Tığ işi çok moda!

Örgülü, kroşe ve tığ işi ürünlerin yapımları da oldukça kolay. Denemek isterseniz 3 farklı model…

ÖRGÜ ÇERÇEVELER
MALZEMELER: Birkaç renk yün ip, birkaç kartpostal, delgeç, tığ.
YAPILIŞI: Kartpostalların üzerine belirli aralıklarda delgeç ile delik açın. Daha sonra seçtiğiniz renkte bir iple örün.İlk deliğe ipi geçirip düğüm atın. Tığın üzerine bir kez ip dolayıp bir kerede çıkarın. Orada oluşan örgünün üzerine üç birit yapıp bir kerede çıkarın, bir zincir çekip aynı şekilde tekrar edin.

YASTIK
MALZEMELER: Renkli yün ipler, tığ, kumaş, elyaf, boncuk.
YAPILIŞI:
Kumaşı 45-30 cm kesip dikin ve içini elyafla doldurun. Örgüsü için 100 ilmek zincir çekin. Üzerini basit biritle doldurun. 25 sıra örün. Birkaç model çiçek yaprak örün ve büyük parçaya dikin. Örgüyü kırlente monte edin.Bir çiçek örneği için: 5 zincir çekin ve zinciri kapatın. Oluşan halkanın üzerini bir birit bir zincir şeklinde doldurun, bir renkle ilk sırada ördüğünüz biritlerin arasında kalan zincirlerin üzerine ikişer birit doldurun. Aralarına iki zincir çekilen üst sırada başka renkle zincirlerin üzerine denk gelecek şekilde 4 birit doldurun. Bir sık iğne yapın. Çiçek tamamlanana dek devam edin.

ELBİSE ASKILARI
MALZEMELER: Birkaç renk yün ip, tığ, iğne, askı.
YAPILIŞI: 80 adet zincir çekin. Üzerini basit biritle doldurun. 8 sıra örün. En ucuna başka bir renkle kenar yapın. Örgünün büyüklüğünü askınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bunlar bizim ölçülerimiz. Biten örgüyü tam ortasından katlayın ve ortaya gelen kısmı askının demirinden geçirin.Uç kısımlarını iğne yardımı ile kapatın. Üç ayrı renkte ve boyutta çiçek örün ve askının orta kısmına dikin.

HAZIRLAYAN TÜRKAN OCAK FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR