katlanır ürünler tercih edin.