Uyku sağlığımızı onlara borçluyuz

Rahat bir uykuyu sağlayan yatak, yorgan ve yastıklarınızı seçerken ve bakımını yaparken bazı noktaları dikkate almayı unutmayın.

Yatak, yorgan ve yastık. Uyku sağlığımızın en önemli üçlüsü. Bu yüzden onları nasıl seçeceğimizi ve bakımlarını nasıl yapacağımızı tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. İpuçlarımız size yardımcı olacaktır.

YORGAN SEÇERKEN: Yorganınız, içinde bulunduğunuz mevsime uygun olmalı. Soğuk kış aylarında yünlü kumaş özelliği taşıyan yorganlar ile ısınızı muhafaza edebilirsiniz. Yazın ise teri emecek, hafif
ve pamuksu yorganlar iyi bir tercih olabilir. İster yaz ister kış olsun, yorganınızın hava alıyor olması ve cildinize zarar vermeyecek anti-bakteriyel özellikler taşıması oldukça önemli. Ayrıca evinizde alerjik reaksiyonlar gösteren biri varsa, antialerjik fiber yorganları seçmek, onun için rahatlatıcı olacaktır. Bambu, kaz tüyü, saf pamuk, saf yün ya da nano teknolojili bir elyaf yorgan… Her vücut tipine ve her uyku alışkanlığına denk düşecek bir yorgan tipi ise mutlaka var.

YORGANLARI NASIL YIKAMALI?

Yün yorgan: Çamaşır makinesine sığacak boyutlarda ise sıvı deterjan ve yumuşatıcı koyarak yünlü yıkama programında yıkayabilirsiniz. Eğer sığmıyor ise küvetinizde yıkayabilirsiniz. Küveti soğuk su ile doldurup yorganı 2 saat suda bekletin ve yünlü çamaşırlar için üretilen deterjandan 2 çay bardağı koyup iyice köpürterek yıkayın. İyice yıkandığından emin olunca küvetteki suyu boşaltarak tekrar temiz, soğuk su ile doldurun ve iyice durulayın. Açık havada kurutarak bir daha ki kışa kadar saklayabilirsiniz.

Pamuk yorgan: Çamaşır makinenizin pamuklu programında yıkayabilirsiniz, eğer sığmıyor ise yünlü yorganda olduğu gibi küvette yıkayabilirsiniz.

Kuş tüyü yorgan: Çok yer kaplamayan kuş tüyü yorganınızı çamaşır makinesinin hassas programında yıkayabilirsiniz.

Elyaf yorgan: 30-40 derecede çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz, yoksa küvette de yıkama işlemini yapabilirsiniz.

YASTIK SEÇERKEN: mutlaka denemeli, kişisel özelliklerinizi dikkate almalı ve garantisi olan ürünleri tercih etmelisiniz. Yün, bambu, kaz tüyü seçenekler arasından ihtiyacınıza uygun olanı seçin. Uyku ürünlerinin, kişilerin yatış pozisyonu, boyun yapısı, kilo ve vücut sıcaklığı gibi özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlandığını unutmayın.

KAZ TÜYÜ YASTIK NASIL YIKANIR? Bakımı iyi yapıldığı takdirde oldukça uzun ömürlüdür. Bakımında ilk tercih kuru temizleme olmalı. Evde yıkarsanız, 30 derecede makinenizin hassas yıkama programında az miktarda, yumuşak bir deterjanla yıkayın.

YENİ BİR YATAK SEÇMEYE YORGUNKEN GİTMEYİN Ömrümüzün 1/3’ünü yatakta geçirdiğimizi düşünürsek yatak seçimi yapmak geçiştirebileceğimiz bir durum değil. Bu yüzden yatak almaya sakın yorgunken gitmeyin. Aksi halde tüm yataklar size rahat gelebilir. Mutlaka dinlenmiş olun ve zaman ayırın. Seçim yaparken kilonuzu, boyunuzu, alışkanlıklarınızı, yumuşaklık/sertlik tercihiniz varsa rahatsızlıklarınızı göz önünde bulundurun. Bu bilgileri satış danışmanları ile paylaşıp size en uygun ürünleri göstermelerini isteyin. Bir de mutlaka garantisi olan markalardan alışveriş edin.

Doğru yatak bakımı: Yatağınızı daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanabilmeniz için ilk üç ay boyunca iki haftalık aralıklarla, ayakucu başucuna gelecek şekilde 180 derece döndürün ve devam eden süreçte ise bu işlemi 3 aylık periyotlarla sürdürün. Çift taraflı kullanılabilen yataklarda da aynı uygulama geçerli. Yatağınızın daha hijyenik ve uzun ömürlü olması için uyku pedlerini, yatak ve yastık alezlerini de kullanmanızı tavsiye ederiz. Eşyaları havalandırma gibi bir alışkanlığın yaygın olduğu toplumumuzda, yatağı havalandırmak mümkün olmadığından, bu noktada yatağın kendi kendini havalandırabiliyor, nefes alabiliyor olması önemli.

Polar yorgan, Taç.
Camel yorgan, Yataş.
Bambu yastık, Yataş.

 

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