Toprak rengi bir ev

İç Mimar Çağla Denizaltı’nın tasarladığı bu daire Çankaya Caddesi’nde 1960’lı yıllarda inşa edilmiş, modern  mimarlığının simgesi olan eski zaman apartmanının teras katında yer alan bu daire 380 metrekare brüt,180 metrekare net kapalı alana oturuyor. Binanın yalın kütlesi ev içindeki tasarımın çıkış noktası olmuş. Modern dış cephe içeriye de  taşınmış. Etrafı bütünüyle terasla çevrili olan bu dairede geniş bir salon, dört oda, iki banyo ve mutfak bulunmakta.
Üç ayrı hacimden oluşan salon yemek, oturma ve çalışma bölümü olarak ayrılmış ve bu bölümler kot farkı  yaratılarak vurgulanmış. Yemek bölümü girişe ve mutfağa yakın bölümde yer alıyor. Birkaç basamakla inilen salon muhteşem manzarasıyla göz alıcı. Bu mekânda ev sahiplerinin isteği üzerine ‘manzarayı kesmesin’ düşüncesiyle perde kullanılmamış. Oturma bölümünün bir duvarında şömine bulunuyor. Şömine doğal taş görünümlü ‘Art Stone’ panellerle kaplanmış. Bu duvar, çalışma odası ve salonu birbirinden ayırıyor. Yine çalışma bölümüne birkaç basamak merdivenle çıkılıyor. Salonda aydınlatma, spotlar ve yerden aydınlatma ile çözülmüş.  Dekorasyonda ise genellikle toprak renklerinin tonları kullanılmış. Salonun yer aldığı cephenin karşısında ise ebeveyn yatak odası, çocuk odası, oturma odası, misafir odası ve banyo bulunuyor. Şehre tepeden bakan bu ev yalın ve net bir yaşam alanı sunuyor. Bu dairenin sakinleri her daim içerde hissedilen günışığının, bütün mevsimlerde terasın, gece ve gündüz farklılaşan şehir manzarasının keyfini yaşıyor.

YEMEK BÖLÜMÜ
Yemek bölümünde de zemin iroko masif parke ile kaplanmış. Duvardaki resim Nuri İyem imzasını taşıyor.  Amerikan ceviz ‘Marquez’ masa Faruk Malhan tasarımı. Doğal deri ‘Madrigal’ puf ve kösele sandalyeler Koleksiyon Mobilya’dan seçilmiş. Ayna Taş Design-Bodrum’dan satın alınmış. Perdeler Alesta.

MUTFAK
Terasla en çok bağlantı kurulan mekân mutfak. Tezgaha yakın bölümdeki açık tonlardaki seramik, diğer taraftaki iroko masif parke ile zıtlık yaratıyor. Zemindeki ipek kilim Van’da dokunmuş.

EBEVEYN ODASI
Ebeveyn yatak odasında bir duvara kağıt uygulanmış, zemin tamamen halıyla kaplanmış. Özel üretim olan dolaplar siyah parlak lakeden. Dolap kapakları ise alanı geniş göstermek düşüncesiyle füme ayna olarak  tasarlanmış. Doğal deri yatak Koleksiyon Mobilya’dan. Yatak başından sarkıtılan aydınlatma Foscarini marka.

Fotoğraflar: Engin Aydeniz.