Torlak Çiftliği ile hayalleri gerçek oldu

Son güncelleme:

İzmir Seferhisar’daki Torlak Çiftliği, Armağan-Fatih Portakal çiftinin kurduğu hayallerin gerçeğe dönüşmüş hali. Bu tek katlı evin mekanları, az eşya ve az duvar ile engelsiz bir enerji akışına sahip.

150 METREKARELİK ÇİFTLİK EVİ

Seferihisar’da merkezden uzak, zeytinlik içinde tüm ovayı gören bir tepede konumlanmış tek katlı bir çiftlik evi. 150 metrekarelik ev 3 oda ve Armağan Hanım’ın adına “hayat” dediği bölümden oluşuyor. Bu alan açık mutfak, oturma alanı ve uzun masayı kapsıyor.

“FATİH PORTAKAL, YAYIN DÖNEMİ BAŞLAMADAN EVDE YAŞAMAK İSTİYORDU”

Evin öyküsünü şöyle anlatıyor Armağan Hanım: “2015 yılı Ağustos ayında taşındık. Bazı bölümler bitmemiş olmasına rağmen içinde yaşamak istedik. Mesela mutfak en son geldi. Yatak ve banyonun bitmiş olması yeterliydi bizim için. Özellikle Fatih, yayın dönemi başlamadan evde yaşamak istiyordu. Onun bu dileğini gerçekleştirmek adına mutfaksız da olsa taşındık.”

Evin planı için çifte Aslı ve Aybars Kiray yardımcı olmuş: “Gönlümüzü, isteklerimizi, hayalimizi çok iyi anladılar, çok kısa sürede proje çizimlerini yaptılar. Hayallerimizin gerçekleşmesinde ilk adım onlarındır.”

TORLAK ÇİFTLİĞİ’NİN TEMELİ NE ZAMAN ATILDI?

Torlak Çiftliği’nin temeli 2012 yılında İstanbul’da bir kafede boş bir kağıda çizilen tek katlı bir ev planı ile atılmış. Armağan Hanım bu kağıda o günün tarihini atmış ve “2017’ye kadar gerçekleşecek” demiş. Artık hayal değil gerçek.

Evde taş en temel malzeme olarak yer alıyor. Doğramalar dahil, iç mekanda pek çok eşya ahşap. Eşyaların projesini ihtiyacına göre Armağan Hanım çizmiş. Geleneksel köy sediri yaptırmış ve “hayat” bölümünde köşeye yerleştirmişler. Odun kasasından mutfak masasına, kirli sepetinden havluluklara kadar pek çok şeyi zevklerine uygun yaptırmışlar. Özel üretim masa, İzçam Kerestecilik Seferihisar. Sandalyeler, Moda 4 Home. Bakır sarkıtlar, Masialux. Ahşap dolap, Kadıköy Şah Antika.

ANA RENKLER YEŞİL VE GÜL KURUSU

Evin ana renkleri yeşil ve gül kurusu. Bunlar zeytinin doğal renkleri. Ebruliden, açık eflatuna kayan renkler. Yeşil ise yaprak yeşili. Yancı renkler gri ve beyaz. Malzemeler bakır-ahşap, taş ve terra cotta… Doğanın malzemeleri. Fazla detay olmasın, öne çıkarak baskınlık yapmasın istemişler. Öyle de olmuş.

“Hayat” bölümünde taş nişte kitaplar, eski oyuncaklar, biblolar, yadigarlar duruyor. Oturma bölümünde ortadaki sehpa ev sahibesinin anneannesinden, kanepe yanındaki ufak ahşap sandalye ise büyük babaannesinden kalma; sehpa niyetine kullanılıyor.

Bahçede mutfak ve oturma alanının olduğu bir müştemilat bulunuyor. Armağan Hanım çiftlikte üretilen reçel, zeytin ve enginar konservelerinin ön çalışmalarını burada yapıyor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ
FOTOĞRAFLAR IBRAHIM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017