Ev turu: Yaratıcı şehirde, stil sahibi bir ev

Son güncelleme:

Niki Jones, tasarım işinin mutfağında çalışanlardan birisi. Sanat bölümünü bitiren Niki, yakından tanıdığımız Habitat markasının tekstil tasarımı ve stil koordinatörlüğünde çalıştı. Daha sonraki yıllarda Habitat’tan ayrılıp, Wedgewood şirketinde kreatif direktörlüğü yapmaya başladı. Ancak tasarımda özgür olma isteği Niki’ye kendi markasını kurma kararı almasına neden oldu. Niki, tasarımlarında ilham ve lüks kelimelerini yan yana kullanarak ürünlerini tasarlamaya başladı.

Edinburg’ta yaşayan Niki, ailesine daha yakın olmak için Glasgow’a taşınmış. 2009 yılında satın aldığı bu evde oturma, yemek ve iki adet de yatak odası bulunuyor.

Cumbanın karşısına yerleştirilen kanepenin tasarımı Niki’ye ait. Pencere kenarlarında ise koleksiyonlar ve aile fotoğrafları sergileniyor. Kanepenin üzerindeki yastıklar, odadaki simetriyi bozarak tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Tasarımlarında ilham verici olmak isteyen Niki, yaratıcı bir şehir olan Glasgow’daki sanatçı ve tasarımcıları yakından tanımaya başladı ve buradaki niş tasarımları inceledi.

Şehir dışında okuyan Niki, Glasgow’a geri döndü. Glasgow’un kendisine her zaman yeni bir soluk verdiğini ifade eden Niki, “Yeni şehirler görmek ufuk açıyor. Bu yüzden oğlumun benimle beraber gezilere katılmasına izin veriyorum” diyor.

EVİN KALBİ OTURMA ODASI

Evin kalbi olan oturma odası gün ışığını, yemek grubunun yerleştirildiği cumbadan alıyor. Oturma odasının karşısındaki mutfak misafirler üzerinde çarpıcı bir etki bırakıyor. Gri kanepeler, duvardan yansıyan ışığı emiyor; oturma odasına yakın olan yemek bölümü, odaya huzur veriyor; cumbadan gelen ışık ise odada ahenk sağlıyor. Habitat marka halının tasarımı Niki’ye ait.

Uzun lambader, formuyla oturma ve yemek alanını birbirinden ayırıyor. Yemek alanına giriş, farklı amaçlar için kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

2 yıl önce yeni evine taşınan Niki, gerçekleştirdiği tasarımların eve yeni bir soluk verdiğini söylüyor. Niki, “Evin tasarımını bitirmeden önce evin her ayrıntısına hakim oldum. Tasarımı zamana yayarak tamamladım. İçgüdüsel ritmi evime yansıttım” diyor. Evin önceki sahibinin tasarımcı bir arkadaşı olduğunu söyleyen Niki, mutfak dolaplarının tasarımına dokunmadığının altını çiziyor.

Niki’nin favorisi olan beyaz seramik sanat eserini koleksiyonlar tamamlıyor. Pencere kenarında sergilenen kayık koleksiyonu ise odanın geneliyle uyum içerisinde.

UYUMSUZ AKSESUARLARI BİR ARAYA TOPLADI

Niki evini tasarlarken hiç görülmemiş yöntemleri de uygulamış. Doğal bir gölgelendirme oluşturmak için uyumsuz aksesuarları bir araya toplamış. Niki, “Etkiyi artırmak için mutlaka kaliteli boya kullanılması gerekiyor. Lüks etki ucuz boya laf ile sağlamaz” diyor. Birçok odada farklı gölgelendirmeler kullanan ev sahibi, bunun sebebini her odaya farklı yoğunlukta ışık geldiğini söyleyerek açıklıyor. “Bu sebepten dolayı bütün odalara aynı gölgelendirmeyi uygulamak mantıklı bir çözüm olmayacaktır” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Koyu renklerle şaşırtıcı biçimde ışık yaratabilirsiniz ”

Renk bütünlüğünün çok önemli olduğunu söyleyen Niki, meşe rengi zeminin bütünlük sağlayacağını ifade ediyor. Zemin kaplamaları Habitat’tan satın alan Niki, dizaynı kendisi gerçekleştirmiş. Niki bu dizaynı gerçekleştirmesi oldukça zorlu bir süreç olduğunu söyleyerek, tamamen farklı bir sonuç elde etmek istediğini söylüyor.

