Yaşam alanlarında ısı kaybını önlemenin 5 yolu

Havalar soğuduğunda evdeki sıcak havayı koruyamazsanız faturalarınız da artar. Alacağınız basit önlemler hem tasarruf etmenizi, hem de evinizin sıcak kalmasını sağlar.

PERDELERİ ATLAMAYIN Kalın perdeler kullanarak pencere kaynaklı ısı kayıplarını önleyin. Termal astarlı olanları seçin ya da perdenizin altında kalın güneşlik kullanın. Akşamları perdelerinizi kapatıp gündüzleri açarak güneş ışığından doğal sıcaklık almayı ihmal etmeyin.

ÇATI KATINIZI YALITIN Çatı katını yalıtmak ısı kaybı açısından hayati bir iş, çünkü yalıtımsız bir çatı ciddi oranda bir ısı kaybına sebep olur. Nem ya da yoğuşma problemi yoksa kirişler arasına izolasyon ruloları takabilirsiniz.

RADYATÖRLERİ SERBEST BIRAKIN Eğer radyatörlerinizin önünde büyük parça mobilyalar varsa bu ısıyı emerek odanızın ısınmasını engelleyecektir. Buna dikkat edin. Ayrıca radytörünüzün üzerine bir raf asarak ısıyı odaya iletebilirsiniz. Arkasına yerleştireceğiniz bir alüminyum folyo panel de ısıyı yansıtarak kaybı önleyecektir.

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR YAPIN Isı kaybını önlemede küçük dokunuşlar bile fark yaratabilir. Mesela odalardaki anahtar deliklerini kapatın. Dış kapıların önüne soğuk ve rüzgarı önleyiciler yereştirin. Kapı ve pencerelerin etrafındaki boşlukları izolasyon bantları ile kapatın.

ZAMANLAYICIYI AYARLAYIN Kombinizi bütün gün açık tutmanın ısınmada daha etkili olduğu bir efsanedir. Zamanlayıcıları ayarlayın, böylece eve gelir gelmez kombinizi açmak ya da bütün gün açık tutmak yerine eviniz kademeli olarak ısınır. Ayrıca evin içerisindeki ısıyı korumak için kullanılmayan odaların kapısını kapatmayı unutmayın.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