Yaşam alanlarına kullanışlı bir aydınlatma rehberi

“Hangi odayı nasıl aydınlatmalıyım, hangi armatürü nerede kullanmalıyım?” diye düşünenlerdenseniz, en yeni ürünlerden çözüm önerilerine bu rehber sizin için.

Yaşam alanlarınızda dekorasyonu tamamlamak için doğru aydınlatmayı da yaratmanız gerekiyor. Doğru aydınlatma sayesinde odanızı daha büyük ve ferah gösterebilir; romantik, gösterişli, dramatik bir oda yaratabilirsiniz. Yaşam alanlarınızda genel aydınlatmanın yanı sıra dekoratif ve vurgu aydınlatmalarını uygulamanız mümkün.


Tepta Aydınlatma Highlight Koçtaş

Oda oda aydınlatın!

Koçtaş
Yemek odası: Odanız çok büyük değilse masa üzerinde bölgesel aydınlatma yeterli olacaktır. Yemek bölümü büyük bir odada yer alıyorsa genel aydınlatma uygulanmalı. Sıcak ve renkli ışık kaynakları kullanabilirsiniz. Masadan 1 metre yükseklikte tavandan sarkan lambalar ideal aydınlığı sağlayacaktır. 

Oturma odası: Pek çok faaliyetin gerçekleştiği bu oda tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde aydınlatılmalı. Lokal veya genel aydınlatma sistemlerini seçebilirsiniz. Tablo, aksesuar ve dolapların aydınlatılması daha rahat ve hoş bir mekan yaratılmasında size yardımcı olacaktır. Bu odada gözü yormayacak endirekt aydınlatma sistemleri kullanmalısınız. Sarkıt türü armatürler, abajur, aplik, lambederler oturma odası için idealdir. Bu alanda kuvvetli halojen lamba kullanmaktan kaçının. Aydınlatma elemanını televizyon ünitesinin üzerine ya da yakınına yerleştirmeyin. 

Çalışma odası: Çalışma odasında direkt yansımalar gözü rahatsız edeceğinden aydınlatma elemanlarının yerini çalışma masanıza göre ayarlayın. Uygun seçilmiş renkler çalışma zevki ve verimini artırır. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranında yansıma yapması görsel performansı etkiler. Enerji tasarruflu lambalar ile aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam gölgesiz aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Hafele Philips

   
Yatak odasında: Yatak odanızdaki genel aydınlatmada dimmer anahtar kullanabilirsiniz. Yatak başlarına abajur yerleştirebilirsiniz. Başucunda abajur yerine aplik de kullanmanız mümkün. Böylece eşiniz ya da siz yatakta kitap okurken bu aydınlatmayı kullanarak diğerini rahatsız etmezsiniz. Yatak odasındaki aynanızın üzerinde de ayrıca bir aydınlatma elemanı kullanabilirsiniz. 

Highlight
Mutfakta: Mutfakta genel bir aydınlatma kullanmanız gerekiyor. Tezgahı ayrıca aydınlatmayı unutmayın. Dolap içlerinde spotlara yer verebilirsiniz. 

Banyoda: Banyonuzda tavandan bir genel aydınlatmanın yanı sıra dekoratif aydınlatma elemanları kullanabilirsiniz. Banyo aynasının yanlarına aplik yerleştirebilirsiniz. Küvet üzerinde ya da duş kabini içinde de spotlar kullanabilirsiniz.

Neden LED?
• Fiziksel darbe ve şoka dayanıklıdır.
• Uzun ömürlüdür.
• Yüksek verimli aydınlatma sağlar.
• Çok düşük sıcaklığa sahiptir.
• Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir.
• Nem ve suya dayanıklıdır.
• Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyeti var.
• Ağır metal içermez, çevre dostudur.

Hafele

LED terminolojisi
LED, ingilizce’de Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış hali ve “Işık Yayan Diyot” anlamına geliyor. LED’ler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır. En önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan LED çipidir. LED çipi noktasal bir ışık kaynağıdır. Işığın belirli bir yöne doğru yayılmasını sağlar.

Öztaş Aydınlatma Haaz Tepta Aydınlatma