Yaratıcı şehirde stil sahibi bir ev

Niki Jones, tasarım işinin mutfağında çalışanlardan birisi.Sanat bölümünü bitiren Niki, yakından tanıdığımız Habitatmarkasının tekstil tasarımı ve stil koordinatörlüğündeçalıştı. Daha sonraki yıllarda Habitat’tan ayrılıp, Wedgewoodşirketinde kreatif direktörlüğü yapmaya başladı.Ancak tasarımda özgür olma isteği Niki’ye kendi markasınıkurma kararı almasına neden oldu. Niki, tasarımlarındailham ve lüks kelimelerini yanyana kullanarak ürünlerinitasarlamaya başladı.

Tasarımlarında ilham verici olmak isteyen Niki, yaratıcıbir şehir olan Glasgow’daki sanatçı ve tasarımcıları yakındantanımaya başladı ve buradaki niş tasarımları inceledi.
Şehir dışında okuyan Niki, Glasgow’a geri döndü.Glasgow’un kendisine her zaman yeni bir soluk verdiğiniifade eden Niki, “Yeni şehirler görmek ufuk açıyor. Buyüzden oğlumun benimle beraber gezilere katılmasınaizin veriyorum” diyor.

2 yıl önce yeni evine taşınan Niki, gerçekleştirdiği tasarımlarımeve yeni bir soluk verdiğini söylüyor. Niki, “Evintasarımını bitirmeden önce evin her ayrıntısına hakim oldum.Tasarımı zamana yayarak tamamladım. İçgüdülel rimi evime yansıttım” diyor. Evin önceki sahibinin tasarımcı bir arkadaşıolduğunu söyleyen Niki, mutfak dolaplarının tasarımına dokunmadığınınaltını çiziyor.

Niki evini tasarlarken hiç görülmemiş yöntemleri de uygulamış. Doğalbir gölgelendirme oluşturmak için uyumsuz aksesuarları bir arayatoplamış. Niki, “Etkiyi artırmak için mutlaka kaliteli boya kullanılmasıgerekiyor. Lüks etki ucuz boyalaf ile sağlamaz” diyor. Birçokodada farklı gölgelendirmeler kullanan ev sahibi, bunun sebebiniher odaya farklı yoğunlukta ışık geldiğini söyleyerek açıklıyor.“Bu sebepten dolayı bütün odalara aynı gölgelendirmeyi uygulamakmantıklı bir çözüm olmayacaktır” diyor ve sözlerine şuşekilde devam ediyor: “Koyu renklerle şaşırtıcı biçimde ışık yaratabilirsiniz”diyor. Renk bütünlüğünün çok önemli olduğunu söyleyenNiki, meşe rengi zeminin bütünlük sağlayacağını ifade ediyor.Zemin kaplamaları Habitat’tan satın alan Niki, dizaynı kendisigerçekleştirmiş. Niki bu dizaynı gerçekleştirmesi oldukça zorlu birsüreç olduğunu söyleyerek, tamamen farklı bir sonuç elde etmekistediğini söylüyor.

Niki bütün ürünlerini kendisi tasarlıyor. Ürünlerini iseHindistan’da ürettiriyor. Aynı zamanda da Habitat ile ticariilişkileri de sürüyor. “Şirketimi kredi krizlerinin yaşandığı dönemdekurdum. Üreticiler sipariş alamıyordu. Bu sebeptendolayı tasarladığım farklı ürünleri üreticilere rahatlıkla yaptırabiliyorum”diyor.
Niki’nin ürünleri birçok farklı ırktan insanın eli değiyor. Bununüretilen ürünlerin hepsine ayrı bir anlam kazandırdığını söyleyenNiki, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Ürünler aynıolsa bile farklı tekniklerle üretiliyor. Özellikle geleneksel tekniklerinhala yaşadığını ürünlerimle kanıtlanıyorum.”Niki’nin evi işini mükemmel yaptığının kanıtı. Beklenmeyenanlarda ortaya çıkan parlak renkler ve dokuma kombinasyonlarılüks ve rahat bir görünüm sunuyor. İşlemeli yastıklarise klasik mobilyaların üzerinde mükemmel uyumu yakalıyor.Acele etmeden yapılan tüm bu tasarımın altında ise lüks veilham verici tasarım sloganı var. ~

Niki’nin favorileri
1. “Yemek masamı yaklaşık 15 yıl önce PortobelloMarket’ten aldım. Şıklığı kadar otururken rahatlık sağlamasıönemli.”
2.“Yemek masasının üstünde duran seramik kabartmadanasla vazgeçemem. Glasgow Sanat Fuar’ından satınalmıştım.”
3 . “ Tasarım ürünleri ve şık porselenler satanFar&Few’e sıklıkla uğrarım.”
4. “Bir odayı tasarlamakiçin acele etmeyin. Uygulamalarınızızamana yayın.Sevdiğiniz, size özgürlük katacakeşyaları kullanın. Simetrikoda tasarımlarındankaçının.”
5. “Cumbalı evlerden, ahşapyer kaplamalarındanve kartonpiyerlerden vazgeçemem.”

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
odak noktası

Odak noktası yaratmak…

2012 evinde bunlar bol olsun!