Vazolar hakkında bilinmesi gerekenler

Çiçekler için en doğru vazo hangisi? Vazo seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylar…

Vazo ölçüsü
Vazoların uzunlukları 5 cm’den 100 cm’e kadar değişiyor. Ancak nerede hangi uzunlukta bir vazo kullanacağınız büyük bir önem taşıyor. Örneğin bahçede, antrede ya da salonun bir köşesinde yere koyacağınız vazo diğer  mobilya ya da objelerin boylarıyla orantılı olacak şekilde büyük olabilir. Bahçede 100 cm uzunluğunda bir vazo  da kullanabilirsiniz. Öteki taraftan yemek masasının üzerinde kullanacağınız vazonun uzunluğunun kesinlikle 30  cm’i geçmemesi gerekiyor ki masada karşınızda oturan kişilerin yüzlerini rahatlıkla görebilesiniz.
Grup vazo
Eğer yerde ya da bir yan sehpanın sehpanın üzerinde kullanıyorsanız uzunca tek bir vazo tercih edebilirsiniz. Ancak geniş bir alanda kısmen daha ufak vazoları bir arada kullanmaya özen gösterin. Örneğin konsol üzerinde ya da kitaplıklarda vazolarınızı gruplayarak kullanabilirsiniz. Vazoları gruplarken en az bir özelliğin ortak olmasına dikkat edin. Malzemesi, dokusu, formu ya da renkleri olabilir…
Sağlamlık

Sağlam bir vazo en az 3 mm kalınlıkta olmalıdır. Aynı zamanda alt kısmı üst kısmına göre biraz daha ağır olmalı ki içine çiçek ya da su koyduğunuzda dengesi bozularak devrilmesin. Bunun için alt kısmının zemine oturduğu yeri destekleyen bir alçı, demir ya da seramik katman da yapılabiliyor.
Şekil
Her şekil her çiçeği güzel gösterir diye bir kural yok. Çiçeklerin rengiyle vazonun renginin uyumlu olmasına, çiçeğin baş kısmının büyüklüğüne, kaç çiçek sergilemek istediğinize göre seçeceğiniz vazonun şekli de değişir. Örneğin bir buketi sergilemek için üste doğru genişleyen bir vazo tercih ederseniz çiçeklerin vazoda daha hacimli durmasını ve yanlara doğru sarkarak daha hoş görünmelerini sağlayabilirsiniz.