Yalıkavak’ta düş evi

Beyaz ile adeta yıkanmış gibi bu ev. Bodrum’un ruhunu tam anlamıyla dillendiren sakin, yalın ve bir o kadar da şık bir evdeyiz.

Taş görünümlü seramikler, Kale’den. Masa ve sandalyeler ise Mudo Concept’in. Runner, Boyner Evde. Seramik mavi vazolar, Yargıcı. Seramik kase, Paşabahçe. Peştamallar, Chakra.

Bodrum Yalıkavak’ta denize nazır konumuyla dikkat çeken bir sitede yer alan bu ev ilk görüşte bir teknenin güvertesini andıran verandasıyla dikkatimizi çekiyor. Sıcak ve çok şık. Sonra ev sahipleri ile tanışıyor ve görüyoruz ki onlar da en az evleri kadar samimi. Yapı orijinal halini korumakla birlikte bir takım değişimlere uğramış. Değişimler için bir mimar ile çalışmamışlar, her şeyi kendileri yapmayı tercih etmişler. Yapının restorasyonu için tasarladıkları projeyi Bodrum’da yaşayan arkadaşları Volkan Akgözlü’den destek alarak hayata geçirmişler. Evin tasarımı ve uygulama işlemleri yaklaşık 4-5 ay sürmüş. Dış cephede bulunan veranda ise hiç yokmuş. Evde küçük bir bahçe ve tahta kapıdan ibaret bir giriş varmış sadece. Verandanın üst kısmında ise küçük bir çıkma çatı sistemiyle yatak odası için veranda yaratılmış. Evin camlarının çok küçük olması nedeniyle evin içi oldukça karanlıkmış. Ev sahipleri bu camlar yerine boydan boya sürgülü cam kapılar yaptırmışlar. Bu da evi şimdiki ferah haline kavuşturmuş. Var olan şömine küçük değişimler ile korunmuş. Ada üniteli olan mutfağı yine küçük değişikliklerle biraz daha ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlamışlar. Ev 30 yaşında olduğu için yapısal değişikliklerin yanı sıra elektrik ve su tesisatı da elden geçirilmiş. İç mekanda suya dayanıklı ahşap laminant parke kullanılmış. Seramik her ne kadar kullanışlı olsa da ev sahibesi ahşabın sıcak etkisinden asla vazgeçemeyenlerden.

Beyaz ahşap sedir ve yastıklar Yalıkavak Marina’daki Vanellimağazasından. Ferfoje fener, English Home. Ahşap servis tepsisi NalanHanım’a anneannesinden yadigar. Halılar, Zara Home. Ahşap büyük ayna veçekmeceli dresuar ise Mudo Concept’ten alınmış. Renkli sehpalar, Ikea

Daybed, Mudo Concept. Deniz kabuklu cibinlik, English Home. Yastıklar ise Zara Home ve Vanelli’den.

Yatak odasında ufak ama detaylı dokunuşlar var. Beyaz renk ile sıcak yaz günlerinde serin bir etki elde edilmeye çalışılmış. Karyola ve komodin, Ikea’dan. Yatak örtüsü, kilim, Zara Home’dan alınmış. Şapka, Gottex. Perde, English Home. Nevresim, abajur ve küçük süs aynalar, Madame Coco.


HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR