Tropik esinti

Pembe flamingolar, sapsarı ananaslar, yemyeşil ormanlar… 2016 yazına damgasını vuran tropik stillerin hepsi doğadan ilham alıyor, sımsıcak iklimlerin esintilerini taşıyor.

RENKLİ TROPİKLER
Egzotik iklimlere doğru yol alıyoruz. Sıcaklık arttıkça, biz ve yaşadığımız mekanlar birlikte hafiflerken, iklimin en vurgulu renkleri ve formlarından vazgeçmiyoruz. Mesela ananas deseni ya da sevimli pembe flamingolar, muzlar ve palmiyeler… Derken kendimizi tamamen egzotik bir adada gibi hissediyoruz. Desenleri renkler yalnız bırakmıyor. Canlı sarı, pembe ve kırmızı yeşil ve açık mavi ile yumuşuyor, dengeleniyor. Sahil tadında evlerin değişmezi renkli plaj ürünlerinden özellikle keyif şezlongları ve hafif plastik mobilyalar yerleştiriyoruz balkona. Büyük kaktüsler, su palmiyeleri ve birkaç tropik bitki de köşelerde yerini alıyor. Geriye sadece bu rengarenk ve içaçıcı yaz evinin tadını çıkarmak kalıyor.
ricebyrice.dk

BOTANİK TROPİKLER
Okyanusun derinliklerinden gelen maviler, ormanın kalbinden taşan yeşillerle buluşuyor ve sıcak yaza serinlik getiriyor. Stilin öne çıkan desenleri doğanın henüz hala bozulmamış ormanlarının büyük yoğun yaprakları ve upuzun dallar. Buna okyanusun derinliklerinde yaşayan renkli, ilginç balıklar ve deniz canlıları eşlik ediyor. Kendinizi adeta bir akvaryumda gibi hissedeceğiniz botanik tropik esintiler sıcak yaz mevsimini renk ve desen temasıyla hafifletiyor, serinletiyor. Malzeme seçimleriyse olabildiğince doğallıktan yana. İçeriden çok dışarıda vakit geçirdiğiniz düşünülürse bambu, tik, hasır gibi hafif ama dayanıklı seçenekler hem doğaya vurguyu artırır hem de renk temasıyla uyumlu durur.
H&M Home.

ETNİK TROPİKLER
Rotamızı daha güneye Afrika semalarına doğru çevirdiğimizde, bu bölgenin sıcak iklimi tropik olmakla birlikte daha etnik ve belki de koloniyel bir hava yansıtıyor. Dingin doğanın olabildiğince ham haliyle kaldığı bu bölgenin ana teması denizden ziyade çöl ve orman etkisinde kalıyor. Bu yüzden figürlerimiz filler, zürafa ve aslan, ahşap masklar. Koloniyel etkiyle birlikte hasır, rattan ve bambuya bir başka doğal malzeme olan deri eşlik ediyor. Bu doğallığı canlandıran tek şey Kuzey Afrika’nın oryantalist renkleri ve desenleri. Mor, kırmızı, yeşil ve turuncu gibi enerjisi yüksek renkler yaz  mevsiminin de vazgeçilmezlerinden.
Zara Home.