Tropikal iklimlerle renk ve desen şenliği

Turuncunun parlak yeşille buluştuğu, pembenin maviye göz kırptığı çiçekler, papağanlar, iri yapraklı bitkiler eşliğinde bu yaz egzotik iklimlerden ilham alıyoruz.

Havalar ısınmaya başlayınca evlerde de bir hafifleme, ferahlama dönemi başlar. Kışlık dokumalar, koyu renkli pekçok şey rafa kalkar. Hatta bazı evlerde halılar bile yerini ince kilimlere bırakır. Her yıl tekrarlanan bu ritüel dekorasyonu yok etmek ya da öylesine, boşmuş havası yaratmakla eş anlamlı olmamalı. Bu yüzden yaz aylarında sıcak iklimle örtüşen, içinizi ferahlatan bir stile geçiş yapılabilir ve tropik+botanik stilde olduğu gibi bolca yeşile, çarpıcı desenlere ve renklere yer açarak dinamik bir hava yaratabilirsiniz. Size ilham veren bir fotoğraf bulun ve bundan yola çıkarak ilham panonuzu oluşturun. Ancak dikkat:

– Bitkilere bolca yer açın. Çünkü sadece dekoratif anlamda katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda havadaki toksinleri yok eder, oksijen seviyesini yükseltir, havayı tazeler, iyi hissetmenize yardımcı olur.

– Tropik+botanik stilin ana malzemesi metal. Doğallık hissini pekiştirdiği gibi ışıltı da katar. Parlak altın, bakır ve roze yüzeyler sert endüstriyel etki ile vahşi ormanın mükemmel uyumunu yansıtır.

– Stilin öne çıkan desenlerini geometrik ve etnik desenlerle kombinlemek görsel dengeyi sağlar. Mesela bol yaprak desenli bir koltuğu siyah, beyaz baklava desenli bir kilimle kullanın.

– Küçük ve dar bir salonda boğucu duracağından stili desenlerle uygulamak yerine biblo, pano ve yastık gibi tamamlayıcı aksesuarlarda deneyin.

– Mobilyalarınız açık ahşapsa botanik ağırlıklı, beyazsa tropik ağırlıklı seçimler yapın.

– Küçük alanda karmaşa yaratmaması için tek desen üzerine yoğunlaşın.

Karya koltuk, MN Bilgili Mobilya. Bambu kumaş kapaklı saklama ünitesi, el örme hasır sepetler, Living Karma. Masholmen bambu sehpa, Jassa hası halı, yapay bitkiler, Ikea. Rattan ferneler, yeşil vazo, pembe flamingo kitap desteği, H&M Home. Papağan ve ördek cam biblolar, yeşil şişe, ananaslı yastık, triko örtü, porselen sürahi, Porland. Botanik tepsi, Zara Home. Papağan mavi yastık: ve tropik desenli yastık, taş pano, cam elma terraryum, Mudo Concept. Pembe şekerlik, Paşabahçe. Mavi keten fon perde, Koçtaş. Mad About Mats botanik paspas, hipicon.com. Duvarda: Rash Crspy Paper 2018 botanik desenli ve 2018 tuğla desenli duvar kağıtları, HannaHome.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAF AHMET GÜL/PTS DEKUPE FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN