Verimli bir çalışma alanı için 10 adım

Son güncelleme:

Uzaktan ve hibrit çalışma sistemi hayatımıza girdiğinden beri evdeki çalışma alanları daha çok önem kazandı. Evin herhangi bir köşesi doğru kurgulandığında konforlu bir çalışma alanına dönüşebiliyor. Ancak, hala nasıl bir yol izleneceğine dair soru işaretleriniz varsa, işte size işlevsel bir çalışma alanı yaratmanın, en doğru şekilde nerede ve nasıl olacağını ya da nasıl yenileneceğinin ipuçları:

İster ayrı bir oda, ister başka bir odaya entegre olsun çalışma alanı dekorasyonu nereye kurgulanacağı, bütçeniz, ölçü ve elbette işinizin niteliğine göre ihtiyaçlarınıza bağlı. Ayrı bir çalışma odası yapacak kadar şanslıysanız, doğal ışık, enerji, depolama ve doğru masa seçimi önemli. Ama salon ya da yatak odasında bir köşe planlıyorsanız pencere yanında ya da gün boyu ışık alacak konumda, yeterli ısıtma ve elektrik donanımına sahip olmasına özen gösterin.

Yaptığınız işin türü, ofis alanının nerede veya nasıl olması gerektiğinin de çıkış noktası. Zamanınız telefonda mı geçiyor? Evrak kalabalığı mı var? Sessizken daha mı iyi çalışırsınız? Birden fazla monitör mü kullanıyorsunuz? gibi sorulara vereceğiniz cevaplar size yön verir.

Yatak veya oturma odasına entegre ediyorsanız, kopuk durmaması için stilinize uygun ve bunu tamamlayan mobilyalar seçin. Bel destekleyici, ayarlanabilir rahat bir sandalye, monitör ve klavyenin sığacağı derinlikte bir masa önceliğiniz olsun. Masa lambası, yeterli depolama birimleri de işlevsel çalışma köşesinin olmazsa olmazları. Renk, malzeme ve aksesuarların uyumlu olmasına da özen gösterin. Ayrıca:

  1. Doğru renk ve desenler yaratıcılığınızı, düşünce odağınızı güçlendirir, ruh halinizi destekler.
  2. Her şeye kolayca ulaşabileceğiniz, fonksiyonel seçeneklere yatırım yapın. Dolabınız mutlaka hem açık raflı hem kapaklı bölümlerden oluşsun.
  3. Saati izlemek ya da en azından günü uygun biçimde planlamak için duvar ya da yeriniz varsa masa üstünde bir saat bulundurun.
  4. Ses ve müzikten fazla etkilenmiyorsanız hem radyo hem saat olan seçenekler tercih edin.
  5. Masayı pencere yakınında bir yere veya tam önüne yerleştirecekseniz güneşin konumunun sürekli değiştiğini unutmayın. Bu değişkenlik masaya gelen ışık miktarını direkt etkiler. Mevsime göre, güneş ışığını kontrol etmek için ahşap jaluzi, ince kumaş stor ya da tül perde asın.
  6. Çalışırken dikkati zaman zaman farklı bir yöne kaydırmak ofis havasından uzaklaşarak duyguları canlandırmaya, motive etmeye yardımcı olur. Masadan uzak bir duvarı sevdiğiniz desende duvar kağıdı ile kaplayabilir veya bir tablo asarak odak noktası oluşturabilirsiniz.
  7. Konforlu ve modern bir görünüm için endüstriyel stil dokunuşları ve doğal dokuları tercih edebilirsiniz.
  8. Ofisiniz küçük ve dar bir alansa maksimum rahatlık sağlamaya odaklanın. Zeminde dokulu bir halı kullanarak konforu artırın. Bu aynı zamanda ayaklarınızı sıcak tutar ve çalıma köşesine de kimlik kazandırır.
  9. Niş içi çalışma alanlarında açık raflara yer verin. Bu, alanı mobilyalarla işgal etmeden yer kazandırır. Rafları, kitap destekleri ve dekoratif dosyalıklarla süsleyerek şıklaştırabilirsiniz de.
  10. Kırtasiyelerin daima elinizin altında bulunması işinizi kolaylaştırır. Ancak bunların etrafa dağılmaması için stilinize uygun sepet veya kutularda saklayın. Ayrıca diz battaniyesi, bel yastığı gibi dekoratif tekstillerle çalışma konforunu artırın.

Çalışma alanınız için iki stil, sekiz bütçe ve bolca öneri