Uzmanlara göre kuş tüyü yorgan nasıl yıkanır?

Son güncelleme:

Kuş tüyü yorgan nasıl yıkanır? Kuş tüyü yorgan, geceleri kendinizi sıcak ve rahat tutmanın hafif, nefes alabilen bir yoludur. Ayrıca, kuş tüyü yorganlar son derece çok yönlüdür: Yatak odanızın estetiğini değiştirmek istediğinizde, nevresiminizi değiştirmeniz yeterlidir. Kuş tüyü yorganlar bazı benzersiz faydalar sunarken, aynı zamanda bakımı temel yorganlara göre biraz daha karmaşıktır. Nevresimle birlikte kuş tüyü yorganınızı da yıkamanız gerekecektir.

Neyse ki, yorganınızı güvenli ve etkili bir şekilde yıkamak için ihtiyacınız olan tek şey biraz zaman ve biraz stratejidir. Üç çamaşır ve temizlik uzmanına göre, kuş tüyü yorganın nasıl yıkanacağı hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Kuş tüyü yorganınızın uzun süre taze ve rahat kalmasını sağlamanın yollarını anlatıyoruz.

KUŞ TÜYÜ YORGAN NE SIKLIKLA YIKANMALI?

Uzmanlara göre kuş tüyü yorgan nasıl yıkanır?

Öncelikle iyi haber: Çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Peki, çamaşır makinesine ne sıklıkla götürmelisiniz? The Laundress’in kurucu ortağı Lindsey Boyd’a göre, yorgan içlerini bir kılıfla koruyorsanız, bunu sadece sezonda bir kez yıkamanız yeterli olabilir. Ancak, yorganınızın daha fazla bakıma ihtiyaç duyabileceği durumlar da olabilir.

“Nevresimler, kumaşa ve yaşam tarzınıza bağlı olarak 1-2 aylık bir yıkama rotasyonunda olmalıdır; ipek için daha az, evcil hayvan sahipleri için daha fazla,” diye ekliyor. Tabii ki, Boyd’un önerisi genel bir kuraldır: Kuş tüyü yorganınız veya yorganınız kirlenirse, onları daha erken yıkamanız gerekebilir.

GEREKLİ MALZEMELER

Kuş tüyü yorganını yıkamak için ihtiyacınız olacak temel malzemeler var, ve çoğu zaten evinizde bulunabilir:

  • Yıkama ve kurutma makinesi veya çamaşır ipi
  • Tercih ettiğiniz leke çıkarıcı
  • Çamaşır deterjanı veya çamaşır sabunu
  • Yün kurutma topları veya tenis topları
  • Leke fırçası
  • İğne ve iplik (isteğe bağlı olarak)

Adım 1: Yorgana Ön İşlem Yapın

Temizlik şirketi Two Maids and a Mop’ta franchise operasyonlarının yöneticisi Lauren Bowen, nevresiminizi yorganınızdan çıkardıktan sonra, leke veya yırtık olup olmadığını iyice kontrol etmenizi öneriyor. Gerekirse, yırtıkları yorganı yıkamadan önce bir iğne ve iplik kullanarak onarın; tüy kaybını istemezsiniz. Daha sonra bulduğunuz lekeler için tercih ettiğiniz nazik leke tedavisini uygulayın.

Yiyecek dökülmeleri veya terden kaynaklanan sararmalar için enzim bazlı bir leke çıkarıcı kullanmanız gerekebilir. Leke çıkarıcıyı doğrudan yorganın üzerine uygulayın ve parmaklarınızla veya özel bir leke fırçasıyla kumaşa yedirin.

Eğer yorgan üzerinde kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız, Varela etkilenen bölgelere yıkamadan önce kabartma tozu ve suyla yapılan bir DIY macunu kullanabileceğinizi söylüyor. Küçük bir kasede kabartma tozu ile suyu karıştırarak bir macun oluşturun, ardından bu macunu lekenin üzerine uygulayın ve parmaklarınızla veya bir fırça ile ovun.

