Üç kişiden tek kişilik yaşama geçiş

Öğrenciyken iki kişinin paylaştığı bu oda artık tamamen size aitse, akılcı çözümler ve pratik detaylarla dekoratif olduğu kadar işlevselliği de olan bir odaya dönüşebilir.

Öğrencilik yıllarında yatak odaları paylaşılınca keyif artar ama düzeni doğru kurgulamak zordur. Tıpkı burada olduğu gibi önceden iki kişilik bir uyku, çalışma ve yaşam alanı olan bu oda şimdilerde tek kişilik bir yatak odasına dönüşüyor. Ancak hem dekoratif açıdan tatmin edici ve stil sahibi, hem de işlevsel ve günün her saati kullanılabilen bir mekan yaratmak için odanın yerleşim planına ve pratik kullanım için birkaç detaya dikkat etmek yeterli.

ÖNCE: Kısa duvara iki yatak ve pencere önüne bir çalışma masası yerleştirilmiş. Kapı girişindeyse yatak olabilen üçlü bir kanepe kullanılmış. Depolama için yatak uçlarında farklı ebatta kutular tercih edilmiş. Oda duvarları şeker pembesi ve tavanda beyaz kartonpiyer detaylar mevcut. Zemin parke, kapı ahşap ve pencereler beyaz pimapen.

TEK KİŞİLİK DÖNÜŞÜM ÖNERİLERİ: 12 metrekarelik yatak odasında hem yatak çevresini, hem de pencereleri ve aydınlığı optimum kullanabilmek için bu yerleşimi tercih ettik.
1. Yatağı, pencere tarafına yerleştirmek yerine oda sahibinin sabahları uyandığında bahçenin yemyeşil ağaçlarına bakabileceği şekilde kapı duvarına koyduk.
2. Yatağı pencereden kopartarak yerleştirdik. Böylece çevresinde kitaplarında koyulabileceği, çekmeceli komodin ve raf sistemi için alan kazandık.
3. Kapı duvarına üç kapılı bir gardırop yerleştirdik. Bu, kapının süpürme alanını da görsel olarak yumuşatıyor.
4. Gardırobun bir bölümünü sürgü kapaklı olarak planlayarak alandan tasarruf ettik. Kalan kısmını ise düz kapaklı ve bir kısmını raflı olarak tasarladık. Böylece katlı giysiler, çantalar ve kutular içinde alan yarattık.
5. Diğer pencerenin durduğu duvara yüksek bir şifoniyer yerleştirerek küçük eşyalar ve iç çamaşırları için kullanışlı bir depolama alanı kazandık.
6. Şifoniyerin yan kısmınaysa gün ışığını da hesaplayarak, bahçe manzaralı bir okuma, dinlenme ve hatta küçük hobilerin yapılabileceği bir koltuk yerleştirdik.
7. Koltuğun yan kısmındaki pencere önü alanını belki küçük bir televizyon, hobi malzemeleri veya dekoratif birkaç aksesuarı yerleştirmek için düzenledik.

Künye
Oda: 12 metrekare
Plan: Bahçe katında bulunan odanın iki geniş penceresi, duvara sıfır bir kapısı bulunuyor ve oldukça aydınlık.
Kullanım: Tek kişilik yatak odası planlanıyor.
İhtiyaçlar: Uyku, çalışma ve depolama alanları.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLÜSTRASYON MURAT ÖZKAN