Ütüyü keyfe dönüştürün

Özellikle ev kadınları için gayet can sıkıcı ve rutin bir görev halini alan ütü, evde kolaylıkla uygulanabilecek bazı püf noktaları ile aslında daha az vakit alan ve keyifle yapılabilen bir hale dönüştürülebilir.
1. Ütü öncesi düzenleme Ütüye başlamadan önce her parçayı tek tek çekerek düzeltin. Ayrıca ütü masasının yakınında ütülenmiş ve ütülenmemiş eşyalarınız için boş bir yer ayırırsanız gidip gelerek vakit kaybetmemiş ve zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.
2. Ütüleme anında doğru pozisyon seçimi Ütü masanızı uygun yükseklikte kurduktan sonra dirseklerinizi ya da sırtınızı bükmeksizin avuçlarınızı masaya  koyabileceğiniz bir pozisyonda durmak daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
3. Etiketlerin dili Ütünüzün sıcaklığını ürünlerin etiketlerine bakarak doğru bir biçimde ayarladıktan sonra uygun hareket ve  çalışma biçimini kullanarak ütüyü ortadan başlayıp dışa doğru yönlendirin.
4. Buhar kullanımı Ütüyü sertçe bastırmadan buhar gücü ile ütü yapmak hem kumaşın kırışıklıklarını düzgün bir şekle  dönüştürecek hem de sizi daha az yoracaktır.
5. Ütü anında izlenecek sıralama Gömlek gibi çok bölümlü giysilerde önce yakayı, sonra manşetleri ve kolları, daha sonra ise arka düğme sırasını, önünü, arkasını ve omuzları ütüleme gibi bir sıralama izlerseniz daha hızlı hareket etmiş ve daha az yorulmuş olursunuz.
6. Dikkat edilmesi gereken dokuma türleri Bütün ipeklileri tersinden, işlenmiş ipekleri hafif nemliyken spreylemeden, ham ipekleri kuruyken, kadife, akrilik, fitilli kadife, işleme ve sentetik deri gibi doku türlerini tersinden ütülemek unutulmaması gereken kurallar  arasında…