Vitrinlerden ilham aldım sezonu keşfe çıktık

Retro, vintage, İskandinav derken aslında farklı stillerin moda olduğu sezona merhaba dedik. Kısa bir alışveriş turuna çıktık ve bakın neler keşfettik.

Dekorasyon deyince aklımıza hep yepyeni fikirler, farklı ve sıra dışı imajlar geliyor. Oysaki bir evin dekorasyonu içinde yaşayanların kişilikleri, ihtiyaçları ve zevklerinden şekillenir. Retro, vintage, İskandinav… Bu liste böyle uzar gider. Her sezon farklı bir stili öne çıkaran tasarımcılar bu yıl bunun yerine her şeyden bir parça ekleyerek dekorasyon stillerini geniş bir skalaya yaymayı tercih etmiş. Geçmişten günümüze kalan aile yadigarları, nostaljik güller, retro ekoseler, kadifeler, el işi makromeler, nakışlar… Hepsi çağdaş dekorasyon anlayışıyla harmanlanıyor ve vitrinlere ilham kaynağı oluyor.

İYİ FİKİR Koltuklarınız bordo ve lacivert gibi sezonun koyu tonlarındaysa fonda beyaz yerine açık kum bejleri ya da kırık beyaz, krem tercih ederek ton geçişlerini dengeleyin.

Su bazlı iç cephe boyası, Fildişi 02, Permolit. Westhampton koltuk, Delcatu. Pirinç sehpa, yer vazoları, Altıncı Cadde. Florid lambader, Ekose yastık, kırmızı vazo, yapay çiçekler, Mudo Concept. Silkeborg el yapımı halı, Guldboda altın çerçeve, Myrheden pirinç askılık, Ikea. Ekose battaniye, Zara Home. Pirinç şamdan, tekli şamdan, kapitone kadife yastık, turuncu mum, H&M Home. Turuncu cam vazo, Tribal kupa, Paşabahçe.

himla.com
mimuu.com
Duvar kağıdı, Dreams.

GEÇMİŞİN SARAY İŞLERİ Eskinin oymalı saray işleri bu sezon romantik rustik stillerle buluşuyor. Ham ahşap mobilyalara oymalı detaylar, altın varaklar, pirinç aksesuarlar eşlik ediyor. Dokusu, ışıltısı ve bütünde yarattığı etkiyle saray ihtişamını modern çağın evlerine adapte ederken lacivert ve bordoyu kullanmayı ihmal etmeyin.

YENİ MODA: MAKROME Eskinin el işlerini ortaya çıkarma vakti. Etamin ile başlayan akım bu yıl makrome ile devam ediyor. Eğer böye bir yeteneğiniz varsa mimuu.com sitesini ziyaret ederek perdeden sandalyeye pek çok şey öğrenebilirsiniz.

EKOSELER, PİYEDEPULLER 2018’in belki de en gelenekselci desenlerinden ekose ve piyedepul yani kazayağı deseni ilk bakışta çok maskülen gelse de doğru kombinlerle sımsıcak mekanlar yaratıyor. Eskitme ahşap cilalı mobilyalar ve kalın tekstillerle kır evi hatta şale stiline gönderme yaparken, açık renk ahşap zarif formlu mobilyalar ve ferforje ile retro stilde de kullanabilirsiniz.

hookedonwalls.com
Clarke&Clarke kumaşlar, Ada Home Tekstil.

IŞILTILI KADİFE Bu yıl modadan dekorasyona en popüler kumaş hiç kuşkusuz kadife. Hem şık, hem de her stille uyumlu bu kumaş mekanda kanepe gibi büyük bir mobilyada kullanıldığında ışıltılı bir atmosfer yaratır. Ancak dikkat! Küçük yaşam alanlarında açık renk de olsa fazla boğucu durabilir. Bu yüzden berjer, puf ve dekoratif yastık gibi daha küçük ölçekli ürünlerde tercih edin.

NOSTALJİK GÜL DESENİ Eskinin saray işi vintage gülleri, modern aksesuarlarla bir araya gelince, yaşam alanları bambaşka kimliklere bürünüyor. Tıpkı buradaki gibi kır evi stili koltukları koyu ve canlı renklerde iri gül desenli kumaşlarla kaplayarak daha avangart bir stil yaratsbilir ya da yalın formlu mobilyalar ve kromlarla kullanarak nostaljik etkiyi modernize edebilirsiniz.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL STİL FOTOĞRAFI AHMET GÜL/PTS YAPIM ASİSTANI İBRAHİM GEZER