Temizlik takvimi olur mu?

0

Temizlik yapmak zor geliyorsa günlük programın yanı sıra özellikle mevsimlik bir program çıkarıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Her gün yapmanız gereken 6 şey
Yapmanız gereken temel şeyleri her gün yapmayı alışkanlık haline getirin. Sadece birkaç dakika çalışarak evdeki kaostan kısa sürede kurtulabilirsiniz.
1. YATAĞI YAPIN: Düzen düzeni doğurur. Yapılmış bir yatak, odanızın düzenli görünmesini sağlar. Çevresindeki kıyafetleri de toplarsanız odanız neredeyse düzenlenmiş demektir.
2. YIĞILMAYI ÖNLEYİN: Bir odayı terk etmeden, etrafınıza göz atın ve yerinde olmayan eşyaları ait oldukları yere koyun. Evdeki herkese de bunu yapmalarını söyleyin.
3. POSTALARI DÜZENLEYİN: Postalarınızı açmak, okumak ve sıralamak için  birkaç dakikanızı ayırın. Önemsiz postalar için bir çöp kutusu bulundurun. Kişisel yazışmalar, faturalar ve kataloglar için bir dosyalama sistemi oluşturun,
4. TEMİZ PİŞİRİN: Yemek yaparken kirlenen tabak ve tencereleri lavabonun içine koymak yerine sudan geçirip bulaşık makinesine yerleştirin.
5. DÖKÜLEN ŞEYLERİ HEMEN SİLİN: Tezgah ya da ocağın üzerine dökülen domates sosunu, banyoda dökülen makyaj malzemelerini kurumadan silin böylece daha kolay temizlenecektir.
6. MUTFAK ZEMİNİNİ SÜPÜRÜN: Her akşam yemekten sonra mutfak zeminini süpürün. Bu sayede haftalık temizlik yaparken mutfak zeminini temizlemeniz çok daha kolay olacaktır.

Mevsimlik program
BANYO • Mutfak tavanını silin. • Fırını temizleyin.• Buzdolabının içini silin. • Mutfak dolaplarının içini boşaltın ve temizleyin. • Raflara asılı mutfak gereçlerini silin. • Kiler dolabında süresi dolan bakliyat gibi yiyecekleri kontrol edin.
OTURMA ODASI • Deri mobilyalarınızı temizleyin. • Kitaplığınızdaki kitapların şekillerinin bozulmaması ve kırışmaması için yerlerini değiştirin.
YATAK ODASI • Şiltenizi döndürün. • Şiltenizin ve yatak çerçevenizin tozunu alın. • Yastıkları yıkayın.

Mevsimlere göre:
İLKBAHAR TEMİZLİĞİ

Mutfak: Derin dondurucunun içini temizleyin.
Oturma odası: Ağır perdeleri, halıları ve örtüleri kaldırın.
Yatak odası: Şilteniz çift taraflı ise yazlık bölümünü çevirin. Battaniyeleri ve yorganları kuru temizlemeye verin. Dolapların içini temizleyin ve yazlık kıyafetlerinizi çıkarın.
Banyo: Tarihi geçmiş kozmetik, duş malzemesi ve ilaçlarınızı atın.
Tüm evde: Duvar ve tavanları silin. Duvardan duvara halılarınızı şampuanla temizleyin. Parça halılarınızı temizlemeye gönderin. Koltuk döşemelerini buharla temizleyin. Radyatörlerin tozunu alın. Kapı ve pencere menteşelerini yağlayın. Ahşap mobilyaları cilalayın.
SONBAHAR TEMİZLİĞİ
Oturma odası: İnce tül ve kilimleri kaldırın, yerine kalın perde ve halılarınızı koyun.
Yatak odası: İnce pikelerin yerine battaniye ve yorganları çıkartın. Yatağınızı ters yüz edin. Kışlık kıyafetleriniz gardırobunuzdaki yerini alsın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.