Deri sandalyeler Fas işi. Bu köşeye, duvarlara asılan sanat eserleri ve nişe yerleştirilen objeler hareket katıyor.

Niki bütün ürünlerini kendisi tasarlıyor. Ürünlerini ise Hindistan’da ürettiriyor. Aynı zamanda da Habitat ile ticari ilişkileri de sürüyor. “Şirketimi kredi krizlerinin yaşandığı dönemde kurdum. Üreticiler sipariş alamıyordu. Bu sebepten dolayı tasarladığım farklı ürünleri üreticilere rahatlıkla yaptırabiliyorum” diyor.
Niki’nin ürünlerine birçok farklı ırktan insanın eli değiyor. Bunun üretilen ürünlerin hepsine ayrı bir anlam kazandırdığını söyleyen Niki, sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Ürünler aynı olsa bile farklı tekniklerle üretiliyor. Özellikle geleneksel tekniklerin hala yaşadığını ürünlerimle kanıtlanıyorum.”

Niki’nin evi işini mükemmel yaptığının kanıtı. Beklenmeyen anlarda ortaya çıkan parlak renkler ve dokuma kombinasyonları lüks ve rahat bir görünüm sunuyor. İşlemeli yastıklar ise klasik mobilyaların üzerinde mükemmel uyumu yakalıyor. Acele etmeden yapılan tüm bu tasarımın altında ise lüks ve ilham verici tasarım sloganı var.

Sanat eserleri ve ağaç paneller mutfağa adeta hayat öpücüğü veriyor. Mutfakta raflar kullanılabilir depolama alanı sağlıyor. Buradaki şömine kış aylarında sık sık kullanılıyor aynı zamanda. Üzerine yerleştirilen ayna ise mekandaki ışığın etkisini iki katına çıkarıyor.

NİKİ’NİN FAVORİLERİ

  1. “Yemek masamı yaklaşık 15 yıl önce Portobello Market’ten aldım. Şıklığı kadar otururken rahatlık sağlaması önemli.”
  2. “Yemek masasının üstünde duran seramik kabartmadan asla vazgeçemem. Glasgow Sanat Fuar’ından satın almıştım.”
  3. “ Tasarım ürünleri ve şık porselenler satan Far&Few’e sıklıkla uğrarım.”
  4. “Bir odayı tasarlamak için acele etmeyin. Uygulamalarınızı zamana yayın. Sevdiğiniz, size özgürlük katacak eşyaları kullanın. Simetrik oda tasarımlarından kaçının.”
  5. “Cumbalı evlerden, ahşap yer kaplamalarından ve kartonpiyerlerden vazgeçemem.”
Mutfak, oturma odasının devamını sağlıyor. Doğal ışık, dolaplardan yansıyarak mutfağa renklendiriyor. Niki, mutfağını ‘karavan’ tarzı olarak tanımlayarak, ergonomik ve kompakt olduğunu ifade ediyor. Yemek masasına ulaşmak ise çok kolay.
Niki’nin evdeki en favori mekanı yatak odası. Koyu renkli duvarlar canlı mobilyalara arka fon oluşturuyor. Lüks halılar ise zemindeki meşe kaplamayla uyum sağlıyor. Niki tarafından tasarlanan nakış işlemeli yastık kılıfları odada kolaj etkisi yaratıyor.
Yatak odasında gri, pembe, siyah ve krem renkler mistik bir şekilde harmanlanıyor. Ve haliyle odaya giren herkesi büyülüyor. Yastık kılıflarında ve minderlerdeki nakış işlemeler ise dikkatleri detaylara çekiyor. Yatak başlığı oldukça zarif bir parça.
Banyo kompakt ve stil sahibi bir mekan. Mozaik fayanslar, banyoya şirin bir hava katılıyor. Ayna ise bütünlüğü tamamlıyor.
Gilli de annesi kadar sanatçı ruhlu. Burası onun hem oyun, hem çalışma, hem de uyku odası…

4 kişilik ailenin Sarıyer’deki modern sığınağı