Yatak odanızı serin tutacak fikirler

Bu küçük ipuçları ve mucizevi ürünlerle yatak odanızdan sıcak hava dalgalarını uzaklaştırmaya ne dersiniz?

1. Sıcak havayı dışarıda bırakın ve yatak odanızda hava akımı oluşmasını sağlayın. Havanın sirkülasyonunu sağlamak için mümkün olduğunca fazla kapı ve pencereyi açın. Evin iki ayrı ucundaki hafif açık pencereler bile hafif bir esinti oluşturur ve sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayarak odaları serinletir. Gün boyunca perdeleri kapalı tutarak güneş ışığının içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Bu iş için yapılan karartma perdeleri ve panjurlar içeri hava girmesini sağlarken güneş ışığının girmesine engel olacaklardır. Eğer çatıya açılan bir kapınız varsa açabilirsiniz. Böylece sıcak havanın yükselerek evinizden uzaklaşmasını ve başka yerlere gitmesini sağlarsınız. Aydınlatmalar ve elektronik aletler de ısıyı artırıcı etkenlerdir. İhtiyacınız olmadığı sürece kapalı tutmaya çalışın.

2. Yatağınızı serin tutun. Kalın yorgan ve battaniyeleri kaldırın. En iyisi pamuklu bir çarşaf kullanın. Eğer nevresim takımı kullanacaksanız hafif ve sadece bir takım olmasına özen gösterin. Yatağınızda ve yatak örtülerinizde doğal malzemeler tercih edin. Suni polyester pamuk, akrilik ve viskoz genellikle naylon malzemeden üretildiği için nemi absorbe edemezler ya da diğer bir deyişle sıcaklığı vücudunuzdan uzak tutamazlar. %100 pamuklu çarşaflar sıcak geceler için adeta bir hediye gibidir. Yatak örtülerinizde doğal malzeme seçeneklerinden vazgeçmeyin. Sıcak su torbasını suyla doldurun ve uyumadan önce buzluğa koyarak soğutun. Gece boyunca sizi serin tutmak için yeterli olabilir. Uyku saati gelmeden önce yastık kılıfını buzdolabında soğutabilir ya da serinletici yastıklardan satın almayı deneyebilirsiniz. Isıya duyarlı jel ile doldurulmuş olan bu yastıklar ısının fazlasını vücudunuzdan çekerek absorbe ederler ve bedeninizin serinlemesini sağlarlar.

3. Yatakta ne giymelisiniz? Hafif pamuklu gece kıyafeti tercih edin. Hiçbir şey giymemek iyi bir seçenek değildir, en iyisi en ufak terlemeyi bile absorbe eden doğal kumaşlardır. Çoraplarınızı poşet içinde buzdolabında soğuttuktan sonra giyebilirsiniz. Ayaklarınızı soğuk tuttuğunuzda bütün teninizin ve vücudunuzun sıcaklığının düşmesini sağlarsınız. Eğer saçlarınız uzunsa, toplayın. Boynuzun etrafındaki saçlar daha sıcak hissetmenizi sağlayacaktır.

4. İyi uyku için serinletici teknoloji kullanın. Elektrikli vantilatör kullanın. Eğer uykuya dalmakta zorlanıyorsanız zamanlayıcı ve birçok farklı özelliği içeren, sessiz kule tipi vantilatörler akılcı bir seçenek olacaktır. Ancak masa ya da ayaklı vantilatörler de işinizi iyi bir şekilde görebilir. Eğer gerçekten sıcaksa vantilatörün önüne buzlu su dolu bir kap koyarak havanın daha fazla serinlemesini sağlayın. Yeni bir yatak alıyorsanız ısı ayar teknolojisine sahip olup olmadığını kontrol edin.