Adım 2: Yorganı Yıkayın

Kuş tüyü yorganınıza ön işlem uyguladıktan sonra yıkama zamanı geldi. Yorganı etkili bir şekilde yıkamak, normal çamaşır yıkamaktan biraz daha dikkat gerektirir, bu nedenle her adımı takip ettiğinizden emin olun.

Bowen, yorganı mümkün olduğunca yayarak topaklanmayı önlemek için makinede düzgünce yaymayı ve yorganınızın yıkama döngüsünde topaklanmayı engellemek için eski kurutucu toplarını atmayı öneriyor.

Yıkayıcıyı hassas veya hassas programa ayarlayın, ardından yorganınızı yıkamak için yumuşak ve ağartıcı içermeyen bir deterjan ekleyin. Boyd, yorganları tek başına yıkamanın dolaşmayı önlediğini ve mümkünse her zaman en soğuk suyun kullanılmasını tavsiye ettiğini belirtiyor.

Yorganı kurutucuya atmadan önce bir kez daha kontrol edin. Bowen, “Kuş tüyü yorganlar, sabunu hapsedip katlayabilir, bu yüzden yıkama döngüsü tamamlandığında sabun kalıntısı olup olmadığını kontrol etmek önemlidir” diyor. “Eğer herhangi bir kalıntı fark ederseniz, durulayın ve nazikçe tekrar döndürün.”

Adım 3: Yorganı Kurutun

Evet, kuş tüyü yorganlar kurutucuya konabilir. Boyd, en iyi sonuç için kurutucunun düşük ısı ve düşük tambur döngüsüne ayarlanmasını öneriyor. Tüyleri ve dolguyu yeniden dağıtmak ve kabartmak için yün kurutma topları veya temiz tenis topları eklemek faydalı olabilir. Varela, yumuşatıcı veya kurutucu çarşafların kuş tüylerini kaplayabileceğini ve yorganın kabarık yapısını azaltabileceğini belirttiğinden bu tür ürünlerden kaçınmanızı öneriyor.

Boyd, nemin kalmadığından emin olana kadar döngüyü yeniden başlatmanız gerektiğini söylüyor; kalan nem küf oluşumuna yol açabilir. Kurutma döngüsünün ortasında yorganı çıkarın, tüyleri iyice sallayarak yeniden dağıtın ve kalan kümeleri ellerinizle ayırarak kurutucuya geri yerleştirmeden önce parçalayın. Bowen’a göre bu, kuş tüyü yorganınızın dış kısmında istenmeyen yanık izlerinin oluşmasını önleyebilir.

Boyd, kurutma işleminin üç saatten fazla sürebileceğini ve sabırlı olmanız gerektiğini belirtiyor. Yorganın yaklaşık %85 kuruduğunda çıkarılabilir ve ardından çamaşır ipinde tamamen kurutulabilir.

Kuş Tüyü Yorganı Nasıl Daha Uzun Süre Temiz Tutabiliriz?

Kuş tüyü yorganınızı yılda bir kez yıkamayı hedeflemek önemli, fakat yıkamalar arasında yorganı taze tutmanın birkaç yolu bulunuyor. Dikkatli olmak suretiyle yatakta sıvı dökülmesini ve kirlenmeyi önleyerek yorganı daha sık yıkamanın, kuş tüyü yorganın iç kısmını taze tutmaya yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Boyd, alerjenlerin ve kokuya neden olan bakterilerin giderilmesine yardımcı olmak için yıkamalar arasında kuş tüyü yorganın buharla temizlenmesini öneriyor. Yorganın üzerinde ütü veya kola kullanmamanız gerektiğini de hatırlatıyor. Eğer buharlama makineniz yoksa veya daha hızlı bir çözüm arıyorsanız, yıkamalar arasında kumaş spreyi kullanabilirsiniz.