Yatak odama

Eğer şilteniz size ihtiyacınız olan konforu ve vücudunuz için uygun olan desteği sağlamıyorsa sabahları bel ve sırt ağrıları içinde uyanıyor olabilirsiniz. Bunun çözümü ise size en uygun, en konforlu şilteyi bulmak. İşte doğru şilteyi seçmeniz için birkaç bilgi…

Penelope/Maya Tekstil.


1. Fiziksel ağrılarınızın nedenlerini öğrenin: 
Doğru şilteyi bulmak için şu an üstünde uyuduğunuz şiltenin yarattığı problemleri fark edebilmeniz gerekir. Fiziksel ağrıların en yaygın nedenlerinden biri şiltenin yaşıdır. 7 yıldan fazla süredir kullanılan bir şilte, zamanla destekleme özelliğini kaybettiği için, artık değiştirilmelidir.

2. İhtiyaçlarınız zaman içinde değişebilir: Karakter, kilo ve vücut şeklindeki değişimlere bağlı olarak daha önce sizin için doğru olan bir şilte artık doğru seçim olmayabilir. Bu durumda, yeni ihtiyaçlarınıza uyum sağlaması için şiltenizi değiştirmelisiniz. Bu noktada şiltenizin hangi materyallerden yapıldığını ve çeşitli dolgu malzemelerinin hangi amaca yönelik tasarlandığını bilmenizde fayda var.

3. Yatağın parçalarını bilmelisiniz: İster köpüklü, ister visko süngerli, ister yaylı olsun, her şiltenin destekleme ve sağladığı konfor açısından kendi yararları vardır ve bunların neler olduğunu bilmelisiniz. Pocket yaylı şilteler ve normal yaylı şiltelerde destek içteki yaylar ve paketlerle sağlanır. Çeşitli kalınlıkta farklı köpük ve dolgu malzemeleri genellikle yayların ya da temel mobilyanın üstünde oturur. Üst katmanlar hem destek, hem konfor açısından önemli rol oynar. Köpüğün ya da dolgu malzemesinin kalınlığı, yayların sayısı ya da gerginliği gibi tercihleri ihtiyaçlarınızla orantılı şekilde yapmalısınız.

4. Ekstra sırt desteği olan şilteleri tercih edin: Ekstra sırt desteği olan şilteler özellikle sırt ağrısından muzdarip insanlar için tasarlanmıştır. Bir şiltenin sırtınıza iyi mi kötü mü geldiğini belirleyecek bir ilim yoktur. Ancak şimdilerde yatak üreticileri, daha fazla ortopedik destek ve yeni materyaller ile siz uyurken basınç noktalarını rahatlatacak ve vücudunuzu doğru pozisyonlarda tutacak şilteler üretiyor. Bu ortopedik şilteler, sağlık sorunlarınıza da çözüm olabilir.

5. Uyku tercihlerinizi belirleyin: 
Destek kadar konfor da önemlidir ve her şilte farklı sertliğe sahiptir. Yani, uyku tercihlerinizle her sabah dinlenmiş ve yenilenmiş kalkmanız için gerekli olan desteğin boyutu arasındaki dengeyi bulabilirsiniz.